Zbigniew Dolata

Poseł PiS chce usunąć z podręczników “przed naszą erą” i “w naszej erze”

Poseł Zbigniew Dolata z Prawa i Sprawiedliwości chce by z oficjalnych opracowań zniknęły skróty p.n.e i n.e. Polityk chce by w podręcznikach szkolnych i na wystawach muzealnych znalazły się terminy “przed Chrystusem” i “po Chrystusie” lub “Anno Domini”.

Poseł Dolata napisał w tej sprawie interpelacje do ministra kultury Piotra Glińskiego. 

“Dekomunizacja nie objęła niezwykle istotnej kwestii stosowania terminów ‘przed naszą erą’ (p.n.e.) i ‘naszej ery’ (n.e.). Ich wprowadzenie w czasach PRL było ważnym z punktu widzenia komunistów elementem sowietyzacji Polski” – napisał poseł PiS – “Usunięcie z przestrzeni publicznej terminów ‘przed Chrystusem’ i ‘po Chrystusie’ lub ‘Anno Domini’, związanych z chrześcijańskimi źródłami naszej kultury i używanych we wszystkich krajach cywilizacji Zachodu, miało służyć realizowanej na wzór sowiecki ateizacji Polski” – czytamy w interpelacji polityka.

Określenia “przed Chrystusem” stosuje się w niektórych krajach. Znajdziemy je m.in. w języku angielskim (before Christ) czy w krajach Ameryki łacińskiej. Nie jest to jednak dominująca praktyka. “Przed naszą erą funkcjonuje m.in. w niemieckim (vor unserer Ära). 

fot. kadr z YouTube

zobacz też: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5148 More posts in Newsy category
Recommended for you
Petycja do prezydenta w sprawie ułaskawienia Bonusa RPK

Bonus RPK od od blisko trzech tygodni przebywa za kratami. Raper ma do odbycia karę...