Darmowy listopad – co, gdzie, kiedy

Dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy do tej pory odkładali wizytę w Zamku Królewskim, Pałacu w Wilanowie i budynkach muzealnych Łazienek Królewskich – w tym miesiącu będą mogli zwiedzić je za darmo, dzięki ogłoszonej przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską akcji pt. „Darmowy listopad”.

Fot. pixabay.com

Otwarcie drzwi do rezydencji królewskich będzie gestem włączającym w sposób szczególny program tych muzeów w coroczne obchody jubileuszu odzyskania niepodległości – powiedziała minister podczas konferencji prasowej poświęconej akcji „Darmowy listopad”. Podejmowana już po raz czwarty inicjatywa ministerstwa ma zachęcić Polaków do odwiedzenia miejsc o szczególnym znaczeniu dla historii i kultury naszego kraju. Zdaniem minister, ograniczenia finansowe nie powinny być ku temu przeszkodą. Akcja jest elementem szerszego projektu ministerstwa pt. „Kultura dostępna”, której celem jest zachęcanie przede wszystkim dzieci, młodzieży i osób starszych do aktywnego uczestniczenia w lokalnych wydarzeniach kulturalnych.

„Darmowy listopad” od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających – pierwsza edycja przyciągnęła aż 265,5 tys. osób, kolejne – niewiele mniej. Nie bez znaczenia jest fakt, że w czasie trwania akcji narodowe instytucje kultury starają się pokazywać swoje zasoby w sposób niekonwencjonalny, organizują specjalne, tematyczne wydarzenia, warsztaty i wykłady.

Co można zobaczyć? Łazienki Królewskie udostępniają zwiedzającym Pałac na Wyspie, który obecnie wygląda dokładnie tak, jak oglądał go król Stanisław August, utrzymany w XVIII-wiecznym stylu Pałac Myślewicki oraz Starą Oranżerię wraz z Teatrem Królewskim. Ponadto Pałac na Wyspie w ramach akcji „Nocne zwiedzanie” będziemy mogli zwiedzić również w każdą sobotę w godz. 19:00–23:00. Obiecująco zapowiada się też „Natrętne Zwiedzanie Teatru Królewskiego” w soboty i niedziele o godz. 11:00 i 14:00.

W listopadzie w Zamku Królewskim w Warszawie za darmo obejrzymy wszystkie ekspozycje stałe, a także część wystaw czasowych: „Szachy w średniowieczu. Średniowiecze w szachach”, „Georges de La Tour U lichwiarza z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego” oraz „Jan Potocki. Rękopis znaleziony w Saragossie”. Miłośników historii z pewnością zainteresują wykłady poświęcone życiu króla Stanisława Augusta i dziejom Zamku Królewskiego w okresie jego panowania. Co więcej, w Pałacu pod Blachą będzie można zwiedzić osobiste komnaty księcia Józefa Poniatowskiego, a także obejrzeć wystawę pt. „Kawalerowie, dama i Turek. Majolika z Montelupo ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian”.

Główną atrakcją Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie będzie czasowa wystawa ceramiki pt. „Wokół herbaty, kawy i czekolady”, podczas której będzie można zobaczyć unikatowe naczynia z czarnej i czerwonej krzemionki.

Prócz zabytków w Warszawie, do akcji „Darmowy listopad” włączony został również Zamek Królewski na Wawelu, w którym, oprócz Reprezentacyjnych Komnat Królewskich, Skarbca Królewskiego i Zbrojowni, będzie można zobaczyć między innymi obraz Leonarda da Vinci pt. „Dama z gronostajem”.

____________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ