Zbigniew Dolata

Poseł PiS chce usunąć z podręczników “przed naszą erą” i “w naszej erze”

Poseł Zbigniew Dolata z Prawa i Sprawiedliwości chce by z oficjalnych opracowań zniknęły skróty p.n.e i n.e. Polityk chce by w podręcznikach szkolnych i na wystawach muzealnych znalazły się terminy “przed Chrystusem” i “po Chrystusie” lub “Anno Domini”.

Poseł Dolata napisał w tej sprawie interpelacje do ministra kultury Piotra Glińskiego. 

“Dekomunizacja nie objęła niezwykle istotnej kwestii stosowania terminów ‘przed naszą erą’ (p.n.e.) i ‘naszej ery’ (n.e.). Ich wprowadzenie w czasach PRL było ważnym z punktu widzenia komunistów elementem sowietyzacji Polski” – napisał poseł PiS – “Usunięcie z przestrzeni publicznej terminów ‘przed Chrystusem’ i ‘po Chrystusie’ lub ‘Anno Domini’, związanych z chrześcijańskimi źródłami naszej kultury i używanych we wszystkich krajach cywilizacji Zachodu, miało służyć realizowanej na wzór sowiecki ateizacji Polski” – czytamy w interpelacji polityka.

Określenia “przed Chrystusem” stosuje się w niektórych krajach. Znajdziemy je m.in. w języku angielskim (before Christ) czy w krajach Ameryki łacińskiej. Nie jest to jednak dominująca praktyka. “Przed naszą erą funkcjonuje m.in. w niemieckim (vor unserer Ära). 

fot. kadr z YouTube

zobacz też: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4645 More posts in Newsy category
Recommended for you
Edyta Herbuś przeszła metamorfozę! Pokazała zaskakujące zdjęcie
Edyta Herbuś przeszła metamorfozę! Pokazała zaskakujące zdjęcie

Edyta Herbuś zaskoczyła fanów nową stylizacją. Gwiazda pokazała najnowsze zdjęcie, na którym jest nie do...