salt

Salt and ice challenge. Skutki internetowego wyzwania zostaną na całe życie

W mediach społecznościowych właśnie pojawiło się nowe niebezpieczne wyzwanie – salt and ice challenge. ‘Odważni’ sypią na rękę sól, a później przykładają do niej kostki lodu. Im dłużej wytrzymasz, tym lepiej. Później publikują skutki wyzwania w internecie. Nie wiedzą, że ślady oparzeń mogą zostać z nimi do końca życia.

Niebezpieczne skutki ‘ Salt and ice challenge’

Część internetowych wyzwań, ma zwrócić uwagę na ważne problemy społeczne lub promować zbiórkę pieniędzy na cel charytatywny. Niestety za ‘ salt and ice challenge’ nie stoją żadne wyższe wartości. Młodzież, która podejmuje wyzwanie stara się jedynie popisać przed rówieśnikami nie wiedząc, że ta zabawa może okazać się bardzo niebezpieczna.

Połączenie soli i lodu sprawia, że temperatura mieszanki natychmiast spada do -28 stopnie Celsjusza i powoduje na ludzkiej skórze silne oparzenia. Im dłużej trzymamy na ręce niebezpieczną mieszankę, tym większa szansa, że na zawsze uszkodzimy skórę. Na części zdjęć, publikowanych w internecie, widać poważne rany i owrzodzenia. Nieestetyczne znamiona, to nie jedyne zagrożenie, zabawa może doprowadzić nawet do uszkodzenia nerwów.

Dlaczego dzieci podejmują wyzwanie?

‘ Salt and ice challenge’ to nie pierwsze i z pewnością nie ostatnie idiotyczne wyzwanie chętnie promowane przez młodzież. Możliwość publikowania efektów swojej ‘odwagi’ w mediach społecznościowych sprawia, że dzieci chętnie dołączają do zabawy.

– Czas dojrzewania to trudny okres dla młodych ludzi, często związany z różnymi skrajnymi emocjami. Charakterystyczne w momencie dorastania jest poczucie odosobnienia i wyjątkowości, co ma związek z większą skłonnością do podejmowania ryzyka. Nastolatek stawia siebie w centrum i zyskuje możliwość testowania reakcji otoczenia na tego rodzaju praktyki. Chce na siebie skierować uwagę najbliższych – rodzice mają się martwić, a rówieśnicy podziwiać. A o konsekwencjach najczęściej nie myślą. Zdarza się nawet, że im poważniejsze skutki ryzykownych zachowań, tym większy podziw młody człowiek budzi wśród grupy rówieśniczej – mówi w WP parenting Justyna Małas, psycholog.

Nieświadomi zagrożenia

Większość dzieci biorących udział w wyzwaniu z pewnością sądzi, że poparzenia znikną po kilku dniach. Chcąc zyskać większą popularność, nie myślą o konsekwencjach. Później stwierdzają, że rany na skórze wcale nie znikają, a najprawdopodobniej będą szpecić skórę do końca życia.

Pomysł na to wyzwanie powstał już kilka lat temu, a niedawno ponownie stał się bardzo popularny. Specjaliści apelują do rodziców, by pilnowali swoich dzieci i uprzedzili ich o niebezpiecznych skutkach wyzwania. Zdjęcia, na których młodzi ludzie chwalili się efektami ‘ salt and ice chellenge’ zablokował nawet Instagram. Miejmy nadzieję, że to pomoże.

Fot. Instagram chase_guns170vlogs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ