13 powodów

Serial „ 13 powodów” powraca. Trzeci sezon pojawi się w 2019 roku

Serial opowiada o problemach nastolatków w szkole średniej. Historia zaczyna się kiedy Clay Jensen znajduję na ganku swojego domu, pudełko z kasetami. Gdy je otwiera dowiaduje się, że należały do Hannah Baker, koleżanki z klasy, która popełniła samobójstwo. Nastolatek postanawia przesłuchać kasety aby dowiedzieć się dlaczego Hannah odebrała sobie życie.

autor: Ewa Waracka

Problem przemocy w szkole wśród nastolatków w Ameryce staje się coraz bardziej  widoczny. Właśnie z myślą o nich powstał serial, będący adaptacją powieści Jaya Ashera. Jednym z producentów została znana gwiazda muzyki pop- Selena Gomez. Producentka nakłania młodzież aby przestały milczeć jeśli są świadkami przemocy lub same jej doświadczyły.

„13 powodów” ma na celu pokazanie przyczyn i skutków przemocy fizycznej czy psychicznej. Oglądając serial mamy odczucie jakby te problemy po części kiedyś dotknęły nas. Każdy odczuwa to inaczej. Ważne jest aby nie zamykać się w sobie i podjąć rozmowę z bliską osobą. Rodzice zazwyczaj nie są świadomi problemów własnych dzieci, które zaczynają się w liceum. Pierwsza miłość, rozstania, wyzwiska, chęć zaimponowania często wiąże się z przemocą psychiczną wobec innej osoby.

“Myślę, że w tym serialu jest pewna doza podobieństwa do tego, co działo się z moją córką” – mówi matka 13-letniej Lily Mae, która powiesiła się we własnym domu. W szkole nazywali ją “dziwką”.

Serial spotkał się również z krytyką. Uważa się, że serial może namawiać do samobójstwa lub pokazać jak „ łatwo” odebrać sobie życie. Wiele dzieci dalej zmaga się z brakiem akceptacji.  John Herndon miał żal do Netflixa po samobójczej śmierci jego 15-letniej córki. Próbował wymusić na producentach rezygnację z serialu po tym, jak odkrył, że jego pociecha obejrzała cały sezon za jednym zamachem. “Selena Gomez i Netflix muszą zrozumieć, że (…) niektórzy ludzie walczący z depresją mogą obejrzeć     serial w nieodpowiednim momencie” – mówił zrozpaczony ojciec. 

W odpowiedzi powstała… strona kryzysowa. “Serial otrzymał kategorię MA (dla dojrzałych widzów), ponieważ porusza takie tematy jak depresja, napaść seksualna czy samobójstwo. Jeśli obecnie przeżywasz trudne chwile, ten serial może nie być dla Ciebie najlepszym wyborem. Możesz też poprosić, by w jego oglądaniu towarzyszyła Ci zaufana osoba dorosła” – czytamy. Ostrzeżenie może mieć jednak zupełnie odwrotny efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

589 More posts in Film i Teatr category
Recommended for you
zamek ogrodzieniec
Polski zamek jako Kaer Morhen w Wiedźminie? Zdjęcia przenoszą się na Śląsk

Dotychczas zdjęcia do serialu The Witcher realizowane były Węgrzech i na hiszpańskiej wyspie La Palma....