Drugie życie książki

Już po raz czwarty wielbiciele literatury będą przekonywać, że szlachetną rzeczą jest czytać wszędzie i o każdej porze, a jeszcze szlachetniejszą dzielić się własnymi książkami z innymi.

 

cristinasbookreviews.com

Akcja społeczna „Drugie życie książki” organizowana przez Krakowskie Biuro Festiwalowe rozpoczęła się jak zwykle w styczniu i potrwa do listopada. W tym czasie aż 16 razy będziecie mieć okazję do pozbycia się przeczytanych tomów i zdobycia nowych, nie ponosząc przy tym żadnych dodatkowych kosztów.

Zasady wymiany są proste – w umówione miejsce trzeba przynieść co najmniej jedną, a maksymalnie dziesięć książek w dobrym stanie, które będzie można zamienić na dowolne inne książki. Jest tylko reguła – książki wydane przed 1995 rokiem będą wymieniane również na książki z tego przedziału czasowego. Nowsze egzemplarze nie mają żadnych tego typu ograniczeń.

Akcja „Drugie życie książki” będzie towarzyszyć praktycznie wszystkim ważnym wydarzeniom kulturalnym i literackim w Krakowie, począwszy od Nocy w Bibliotece, Festiwalu Miłosza, Europejskiego Dnia Języków, Festiwalu Conrada czy dorocznych Targów Książki.

Co roku w ramach akcji kilkanaście tysięcy osób zostaje właścicielami nowych książek. To pozytywne zjawisko skorelowane jest z ogólnym wzrostem czytelnictwa w Polsce, który w swoich badaniach odnotowała Biblioteka Narodowa. W ubiegłym roku ponad 40% z nas zadeklarowało, że przeczytało przynajmniej jedną książkę, czyli o 2,5% więcej niż dwa lata wcześniej. Choć w porównaniu z zachodnimi sąsiadami wciąż czytamy relatywnie mało, to rokowania są optymistyczne, a akcje społeczne i festiwale popularyzujące literaturę mają w tym sukcesie swój widoczny udział.

Najbliższą wymianę książek organizatorzy zaplanowali na 22 lutego. Pełen harmonogram akcji dostępny jest na drugiezycieksiazki.pl.

Lidia Pustelnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ