SCHRONISKO DLA JEŻY, CZYLI HISTORIA WYJĄTKOWEJ KLINIKI I JEJ PACJENTÓW NA ARTE.TV

Trudno nie czuć sympatii dla kolczastych zwierząt chowających się w liściach i umykających szybko przed ludzkim wzrokiem do kolejnych kryjówek. Niestety żyjąc w pobliżu człowieka, jeże narażone są na wiele niebezpieczeństw. Ogromna liczba tych małych stworzeń ginie pod kołami samochodów. Inne zostają ranne lub zabite podczas koszenia trawników oraz różnych prac ogrodowych. Wiele z nich traci życie podczas palenia liści i gałęzi. Mnożą się zagrożenia, a przestrzeń życiowa jeży nieustannie zmniejsza się. W reportażu WŁOCHY: SCHRONISKO DLA JEŻY  dostępnym na platformie ARTE.tv, reżyserka Rosie Koch wybrała się do niewielkiego miasteczka Novello, gdzie weterynarz Massimo Vacchetta zmienił swój dom w wyjątkowe schronisko.

W Piemoncie na północy Włoch, nad winnicami na wzgórzach, króluje średniowieczne miasteczko Novello. Mieszka tam zaledwie około tysiąca osób. W tej małej mieścinie znajduje się wyjątkowa klinika weterynaryjna. Jednak nie taka dla psów czy kotów, ale dla jeży. 54-letni weterynarz, Massimo Vacchetta, zmienił bowiem swój dom w schronisko. Przebywają tam nie tylko chore jeże, które za jakiś czas wrócą na wolność, ale także rezydują na stałe okaleczone trwale lub prawie ślepe.

– Plastikowe odpady poraniły pysk Antoniny.Ciężarna samiczka miała zagrażające życiu spotkanie z sekatorem. (…) To jedyna klinika we Włoszech, zajmująca się jedynie jeżami. Inne leczą już wiele gatunków dzikich zwierząt – mówi Vacchetta, opisując codzienne zmagania kliniki i jej pacjentów.

Vacchetta już od wielu lat zajmuje się jeżami. Powodem zmiany dobrze opłacanego wiejskiego weterynarza w żyjącego z darowizn lekarza jeży była mała samiczka zwana Ninną. To od niej pochodzi nazwa projektu Massima. – Wszystko zaczęło się, gdy zobaczyłem Ninnę w gabinecie kolegi. Była malutka, ważyła tylko 25g. Bardzo poruszył mnie jej widok. Nagle zrozumiałem, jak mało potrzeba jest do szczęścia. Ta mała była tak zadowolona z kropli mleka, że zasnęła mi w dłoni – opowiada wzruszony weterynarz.

Na co dzień w klinice, oprócz Massima, pracuje zespół stałych pracowników, którzy pomagają mu w pracy. Angażują się też wolontariusze. Ci zajmują się z reguły kulinarną stroną rekonwalescencji chorych zwierząt: pilnują ich diety, często osobiście podając im pokarm.

Jeże to nocne zwierzęta, w czasie ich największej aktywności jest ciemno, przez co często niezauważone wpadają pod koła aut. Aktualnie powstaje wiele inicjatyw oddolnych i lokalnych prowadzących akcje informacyjne uświadamiające, że jeże są wśród nas. Zwyczajni ludzie, którzy zaangażują się w porę, ratują życie rannych jeży, nie tylko we Włoszech, ale także w Polsce.

ARTE.tv przedstawia historię wyjątkowej kliniki, która dzień w dzień ratuje życie i pomaga swoim uroczym pacjentom. Ten wzruszający film dokumentalny jest dostępnyjeszcze przez blisko miesiąc,do 7 lipca pod linkiem WŁOCHY: SCHRONISKO DLA JEŻY.

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tvma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowośc znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ