zdrada 1 life4style

Przyczyny zdrady w związku

Czy zdradę można zmierzyć w danych statystycznych i opiniach? Według niektórych z nich, mężczyźni, którzy robią „skok w bok”, najczęściej wykonują zawód piłkarza, lekarza oraz biznesmena. Dlaczego tak się dzieje? Ich profesja jest związana z chłodną kalkulacją i nastawieniem na sukces, nie ma nic wspólnego z wrażliwością i empatią. U kobiet natomiast jest to spowodowane głównie przemianami społecznymi. Pragną się spełniać również w roli kochanki.

www.guystuffcounseling.com

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, w którym momencie mamy do czynienia ze zdradą. Czy jest to pocałunek, intymny dotyk, wyobrażenie, flirt? Może niekoniecznie oznacza ona pójście na całość? Zdania na ten temat są podzielone.

Zdrada w dużym stopniu powiązana jest z adrenaliną. Niektórzy mężczyźni traktują ją jako sport. Nowa kobieta równa się nowemu wyzwaniu i pościgowi za zdobyczą, który faceci uwielbiają. Partnerzy, dla których niewierność jest wyłącznie rozrywką, są mniej wrażliwi i emocjonalni od wiernych przedstawicieli płci męskiej. Dlatego zanim zaczniesz się obwiniać spójrz obiektywnie na swojego mężczyznę, być może przestanie wydawać się takim ideałem jak na początku znajomości. Zwróć uwagę na sposób w jaki traktuje swoje siostry, matkę i babcię. Jeśli nie okazuje im szacunku, prawdopodobnie do Ciebie ma podobnie lekceważący stosunek.

Nie da się zaprzeczyć, że przyczyna niewierności może być związana także z brakiem uczuć ze strony partnerki. Istnieje typ kobiety, którą nazywamy „Królową Śniegu”. Jest to osoba bardzo pewna siebie, przeważnie niezależna, unika kontaktu emocjonalnego, rzadko prosi o pomoc, określa się ją jako bardzo niedostępną. Choć ta ostatnia cecha w początkowej fazie relacji może wydawać się pociągająca, po jakimś czasie zaczyna przemieniać się w wadę. Każdy człowiek potrzebuje bliskości i czułości. Jeśli mężczyzna jej w związku nie otrzymuje, będzie szukał kogoś kto mu to zrekompensuje.

Przyczyną, którą wymienia się najczęściej w odniesieniu do niewierności, jest nuda i rutyna. Po kilku latach mężczyzna i kobieta znają się na wylot, o 17:00 wspólnie jedzą obiad, wieczorami oglądają film, w soboty spotkają się ze znajomymi, a w niedzielę odwiedzają krewnych. I tak w kółko. W ich życiu nie ma miejsca na niespodzianki, wszystko jest przewidywalne.

Zaniedbanie fizyczne również może być powodem zdrady. Słyszałaś czasami jak mężczyźni mówią teksty w stylu: „nie ożenię się z nią, bo mężatki z czasem przybierają na wadze i ścinają włosy”? Coś w tym jest. Niestety wiele osób po zawarciu małżeństwa uważa, że wszystko jest zaklepane i nie trzeba już się starać albo, „że jakoś to będzie”. Tendencja ta zauważalna jest w przypadku obu płci. Rozciągnięte dresy, nieogolone nogi, tłuste włosy… Brzmi znajomo?

Czym jest zdrowe partnerstwo? Wcale nie chodzi tu o równomierne rozłożenie obowiązków domowych. W wielu związkach jedna z osób jest bardziej uzależniona od swojego partnera, zarówno w aspekcie finansowym, jak i emocjonalnym. Przeciwstawienie się partnerowi lub odejście od niego wydaje się wtedy krokiem niemożliwym, a stąd niedaleko do niewierności. Wynika to również z niedowartościowania, porażek życiowych i niepowodzeń. Zdrada bywa w tym przypadku próbą podniesienia „zachwianej” wartości. Nic tak nie podnosi samooceny jak świadomość tego, że wciąż jest się atrakcyjną osobą.

Wypalenie się uczucia także jest jedną z przyczyn zdrady. Niektórzy z partnerów nie wyobrażają sobie odejścia od drugiej połówki, bo dzieci, bo kredyt, bo co powie rodzina albo, bo tak jest wygodnie. Utraconego uczucia szukają wtedy u kogoś innego.

Marta Nagórka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ