Olga Tokarczuk: Oczywiście, że przyjadę do Sztokholmu odebrać Nobla

Olga Tokarczuk w rozmowie ze szwedzką gazetą „Dagens Nyheter” potwierdziła w czwartek, że przyjedzie do Sztokholmu odebrać literacką Nagrodę Nobla. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie.

Obowiązek każdego noblisty

– Oczywiście, że przyjadę do Sztokholmu odebrać Nagrodę Nobla. Muszę tylko znaleźć czas na napisanie odczytu – powiedziała Tokarczuk. Taki wykład dla publiczności jest obowiązkiem każdego noblisty.

Pisarka wyraziła nadzieję, że przyznanie jej literackiego Nobla „nie wpłynie na nią, ale jej pomoże”. „Jakoś sobie z tym poradzę” – stwierdziła.

Duża zmiana w życiu

Tokarczuk przyznaną jej Nagrodę Nobla określiła jako „dużą zmianę w życiu”.

– Mam nadzieję nie podzielić losu Wisławy Szymborskiej, która dzieliła życie na przed i po nagrodzie i uważała, że Nobel jest pewnego rodzaju katastrofą – podkreśliła.

„To jest wielkie szczęście”

Olga Tokarczuk w rozmowie z TVN24 powiedziała, że cieszy się i jest dumna, że obok niej Noblem uhonorowano również austriackiego pisarza Petera Handkego:

– Wierzę w powieść, wydaje mi się, że powieść jest czymś niesamowitym. To jest głęboki sposób komunikacji ponad granicami, ponad językami, ponad kulturami, odwołuje się do głębokiego podobieństwa między ludźmi i uczy nas empatii, więc to, że w tym roku została doceniona, to jest wielkie szczęście – powiedziała Tokarczuk.

https://www.instagram.com/p/B3cI4b1HXD8/

Pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat

Nagroda dla Olgi Tokarczuk to pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go poetka Wisława Szymborska.

Ceremonia wręczenia nagród Nobla odbywa się w rocznicę śmierci Alfreda Nobla 10 grudnia w Sztokholmie oraz Oslo (Pokojowa Nagroda Nobla). Poprzedza je intensywny tydzień noblowski podczas, którego laureaci m.in. mają odczyty, konferencje prasowe, a także spotykają się z uczniami szkół oraz studentami.

Tokarczuk jest autorką m.in.: „Podróży ludzi Księgi”, „Prawieku i innych czasów”, „Gry na wielu bębenkach”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Ksiąg Jakubowych” oraz „Biegunów”, za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Zobacz również:

Źródło: Onet / Fot. Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ