Nie mogę przytyć!

Kobiece problemy z wagą to zazwyczaj kwestia nadwagi. Panie praktycznie zawsze znajdą nadmiar tłuszczyku, którego chciałyby się pozbyć. Bywa jednak również tak, że to nie nadmiar kilogramów jest głównym kłopotem, lecz ich niedobór. Wydaje Ci się, że naprawdę dużo jesz, ale mimo szczerych chęci nie możesz przytyć? Oto kilka porad, jak przybrać na wadze!

q8rashaqa.com

Problem niedowagi jest bardzo często bagatelizowany. Ignoruje się go tłumacząc, że szczupła osoba powinna cieszyć się swoją figurą, a nie przejmować niedostateczną wagą. „Przecież każda kobieta o tym marzy!”, „Lepsze to, niż nadwaga!”. A wystające kości przecież wcale nie są seksowne…

Główną przyczyną problemu z przytyciem są geny. Jeśli Twoja babcia i mama są drobne oraz szczupłe, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Ty nie będziesz miała problemów z otyłością. Często jednak niedowaga może świadczyć o chorobie lub pewnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu, dlatego zanim rozpoczniesz jakąkolwiek walkę o dodatkowe kilogramy, udaj się do specjalisty w celu wykluczenia groźnych przypadłości.

W wielu przypadkach głównym powodem niedowagi jest nieprawidłowy sposób odżywiania. „Zapychanie” żołądka małowartościową żywnością i nieregularne jedzenie przyczyniają się do problemów z odpowiednią masą ciała. Błędem jest spożywanie bardzo dużych ilość pokarmów wysokokalorycznych takich jak słodycze, chipsy i fast food’y. Aby zdrowo i bezpiecznie przytyć należy przyjmować pięć, odpowiednio zbilansowanych, posiłków. Każdy z nich powinien zawierać odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczy, a także witamin i minerałów.

Wykluczenie aktywności fizycznej nie jest dobrym pomysłem. Przekonanie, że trzy godziny w tygodniu spędzone na rowerze sprawią, że nie osiągniesz wymarzonej wagi, jest błędne. Ruch jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a rezygnacja z niego przyniesie wiele szkód i żadnej korzyści. Pamiętaj, że odpowiedni trening siłowy połączony z dobrze opracowaną dietą zwiększa suchą masę mięśniową.

W walce z niedowagą niezwykle ważna jest konsekwencja, cierpliwość, systematyczność i upór w dążeniu do celu. Gdy zaczniesz zwracać większa uwagę na to, co jesz, rozpoczniesz regularne treningi i nie będziesz się poddawać, efekty pojawią się szybciej niż myślisz!

Anna Kukiełka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ