Ponad połowa firm po pandemii przejdzie na pracę hybrydową
Bezpieczeństwo pracowników i chęć utrzymania ciągłości biznesowej spowodowała, że praca zdalna z ciekawostki i benefitu pracowniczego, szybko przemieniła się w codzienność. Wiele wskazuje, że nawet po całkowitym zniesieniu obostrzeń, do klasycznego modelu pracy w takim samym wymiarze już nie wrócimy. Przyszłość pracy jest hybrydowa i dobrze się do niej przygotować już dzisiaj.
Organizacje na całym świecie zostały zmuszone do zwinnego przeniesienia swoich procesów i przyzwyczajeń w świat bardziej zdalny i zdigitalizowany. Z jakim skutkiem? Według raportu firmy Boston Consulting Group – niezłym. Poczucie bezpieczeństwa u pracowników, brak straty na efektywności i potencjalne oszczędności to tylko niektóre z zalet, które wymieniają pracodawcy. Mimo to mało który pracownik wyraża chęć utrzymania całkowitej pracy zdalnej po zniesieniu obostrzeń związanych z COVID-19, co wynika głównie z dużego sentymentu do nieformalnych spotkań i interakcji.
„Wiele zadań można wykonywać zdalnie, jednak ten model stanowi wyzwanie przy procesie onboardingu lub w aktywnościach integrujących zespół” – dodaje Agnieszka Kulas, partner w Boston Consulting Group. Pogodzeniem tej sytuacji staje się praca hybrydowa, na którą przewiduje się, że ponad połowa firm przejdzie całkowicie już w przyszłym roku.
Kto z domu, kto z biura?
Mimo oczywistych zalet, praca hybrydowa potrzebuje odpowiednich narzędzi by działać prawidłowo. Tysiące zmiennych, każdego dnia destabilizuje płynne działanie organizacji. Zarażeni pracownicy lub ich bliscy, kwarantanny oraz zwykłe absencje. To wszystko powoduje chaos na który pracodawcy nie są przygotowani, a ich próby manualnego zarządzania często kończą się fiaskiem. Potrzebne są narzędzia, które pozwolą podejmować managerom słuszne decyzje w szybkim tempie. Jednym z nich jest Greenlight – rozwiązanie opracowane we współpracy Algorithm Group z firmą Microsoft, umożliwiające pracownikom, zakomunikowanie złego stanu zdrowia, wybranie trybu pracy i w zależności od tego zarezerwowanie miejsca w biurze lub wynajęcia sprzętu do pracy zdalnej. Teraz dostępne do wypróbowania za darmo po zgłoszeniu na stronie: https://www.algorithm.hr/greenlight.
Raport BCG: https://www.bcg.com/publications/2020/managing-remote-work-and-optimizing-hybrid-working-models
Źródło : Algorithm Group