Przyspiesz swój metabolizm

U niektórych kobiet, będących po 20 roku życia, wiek metaboliczny  może wynosić kilkanaście lat, u innych dużo więcej. Na przemianę materii mają wpływ nie tylko geny, ale także choroby, styl życia czy dieta. Dlatego, kiedy nie jesteśmy zadowolone z naszej wagi, nie powinnyśmy poddawać się i trwać w przekonaniu, że na metabolizm decydujący wpływ mają czynniki niezależne od nas. Dzięki zastosowaniu się do kilku prostych zasad, możemy go przyspieszyć.

Źródło: pixabay.comWyeliminowanie chorób

Pierwszym krokiem powinno być wykluczenie chorób, które mają negatywny wpływ na metabolizm. Coraz więcej młodych osób cierpi na dolegliwości związane z tarczycą. Dobrze jest zrobić wywiad rodzinny i zapytać, czy najbliżsi członkowie nie mieli kiedyś problemów z gruczołem odpowiedzialnym za produkcję hormonów i wykonać odpowiednie badania. Niedoczynność tarczycy może znacznie obniżyć metabolizm, a jej objawy bardzo łatwo pomylić ze zwykłym przemęczeniem. Chorobie zazwyczaj towarzyszy męczliwość, nadmierna senność i obolałość mięśni.

Ćwiczenia

Nasza aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na szybkość metabolizmu. Najlepszymi ćwiczeniami na przyspieszenie procesów przemiany materii będą intensywne interwały. To niezwykle wyczerpujące ćwiczenia, po których organizm wymaga odpowiedniej regeneracji. W tym celu z tkanki tłuszczowej musi zostać pobrana dodatkowa porcja energii. W przypadku, kiedy organizm nie jest przyzwyczajony do ćwiczeń, należy wprowadzać je stopniowo, a najlepiej skontaktować się ze specjalistą.

Odpowiednia dieta

Jest wiele produktów, które przyspieszają metabolizm. Należą do nich: zielona herbata, oliwa z oliwek, owoce cytrusowe (ze względu na dużą zawartość witaminy C), owoce m0rza, płatki owsiane, jabłka, jagody czy sardynki. Można też pokusić się o dodawanie do potraw przypraw takich jak: curry, chili i pieprz, które także odgrywają dużą rolę w procesach przemiany energii. Nie zapominaj o piciu wody. Jej brak w organizmie spowalnia metabolizm.

Odpowiednia ilość snu

Według niektórych naukowców metabolizm jest również zależny od ilości snu. Jak wiadomo dorosły człowiek powinien spać 7-8 godzin na dobę, ale wiele osób z różnych przyczyn nie przestrzega tego zalecenia. Niestety może skutkować to rozregulowaniem metabolizmu.

Przewaga tkanki mięśniowej nad tłuszczową

Do pracy tkanki mięśniowej potrzebna jest większa dawka energii niż w przypadku tkanki tłuszczowej. Co za tym idzie, kiedy budujemy masę mięśniową, zwiększamy metabolizm.

Posiłki

Oprócz odpowiedniego doboru produktów, ważna jest częstotliwość jedzenia. Kiedy jemy pięć posiłków dziennie, nasz metabolizm jest szybszy niż w przypadku spożywania trzech. Gdy zaczynamy odczuwać głód, zwalnia swoje tempo, aby zapasy tłuszczu starczyły na dłużej. U osób, które jedzą częściej, nie ma takiej potrzeby i automatycznie przyspiesza.


__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ