usmiech

Nieprzyjemny zapach z ust? Pożegnaj go na zawsze!

Ważna uroczystość, rozmowa kwalifikacyjna, egzamin ustny, randka… jest całe mnóstwo okazji, podczas których chcemy wypaść jak najlepiej. Gustownie skomponowany strój, perfekcyjny makijaż, czy nawet błyskotliwe poczucie humoru mogą zostać przyćmione, gdy rozmówca poczuje od Ciebie nieprzyjemny zapach z ust. Dokucza Ci ta dolegliwość? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie przyniosło oczekiwanego efektu? Nie martw się. Podpowiemy Ci, co jeszcze możesz zrobić, aby pożegnać nieprzyjaciela. Na zawsze!

usmiech

Zniszcz problem w zarodku

Jedna z głównych zasad wygranej bitwy głosi, że aby jak najskuteczniej pokonać nieprzyjaciela, należy go najpierw dobrze poznać. Dokładnie tak samo postąp w tym przypadku – aby szybko pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, znajdź jego przyczynę! Często jest nią spożywanie potraw z dużą ilością czosnku, zażywanie niektórych leków, a także – nad wyraz popularna – suchość jamy ustnej. Ta z kolei powodowana jest znikomym wydzielaniem śliny. Pośrednio przyczyniają się do tego: picie alkoholu, palenie papierosów, stres, niektóre schorzenia oraz zaburzenia hormonalne itd. Jeśli zatem to możliwe, wyeliminuj niektóre czynniki, których skutkiem jest właśnie nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli nie masz na to wpływu – pora na „plan B”!

 

Kilka skutecznych rad

Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, jest odpowiednia higiena jamy ustnej. O dokładnym szczotkowaniu zębów po każdym posiłku nie musimy chyba przypominać – używaj do tego odpowiedniej, rekomendowanej przez stomatologów, pasty. Po wyczyszczeniu zębów, pamiętaj o równie dokładnym wyszorowaniu języka – jest to niezwykle ważne, ponieważ na jego powierzchni gromadzi się największa ilość bakterii, których obecność przyczynia się do wydzielania nieprzyjemnego zapachu z ust. Ważne jest również, abyś nie pomijał procesu codziennego nitkowania przestrzeni międzyzębowych. Pielęgnację kończ zawsze porządnym wypłukaniem jamy ustnej z użyciem odpowiednio dopasowanego do Twoich potrzeb płynu, o przyjemnym odświeżającym zapachu. Niewiele osób wie o tym, że nieprzyjemny zapach z ust pojawia się również przy różnych chorobach dziąseł. Jeśli ta dolegliwość dotyczy również Ciebie, a Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania zębów, używaj specjalistycznych produktów do higieny, dedykowanych osobom borykającym się z parodontozą.

 

Nie tylko higiena

Co jeszcze możesz zrobić, aby walka z nieprzyjemnym zapachem z ust była jeszcze skuteczniejsza? Przede wszystkim – nie dopuść do zbytniej suchości w jamie ustnej. W ciągu dnia popijaj wodę małymi łykami. Możesz również stosować gumę do żucia lub odświeżające cukierki – lecz oczywiście nie w każdej sytuacji będzie to odpowiednie. Ponadto odstaw na jakiś czas alkohol, nie pal papierosów i ogranicz spożycie kawy. Jeśli odczuwasz suchość w ustach poza domem, np. w szkole, na uczelni lub w pracy, zabieraj ze sobą szczoteczkę do zębów i po spożyciu lunchu – dokładnie wyszoruj język. Jeśli zaczniesz stosować się do tych rad, już w krótkim czasie zauważysz efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ