fronda

Fronda straszy “pruskimi mundurami” przy grobie Adamowicza. To była polska formacja

Portal Fronda po raz kolejny manipuluje faktami. Zdaniem redaktorów prawicowego zinu przy grobie Pawła Adamowicza wartę pełnili “mężczyźni ubrani w pruskie mundury wojskowe z XVIII w”. To jednak nieprawda. 

Narracja o niemieckim lub chcącym być wolnym mieście Gdańsk na prawicy jest niezwykle popularna. Doskonale wpisuje się w nią hejt na Pawła Adamowicza czy obecną prezydent miasta Aleksandrę Dulkiewicz. Teraz “hitem” na prawicowym Twitterze jest nagranie ze zmiany warty, podczas którego komendy dowódcy wydawane są w języku niemieckim. Oburzone artykuły wrzuciły do sieci prawicowe portale m.in. Fronda. 

Nie jest to jednak tęsknota za czasami rozbiorów. Mundury odzwierciedlają nie armię pruską, lecz garnizon gdański przed II rozbiorem. Jednostka ta komendy funkcjonowała w oparciu o język niemiecki, a dokładniej niederdeutsch. Ten język funkcjonował w większości miast hanzeatyckich w epoce nowożytnej i był bliższy dzisiejszemu holenderskiemu niż niemieckiemu. Podobnie w tym języku były pisane instrukcje królewskie dla polskiej floty, która wychodziła z Gdańska pod biało-czerwoną banderą. Rekonstruowana jednostka zaś w 1793 broniła miasta przed zaborami. Gdańsk był jednym z nielicznych miast, gdzie odbyły się potyczki po rozbiorze. 

 Umundurowanie pokazał projekt historyczny Garnizon Gdańsk, utworzony w 2005 roku. W głównej mierze skupia się jednak na rekonstruowaniu życia codziennego gdańszczan sprzed wieków. Organizuje warsztaty szycia strojów z epoki i prelekcje o zwyczajach dawnych gdańszczan. Wśród kompletów umundurowania “garnizonowi” mają właśnie ten z końca  panowania I Rzeczypospolitej w Gdańsku. Także propaganda, propagandą, a prawda i realia historyczne swoją drogą. 

Oświadczenie w sprawie domniemanego udziału Prusaków w zmianie warty przed grobem prezydenta GdańskaW dniu 4.06.2019…

Opublikowany przez Karpiński Tomasz Wtorek, 4 czerwca 2019

 

 

Szanowni Państwo.W dniu 04 czerwca 2019 roku w przestrzeni internetowej pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące…

Opublikowany przez Garnizon Gdańsk Wtorek, 4 czerwca 2019

 zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1362 More posts in Publicystyka category
Recommended for you
Co drugi Polak rozlicza się w miejscu zameldowania. Ja w zeszłym roku zrobiłem to po raz ostatni

Dlaczego bezrobotni mają tyle samo głosów w wyborach, co pracujący? Dlaczego prężnie działający przedsiębiorca, po...