Źródło: pixabay.com

Pierwsze recyklomaty w Warszawie

W weekend w Warszawie stanęły pierwsze recyklomaty, służące do zbierania butelek ze szkła, plastiku i puszek z aluminium. Urządzenia ufundowała Coca-Cola Poland Services, w ramach swojej akcji #WciążZmieniamy. Zwracający odpady otrzymają zniżki w sieci kawiarni Costa Coffee, Multikinie, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Capitol.

Coca-Cola wspólnie z warszawskim ratuszem i fundacją Nasza Ziemia ogłosiła plan wdrożenia recyklomatów w maju tego roku. Dziesięć urządzeń do oddawania butelek szklanych, plastikowych PET  i puszek aluminiowych jeszcze w tym roku zostanie rozmieszczonych w całej Warszawie. Koncern uzależnia od wyników w stolicy rozszerzenie projektu na kolejne miasta w Polsce.

W piątek 12 lipca na placu Bankowym w Warszawie stanął pierwszy recyklomat. Dzień później kolejny zaczął działać przy ulicy Ząbkowskiej. Te dwa urządzenia po wakacjach zostaną przeniesione pod halę Gwardii i pod urząd dzielnicy Praga-Północ.

– To próba budowania wspólnej odpowiedzialności za środowisko, takiej która włącza nie tylko konsumentów, ale również firmy, które bezpośrednio biorą udział w całym systemie dystrybucji napojów, z których jako konsumenci korzystamy – mówił na konferencji inaugurującej projekt Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

W najbliższych tygodniach urządzenia pojawią się jeszcze przy urzędach dzielnic Bielany (od ul. Jastrzębskiego), Ursynów (przy al. KEN) oraz Białołęka (od ul. Strumykowej). Lokalizacje kolejnych recyklomatów będą podawane w kolejnych miesiącach.

Jak działa recyklomat?

Za butelki plastikowe PET, butelki szklane oraz aluminiowe puszki mieszkańcy stolicy otrzymują ekopunkty wymienne na: kawę w Costa Coffee, tańszy bilet do sieci Multikino i Teatru Dramatycznego oraz zniżki na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol.  Wartość bonusu uzależniona jest od liczby uzbieranych ekopunktów.

Article

Korzystanie z recyklomatu

1. Zainstalować i uruchomić aplikację ETS Portfel na telefonie – aplikacja, służąca do zbierania eko-punktów, jest dostępna w systemie Android i iOS

2. Zeskanować swój indywidualny kod w recyklomacie

3. Wrzucać pojedynczo surowce i zbierać ekopunkty (za każdy pojedynczy odpad otrzymujemy 1 ekopunkt). Urządzenia do selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych powstały w Polsce, przy udziale Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz firmy Eko-Tech.

– Jesteśmy niezwykle dumni ze współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa i Fundacją Nasza Ziemia, nawiązanej w ramach naszej najnowszej kampanii społecznej #WCIĄŻZMIENIAMY. To program pilotażowy, ale jednocześnie to pierwsza tego typu inicjatywa realizowana na tak dużą skalę. Jest ona naszym kolejnym krokiem na drodze do realizacji ambicji „Świata bez Odpadów”. Do 2030 r. chcemy zbierać i przekazywać do recyklingu tyle opakowań, ile trafia od nas do rąk konsumenta – mówi Stoyan Ivanov, Dyrektor Generalny Coca-Cola Poland Services.

Zobacz również:

Źródło: WirtualneMedia / Fot. twitter.com/cocacolapolska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ