Dieta Pięciu Przemian

Wywodząca się ze starożytnych Chin Dieta Pięciu Przemian bije rekordy popularności na całym świecie. Kompozycja potraw związana z każdą porą roku, ścisłe przestrzeganie kolejności dodawanych składników, a także wiara w moc pięciu żywiołów, zbliża tę dietę do sztuki.

moremodernmedicine.com

Dieta Pięciu Przemian jest interesującym sposobem odżywiania. Cechuje ją różnorodność składników i brak nacisków na „liczenie” kalorii. Wraz z postępem czasu Chińczycy opracowali gotowe tablice, ilustrujące podział potraw na ciepłe, gorące, neutralne, zimne i chłodne oraz podające informacje o ich wartości energetycznej.

Smak słodki – Ziemia

Żywioł późnego lata, który traktowany jest jako podstawowy i zarazem najważniejszy. Produkty do niego zaliczane mają zagwarantować życiodajną energię i harmonijną równowagę duszy i ciała. Oparta na nich dieta pozytywnie wpływa na pracę żołądka i śledziony, a w związku z tym podnosi odporność, usprawnia przemianę materii i działanie układu krążenia. Do przemiany Ziemi należą naturalne dobra z gleby: ziemniaki, marchew oraz buraki. Zaliczane są tu także majonez, pełnoziarniste zboża, groch, jaja, miód, mleko kokosowe, dynia. W potrawach sporządzonych wedle tego żywiołu dominuje smak słodki, który jako jedyny może być spożywany samodzielnie. W tej diecie nie znajdziemy słodyczy i produktów na bazie cukru, a raczej dania mięsne duszone z warzywami oraz zupę jarzynową.

Smak słony – Woda

Żywioł ten zapewnia prawidłową pracę pęcherza moczowego i nerek, ale produkty będące jego udziałem nie powinny być spożywane w nadmiernych ilościach. Smak ten kojarzony jest z zimą i powinien ustępować pola innym żywiołom. Wodą są tutaj owoce morza, a słonym odczuciom smakowym odpowiadają ryby morskie. Do innych produktów tej grupy zalicza się warzywa strączkowe, oliwki, orzeszki ziemne oraz wieprzowinę.

Smak ostry – Metal

Jest to żywioł, który nastaje wraz z jesienią, dlatego też jego rolą jest rozgrzewanie organizmu i wspieranie go w walce z charakterystycznymi dla tej pory infekcjami. Wpływa na pracę jelita grubego, regulując w ten sposób metabolizm, a także poprawia krążenie. Do tej przemiany zaliczane są nie tylko przyprawy, ale także ryż i indyk.

Smak kwaśny – Drzewo

Przemiana ta jest charakterystyczna dla zielonej pory roku, jaką jest wiosna oraz stanowi dopełnienie do przemiany Wody i Ognia. Zapewnia dobrą pracę pęcherzyka żółciowego i wątroby, ale produkty tego smaku powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach, ponieważ mogą zakwaszać organizm i wywoływać zamiast pozytywnych negatywne efekty działania tych narządów. Wśród produktów tego żywiołu znaleźć można białe pieczywo, kurczaka, prawie cały nabiał, cytrusy, kiszone ogórki i kapustę, pomidory, śliwki oraz truskawki.

Smak gorzki – Ogień

Chociaż ogień kojarzy się wszystkim z temperamentem i pobudzeniem, w tym przypadku działa tak tylko na początku, a potem przynosi ukojenie i spokój. Żywioł „czerwonego” lata wykazuje działanie wyciszające oraz przeciwzapalne i, co ciekawe, w końcowym rezultacie prowadzi do uspokojenia emocji po intensywnej aktywności, a także obniża temperaturę organizmu po wcześniejszym wypoceniu. Smak gorzki jest kolejnym ze smaków, który spożywany w nadmiernych ilościach może być szkodliwy przez działanie odwadniające i przyśpieszające pracę serca. Z grupy produktów w tej przemianie wymienić można kawę, kakao, herbatę, tymianek, cząber, rozmaryn, bazylię, orzechy włoskie, kaszę gryczaną, baraninę oraz gorącą wodę.

Źródło: gazeta.pl

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ