Sauna – pozytywne strony
Obecnie, coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z sauny. Niektórzy robią to okazyjnie, podczas wizyty na pływalni i traktują to jako zażycie odrobiny luksusu. Są jednak i tacy, dla których pobyt w saunie jest spowodowany dbałością o własne zdrowie i przywiązywaniem wagi do lepszego samopoczucia. Sprawdźmy zatem, jakie zalety to za sobą niesie.
Przede wszystkim, poprzez wysoką temperaturę jaka panuje w saunie, nasza skóra rozgrzewa się nawet do 42 stopni Celsjusza, zaś temperatura wewnętrzna ciała może wzrosnąć o jeden stopień. Dzięki doprowadzeniu ciała do takiego stanu następuje wzmożona produkcja ciałek odpornościowych we krwi, te zaś odpowiedzialne są za zabijanie wirusów i bakterii. Aby efekt działania sauny był zadowalający, po gorącym seansie należy ochłodzić się zimną wodą lub wyjść na zimne powietrze. Naprzemienne ogrzewanie i schładzanie organizmu, zmusza go do pracy, wzmacniając tym samym układ immunologiczny. W związku z tym, korzystanie z sauny sprawi, że rzadziej będziemy ulegali infekcjom czy chorobom.
Korzystanie z sauny ma dobrotliwy wpływ na skórę – pod wpływem cyklicznych zmian temperatury naczynia krwionośne naprzemiennie kurczą się i rozszerzają, co wzmaga przepływ krwi, natomiast rozgrzana skóra wydziela obficie pot, a razem z nim nagromadzone w organizmie toksyny. Wraz z nimi, wydalana jest także sól, która zatrzymuje wodę w organizmie oraz sebum, czyli łój skórny. Dzięki temu skóra staje się dotleniona, wolna od zanieczyszczeń, a także przygotowana lepiej na wchłanianie kosmetyków.
Ciepło sauny ma dobrotliwy wpływ na układ krążenia – dochodzi do jego aktywizacji, czyli do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Czynność serca ulega zatem przyspieszeniu. Lepsze ukrwienie daje nam dużą dawkę energii, a zarazem przynosi odprężenie dla ciała.
Jedną z największych zalet sauny jest także jej funkcja relaksacyjna. Przebywanie w wysokiej temperaturze sprzyja regeneracji mięśni, a także, co najważniejsze – redukuje stres i sprawia, że czujemy się wyciszeni i wypoczęci. Oprócz tego rozgrzanie powoduje wzrost produkcji endorfin – hormonów szczęścia. Ponadto, w saunie mamy możliwość korzystania z aromaterapii. Zapachy wytwarzane przez naturalne olejki eteryczne przekazywane są do mózgu i rejestrowane w podwzgórzu odpowiedzialnym za emocje. To właśnie sprawia, że aromaterapia ma dobroczynny wpływ dla naszego samopoczucia –przywraca ona równowagę emocjonalną i harmonię, rozjaśnia umysł oraz łagodzi nastroje.
Co więcej, sauna w połączeniu z odpowiednią dietą oraz treningiem daje niezwykłe efekty. Wysoka temperatura pobudza przemianę materii, co sprawia, że znacznie szybciej możemy zrzucić zbędne kilogramy.
Nie zapominajmy jednak, że aby odczuć wszystkie pozytywne strony jakie daje nam sauna, należy korzystać z niej regularnie.
Dominika Dębicka