PlayStation 4 vs. Xbox One

play - sporteuroPod koniec roku miłośnicy gier wideo staną przed nie lada wyzwaniem. Wybrać konsolę PlayStation 4 czy Xbox One? Staramy się porównać oba sprzęty i zdecydować, który z nich jest lepszy.

Już za kilka miesięcy dwa giganty w świecie technologii, japońska firma Sony i amerykański Microsoft wydadzą na rynek konsole ósmej generacji. Do walki staną PlayStation 4 i Xbox One.

Wygląd

Jeśli chodzi o konsolę PS4, jej wygląd jeszcze nie został zaprezentowany przez producentów. Ujawnili jedynie krótki teaser przedstawiający poszczególne elementy. Konsolę będziemy mogli zobaczyć w całej okazałości, już 10 czerwca podczas konferencji prasowej Sony. PlayStation 4 będzie obsługiwane za pomocą kontrolera DualShock 4, który w przeciwieństwie do poprzednika jest wyposażony w sterowanie dotykowe oraz przycisk „Share”.

Nowy Xbox nie zachwycił wyglądem. Niektórzy twierdzą, że przypomina stary odtwarzacz kaset VHS. Ma bardzo banalny, prostokątny kształt i czarny kolor. Za kontroler do konsoli posłuży Xbox One Gamepad oraz Kinect 2.0 (z kamerą 1080p).play2 - sporteuro

Dane techniczne

Konsola PlayStation 4 została wyposażona w ośmiordzeniowy, 64-bitowy procesor typu „Jaguar”, stworzony przez AMD. 8 GB pamięci RAM typu GDDR5. Napęd Blu-ray będzie odtwarzał płyty z prędkością 6x oraz DVD 8x. Konsola dodatkowo posiada porty komunikacyjne USB 3.0, Bluetooth 2.1, kartę sieciową w standardzie 802.11n, złącze HDMI oraz wyjścia audio. W urządzeniu wbudowany został wewnętrzny dysk twardy oraz funkcja nagrywania filmów z rozgrywki. PS4 będzie wyświetlać filmy i zdjęcia w standardzie 4K Ultra HD, będzie również obsługiwać technologię 3D.

Xbox One ma ośmiordzeniowy procesor x86-64 oparty na mikroarchitekturze „Jaguar” z częstotliwością 1,6 GHz i 32MB pamięci drugiego poziomu. Pamięć RAM to 8 GB typu DDR3, natomiast pamięć dysku twardego wynosi 500 GB. Konsola posiada napęd Blu-ray oraz interfejs HDMI 1.4 i dwa porty USB 3.0.

Dodatkowe informacje

Firma Sony oferuje wbudowany system Remote Play, który dzięki technice strumieniowej pozwala na granie w tytuły z PS4 na przenośnej konsoli PS Vita. Przycisk „Share” umożliwia dzielenie się filmami i zdjęciami ze swojej rozgrywki. PS4 posiada także nową kamerę PlayStation Eye. Nie posiada wstecznej kompatybilności.

Nowy sprzęt firmy Microsoft oferuje możliwość przeglądania stron internetowych i oglądanie telewizji. Funkcja Snap odpowiada za dzielenie ekranu, możemy np. jednocześnie rozmawiać przez komunikator Skype i oglądać mecz. Konsola posiada także kontroler Kinect 2.0, który będzie wymagany do korzystania z urządzenia. Tak jak u konkurenta, Xbox nie przewiduje wstecznej kompatybilności.

play3 - sporteuroGry

PS4 jak na razie zapowiada wiele kontynuacji serii gier z konsol poprzednich generacji. Jest to m.in. strzelanina Killzone Shadow Fall czy inFAMOUS: Second Son. Ponad to, dostępnych będzie wiele kultowych gier, takich jak Assassin’s Creed IV, Watch Dogs czy Call of Duty: Ghosts.

Co do konsoli Xbox, zapowiedziano już 15 tytułów gier na wyłączność. Jedna z nich to Quantum Break Remedy Entertainment. Zagramy również w klasyczne pozycje jak Forza Motorsport 5, FIFA 14 lub EA Sports UFC.

Podsumowanie

Szczegółowe informacje na temat konsol jeszcze nie zostały w pełni ujawnione. Na pewno będą szybsze i sprawniejsze od swoich poprzedników. Z zakupem będziemy musieli jeszcze poczekać, ale urządzenia wejdą na rynek jeszcze w tym roku. Sami zdecydujcie czy lepszą inwestycją będzie PlayStation 4 czy może jednak Xbox One.

Joanna Łuszczykiewicz, fot. http://gry.gadzetomania.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ