Raw diet

„Raw diet” to coraz bardziej popularny sprawdiet sporteuroosób żywienia, ale także styl życia. Nazywany jest dietą surową lub witarianizmem. Polega na spożywaniu surowych pokarmów, ewentualnie tych podgrzanych, ale tylko do temperatury 45 stopni Celsujusza.

Witarianizm ma wiele wspólnego z weganizmem – nie spożywa się mięsa, przetworów mlecznych, mleka, jajek, ryb i owoców morza. Podstawową kwestią, która rozróżnia od siebie te dwa pojęcia jest spożywanie produktów surowych. Mają one zajmować ¾ diety, resztę podgrzewa się do dopuszczalnej temperatury (45 stopni Celsjusza). W „raw diet” niemożliwe jest także spożywanie produktów zbożowych, oprócz tzw. Chleba esseńskiego przyrządzanego za pomocą suszonych kiełków pszenicy poprzez suszenie w niskiej temperaturze. W menu zwolennika diety surowej znajdą się przede wszystkim warzywa, owoce, orzechy, rośliny strączkowe, nasiona, kiełki, wodorosty czy algi.

Jeśli spróbowalibyśmy odpowiedzieć na pytanie dlaczego „raw diet”, to należałoby zacząć od powiedzenia, że taki sposób żywienia jest najbardziej zbliżony do diety prehistorycznej. Poddając jedzenie obróbce termicznej, pozbawiamy je niektórych wartości odżywczych i składników mineralnych. W surowych znajduje się więcej witamin. Kolejnym plusem według witarianistów jest to, że trawiąc ugotowany pokarm nasz organizm niepotrzebnie zużywa rezerwy swoich enzymów trawiennych (tym samym osłabiając ochronę organizmu przed drobnoustrojami).

Każda dieta musi być uważnie zbilansowana. Należy pamiętać o tym aby nie podejmować decyzji o przejściu na witarianizm pochopnie, ponieważ można sobie wyrządzić dużą krzywdę. Stosowanie surowej diety wiąże się z niedoborami m.in. białka, wapnia, fosforu i magnezu. Tak jak przechodzenie na wegetarianizm – wszystko musi odbywać się powoli i z głową. Należy dużo czytać o mechanizmie działania „raw diet” i wiedzieć w jaki sposób uzupełnić niedobory witamin. Najlepiej w tym celu udać się do dietetyka. Jeżeli nie mamy zbyt dużej wiedzy w zakresie odżywiania, nie działajmy pochopnie. Niezmiennie od wielu lat – wiedza kluczem do uniknięcia głupoty.

Joanna Sposób

ZOSTAW ODPOWIEDŹ