Pomóż zwierzętom przetrwać zimę

Nadchodzące miesiące nie należą do łaskawych dla bezdomnych i dziko żyjących zwierząt. Niska temperatura naraża je na zamarznięcie. Często też chorują oraz są głodne. Pamiętajmy, że większość z nich nie wylatuje na zimę do ciepłych krajów i bez wsparcia życzliwych ludzi sobie nie poradzi. W jaki sposób pomóc im, aby przetrwały najtrudniejszy dla nich czas?

Źródło: animal.ru

Psy oraz koty. Bardzo źle znoszą niską temperaturę, dlatego idealnie byłoby, gdyby znalazły schronienie na zimę. Zastanów się, czy masz możliwość adopcji lub zapewnienia domu tymczasowego któremuś z milusińskich. Dobrym pomysłem jest zostawienie dla bezdomnego zwierzaka otwartego okienka w piwnicy, garażu lub znalezienie innego suchego i ciepłego pomieszczenia. Dzięki temu będzie mogło choć trochę się ogrzać. Również dożywiajmy głodne zwierzęta oraz wystawiajmy miski z czystą wodą, aby mogły się napić.

Ptaki. Zimą trudno jest im znaleźć pożywienie pod śniegiem, dlatego nie zapominajmy o regularnym dokarmianiu. Używajmy tylko naturalnych produktów kasz, zbóż, płatków owsianych, ziaren słonecznika, konopi, dyni oraz zgniecionych orzechów ziemnych. W sklepie zoologicznym możesz kupić dla nich gotowe mieszanki nasion. Chleb, ale tylko świeży i rozdrobniony, może być jedynie uzupełnieniem żywienia, gdyż ciągłe spożywanie pieczywa powoduje poważne choroby układu pokarmowego. Należy unikać podawania słonego jedzenia, dlatego słonina, którą lubią sikorki, nie powinna być solona.

Ważne kontakty. Gdy zwierzę potrzebuje pomocy konieczna jest interwencja Straży Miejskiej (ogólnopolski numer 986) lub policji (ogólnopolski numer 997). Patrol zadecyduje, czy zwierzaka należy oddelegować do lecznicy czy schroniska. Każda gmina jest ustawowo zobowiązana do udzielenia mu wsparcia. Instytucja otrzymuje na ten cel potrzebne środki. Nie pozwól, żeby Twoje zgłoszenie zignorowano. W razie odmowy warto jest nagłośnić sytuację w mediach. Im społeczeństwo będzie bardziej wrażliwe na krzywdę zwierząt, tym istnieją większe szanse na poważne potraktowanie przez urzędy swoich obowiązków. Poproś też o pomoc lokalnie działające schroniska, stowarzyszenia i fundacje zajmujące się opieką nad zwierzętami.

Pomoc schroniskom. Zimą wiele bezpańskich zwierząt trafia do schronisk. Bardzo często brakuje tam jednak karmy, środków higienicznych oraz koców, dlatego dobrym pomysłem będzie zorganizowanie dla czworonogów zbiórki pieniężnej oraz rzeczowej. Portale społecznościowe są świetnym miejscem, by zachęcić znajomych do włączenia się w dobrą akcję. Przyjaciele nie muszą nawet kupować nowych rzeczy. Być może mają w dobrym stanie kilka misek czy nieużywanych koców. Uświadom im, że każda, nawet najmniejsza pomoc polepszy zwierzęcą dolę. Jeśli jesteś miłośniczką zwierząt i masz odrobinę czasu, to zachęcamy również do zaangażowania się w stacjonarny wolontariat w schronisku. Uczy on empatii oraz daje mnóstwo radości oraz satysfakcji. Zwierzęta oraz pracownicy placówki będą Ci niesamowicie wdzięczni.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ