Przyłębska

Onet: prezes trybunału była w komunistycznej młodzieżówce

Onet podaje, że prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w czasach studenckich była związana z Socjalistycznym Związkiem Studentów Polskich, studencką przybudówką PZPR.

Julia Przyłębska była reklamowana przez Prawo i Sprawiedliwość jako osoba, która zerwie z postkomunistycznymi relacjami w Trybunale Konstytucyjnym. Okazuje się jednak, że wybrana przez zdominowany przez prawicę Sejm prezes sama aktywnie uczestniczyła w życiu komunistycznej partii. 

Kobieta wstąpiła do komunistycznej młodzieżówki około 1978 roku. Później Przyłębska kilkukrotnie wypełniała dokumenty paszportowe, by móc wyjeżdżać do ciotki mieszkającej na stałe w Berlinie Zachodnim. Pisała w nich, że działa w Radzie Wydziałowej SZSP na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Co ciekawe mąż Julii – ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski był członkiem Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, został także zarejestrowany przez SB jak tajny współpracownik o imieniu „Wolfgang”. Prezesowi Kaczyńskiemu to nie przeszkadza, prywatnie nazywał nawet Julię Przyłębską swoim „odkryciem towarzyskim” i chwalił sobie przyjaźń. 

fot. kadr z YouTube

zobacz też:

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ