Niebezpieczne skutki pracoholizmu
Wiele osób, poprzez narzuconą im przez media presję realizacji zawodowej, spędza długie godziny w pracy, co przy zbyt dużym nasileniu obowiązków prowadzi do wielu szkód i poważnego uzależnienia, jakim jest pracoholizm. Istota nałogu jest bardzo podobna do uzależnień od alkoholu, nikotyny czy narkotyków. Pozwala rozładować napięcie i stres.
Oznak pracoholizmu jest wiele. Pracoholik to osoba, która żyje pod presją nałożonych na siebie wielu obowiązków. Bez przerwy jest zajęta i nie ma czasu na odpoczynek czy spotkania z bliskimi. Najczęściej zabiera pracę do domu lub nawet na urlop. Zdarza się że rezygnują z wakacji ponieważ czują napięcie, spowodowane brakiem pracy.
Typowy pracoholik odczuwa silną potrzebę pracowania i nie potrafi kontrolować ilości poświęcania czasu na nią. Uzależniony przeznacza minimalną ilość czasu na odpoczynek. Sypia jedynie 3-5 godzin na dobę, przeznaczając resztę czasu na sprawy związane ze swoim zawodem. Poprzez takie postępowanie staje się mniej efektywny i wolniejszy. Pracoholik, choć dostrzega pewne skutki nadmiernej pracy, nie potrafi zmienić takiego stanu rzeczy. Czas wolny staje się udręką, ponieważ jest bezproduktywny. Taka osoba staje się niecierpliwa i drażliwa w stosunku do swoich współpracowników i otoczenia. Często reaguje agresją na wszelkie działania opóźniające realizację wyznaczonego celu.
Po osiąganiu kolejnych sukcesów, wyznacza sobie coraz to trudniejsze cele. Często są to wymogi, które mało kto byłby w stanie spełnić, co prowadzi do frustracji. Nakłada również na siebie coraz większą liczbę obowiązków. Pojawiają się także pierwsze negatywne skutki: stany lękowe, depresyjne, problemy z koncentracją, ciągłe uczucie zmęczenia, problemy z żołądkiem lub układem krążenia.
Nie należy bagatelizować tego uzależnienia, ponieważ szkody, jakie może on wyrządzić w organizmie, są ogromne. Pracoholizm może prowadzić do chorób i zawałów serca, wylewu mózgu, otyłości czy schorzeń stawów. Dlatego też tak ważne jest, by znaleźć moment na regenerację sił. Zapewniając sobie odpowiednią dawkę odpoczynku, zwiększymy swoją produktywność oraz poprawimy stan zdrowia i samopoczucie psychiczne.
Beata Mironow