Moc pozytywnego myślenia!

Na temat siły pozytywnego myślenia napisano już tysiące poradników. Ludzie są świadomi istnienia tego sposobu na polepszenie jakości swojego życia, ale nie wszyscy dają mu wiarę, niektórym brakuje chęci, inni zabierają się do działania w nieodpowiedni sposób. Jak postępować skutecznie? To o wiele łatwiejsze niż Ci się wydaje!

alwaysinfo.co.uk

Pozytywne myślenie polega na wierze w sukces tego, co planujemy oraz wykorzystaniu zdolności odpowiedniego myślenia, które sprawią, że zostanie on zrealizowany. Niektórym może wydawać się to abstrakcją, jednak wbrew pozorom wśród naszych znajomych znajdzie się wielu, którzy te słowa potwierdzą. Patrzyłaś z zazdrością jak innym koleżankom wszystko przychodzi z łatwością? Ty również możesz dołączyć do ich grona.

Pierwszym krokiem, który przybliży Cię do upragnionego celu jest przeanalizowanie w skrócie swojego dotychczasowego życia, wszystkich, nawet niewielkich sukcesów. Może to być np. przyjęcie na wymarzone studia, ale równie dobrze pozytywna ocena z egzaminu, czy znalezienie w ciągu dnia 10 min, które poświęcisz na ćwiczenia. Nasz mózg stanowi bazę informacji, które rejestruje. Są to nie tylko nasze osobiste doświadczenia, ale także przeżycia naszych znajomych, ich opinie na nasz temat. Im większa pewność siebie i świadomość ile dobrego zdołaliśmy osiągnąć, tym silniejsza wiara, że zamiar zostanie zrealizowany. Na początek dobrze jest doceniać nawet najmniejsze pozytywy i nie zrażać się niepowodzeniami. Każdy nierozwiązany problem traktuj jako wyzwanie a nie przeszkodę w swoim życiu.

Zamartwianie się tym, co będzie, kiedy nie uda nam się osiągnąć celu powoduje, że nie tylko tracimy czas, który można poświęcić na działanie w określonym kierunku. Ma również negatywny wpływ na organizm, powoduje osłabienie jego funkcji odpornościowych i tym samym sprzyja powstawaniu chorób. W momencie kiedy jesteśmy nastawieni optymistycznie powstają hormony, dzięki którym łatwiej jest coś osiągnąć. Na pewno znasz przypadki osób, które pod wpływem dużej dawki adrenaliny były w stanie wykonać rzeczy, który wydają się niemożliwe, albo po jakimś fizycznym urazie nie odczuwały bólu. Efekty te zostały wywołane przez funkcje mózgu. Dlatego to, co uważałaś za nierealne może stać się osiągalne, także w bardziej pozytywnym aspekcie życia.

Czynnikiem, który negatywnie wpływa na nasze myślenie jest otoczenie. Jeśli pośród Twoich znajomych znajdują się osoby, które ciągle narzekają, chodzą z przygnębionymi minami i we wszystkich doszukują się wyłącznie wad, nie wróży to dobrze.

Co zrobić, aby przeciwdziałać negatywnemu wpływowi innych ludzi? Jak zacząć myśleć pozytywnie? Po przetworzeniu wszystkich zapamiętanych sukcesów i osiągnięć wypisz swoje wszystkie mocne strony. Następnie zastanów się: w jaki sposób możesz je wykorzystać? W przypadku wad można rozważyć, czy da się je zredukować, sprawić by nie były czynnikiem hamującym rozwój osobisty i działanie. Jeśli nie, pamiętaj: człowiek idealny to człowiek nudny!

Uśmiech na twarzy i sprężysty krok to kolejne posunięcia, pozwalające na udzielenie się radosnego nastroju. Ćwicz na nieznajomych, ekspedientkach w sklepie, osobach, które spotykasz na przystankach autobusowych i przechodniach. Dość szybko zauważysz, że będą dla Ciebie bardziej sympatyczni. Dzięki temu załatwianie różnych spraw stanie się mniej stresujące (wzrośnie Twoja pewność siebie), łatwiejsze oraz bardziej efektywne.

Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że muzyka, jakiej słuchamy, filmy i programy, które oglądamy wywołują agresję, smutek zniechęcenie w tak dużym stopniu. Większość z nas lubi kino grozy, jednak wieczorem przed snem warto obejrzeć coś lekkiego i przyjemnego. Dzięki temu unikniemy w nocy koszmarów, a rano wstaniemy wypoczęci i naładowani energią. Z filmów akcji, w których krew leje się strumieniami lepiej zrezygnować na stałe, podobnie z gier komputerowych o identycznej tematyce.

Jeśli tkwisz w sytuacji, która Cię nie satysfakcjonuje, zastanów się czy nie warto podjąć ryzyka i dokonać zmiany. Można do nich zaliczyć zarówno pracę, miejsce zamieszkania, znajomych, niektóre nawyki.

Bardzo ważne jest także to, co mówisz oraz język, którym się posługujesz. Zdecydowanie unikaj określeń, które mają charakter wartościujący i oceniający w związku z przykrymi doświadczeniami. Postaraj się mówić o faktach i wyciągaj wnioski na przyszłość. Używanie wulgaryzmów nie sprzyja budowaniu pozytywnego nastroju. Kiedy masz ochotę pozbyć się niechcianych emocji postaraj się rozładować napięcie w inny sposób.

Pozytywne myślenie nie uchroni nas od cierpienia i niepowodzeń, które są naturalnym elementem naszej egzystencji. Optymizm nie polega na bujaniu w obłokach ani oszukiwaniu siebie, że świat jest piękny. Jego zadaniem jest przede wszystkim świadome wykorzystywanie drzemiącego w nas potencjału, tworzenie korzystniejszych warunków, potrzebnych do realizacji określonych celów. Dzięki odpowiedniemu nastawieniu szybciej podniesiemy się po porażce, nie będziemy biernie poddawać się cierpieniu.

Marta Nagórka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ