Naturalne kosmetyki własnej roboty

 

mydnat.jpgKosmetyki wytwarzane przemysłowo zawierają sporo szkodliwych substancji – o czym już pisałem w poprzednim artykule. Substancje takie jak parabeny, parafina czy SLS potrafią przyczynić się do alergii skórnych, trądziku, łamliwości włosów, niszczenia cebulek i wielu innych niepożądanych komplikacji zdrowotnych. Poza tym wysuszają skórę i zanieczyszczają środowisko. Może więc warto spróbować zrobić kosmetyki samemu?

Aby to zrobić nie potrzebna jest nam skomplikowana wiedza, niezwykłe umiejętności, czy specjalistyczne składniki. Kosmetyki kojące skórę i poprawiające nasz wygląd możemy przygotować z powszechnie dostępnych produktów spożywczych. Kompres z winogron i miodu czy ananasowo-kukurydziany peeling – czemu nie? Witaminy, pektyny, kwas foliowy i karoten dobrze wpłyną na naszą skórę, która stanie się rozświetlona, odświeżona i będzie po prostu wyglądać młodziej. Takie kosmetyki nie tylko poprawią nasz wygląd i odżywią skórę bądź włosy, ale też dostarczą nam sporo zabawy i satysfakcję z własnej pracy. Co najważniejsze – będziemy mieli pewność, że wszystkie użyte do produkcji kosmetyku substancje są pochodzenia naturalnego i nie mogą nam zaszkodzić. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na takowe preparaty.

 

Odświeżający kompres jabłkowy

Składniki: 
1 jabłko

1 łyżka maki kukurydzianej

Obrane jabłko zmiksować, dodać mąkę i wymieszać. Nałożyć na twarz i pozostawić przez 20 minut. Skóra wchłonie pektyny zawarte w jabłku, które podnoszą naturalna zdolność skóry do wchłaniania wilgoci. 

Pomidorowy peelingpomkosm

Składniki: 
2-3 dojrzałe pomidory

½ szklanki mąki kukurydzianej

3 łyżeczki oliwy z oliwek

Wymieszaj i peelinguj ciało. Peeling możesz nakładać na wilgotną skórę za pomocą rękawicy do masażu. Po zabiegu nie trzeba już myć się mydłem, tylko delikatnie osuszyć ciało ręcznikiem.

Maseczka odświeżająca cerę z melona i miodu

Składniki: 
1 melon

1 łyżka miodu

1 łyżka jogurtu naturalnego

Wydrążamy miąższ melona i ¼ zawartości szklanki miksujemy blenderem. Dodajemy łyżeczkę jogurtu naturalnego i łyżkę miodu (oczywiście pszczelego). Odstawiamy do schłodzenia, następnie nakładamy na twarz na kwadrans.

Peeling natłuszczający

Składniki: 
2 łyżki oliwy z oliwek

2 łyżki soli,


Wymieszaj i nasmaruj całe ciało peelingującą papką.

Bananowy kompres

Składniki: 
1 bardzo dojrzały banan

2 łyżki oliwy z oliwek


Grubą warstwę bananowej papki rozprowadź na twarzy, szyi, dekolcie. Przykryj papierowymi chusteczkami, na to nałożyć ogrzany, wilgotny ręcznik. Po godzinie spłukać ciepłą wodą.

Chłodząca maseczka z truskawekkosnat.jpg

Składniki: 

Szklanka świeżych truskawek

Łyżka mączki ryżowej


Składniki zmiksuj i nałóż grubą warstwę na twarz, zostaw na 20 minut. Po upływie tego czasu spłucz ciepłą wodą. Maseczka  działa jak okład na spaloną słońcem skórę.


Odżywczy kompres z winogron

Składniki: 
½ szklanki zielonych winogron

½ łyżki kremu odżywczego

½ łyżeczki miodu

Winogrona przetrzeć przez sitko, wymieszać z pozostałymi składnikami. Nałożyć masę na twarz i przykryć ogrzanym, wilgotnym ręcznikiem. Pozostawić na 30 minut. 

Płukanka przeciwłupieżowa

½ szklanki octu jabłkowego

½ szklanki wody

Ananasowo – kukurydziany peeling pod prysznic

Składniki: 
½ szklanki zmiksowanego miąższu ananasa

½ szklanki mąki kukurydzianej

3 łyżki oliwy z oliwek

Całość wymieszaj na gęstą papkę. Jeśli jest za gęsta możesz rozcieńczyć kilkoma kroplami octu jabłkowego. Papkę nakładaj na rękawicę do masażu i wcieraj okrężnymi ruchami.

Kompres z cytryny na szorstkie łokcie

Cytrynę przekrój na pół, wyciśnij sok, a do wyciśniętych połówek cytryny włóż łokcie i zostaw na 10 minut. Kwasy owocowe doskonale zmiękczą zrogowaciały naskórek. Po zabiegu umyj skórę i natrzyj nawilżającym kremem. 

 

Odświeżający tonik z mięty

Składniki: 
8 łyżek mocnej miętowej herbaty

4 łyżki wody oczarowej (do kupienia w aptece)


Wymieszać, przechowywać w chłodnym miejscu. Wszystkie składniki wymieszaj, używaj codziennie rano i wieczorem na oczyszczoną skórę twarzy. Pamiętaj aby przygotowaną miksturę w chłodnym miejscu.

Miętowy tonik do skóry głowy

Składniki: 
Pełna garść świeżych listków mięty

½ szklanki octu jabłkowego

¼ l wody destylowanej

Miętę zalej octem i wodą, gotuj 10 minut. Płyn ostudź i przecedź. Każdego dnia starannie wcieraj w skórę głowy między jednym, a drugim myciem włosów. Płukanka doskonale poprawia ukrwienie włosów.

Bartosz Wrześniewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ