Napoje treningowe
W czasie wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego, ludzki organizm wraz z wydalanym potem, traci dużą ilość wody i składników mineralnych. Co najlepiej pić podczas treningu i po jego zakończeniu, by szybko i skutecznie uzupełnić te ubytki?
Nawadnianie organizmu podczas wysiłku ma fundamentalne znaczenie. Bez prawidłowo zbilansowanej podaży płynów, ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanych efektów. Co więcej, może się przyczynić to do pogorszenia funkcjonowania organizmu. Do skutków odwodnienia należą między innymi kurcze cieplne – są to niezamierzone i bardzo bolesne skurcze mięśni kończyn górnych, dolnych oraz mięśni brzucha.
Ponadto, wraz z utratą wody i elektrolitów w organizmie, jego wydolność zaczyna się obniżać. Według naukowców, utrata wody odpowiadająca 5% masy ciała, powoduje spadek wydolności aż o 30%. W związku z tym, organizm musi zostać odpowiednio nawodniony nie tylko w trakcie intensywnego treningu, ale również po jego zakończeniu. Pamiętaj także, że nawadnianie winno odbywać się regularnie, a nie tylko wtedy, gdy poczujesz pragnienie.
Większość z nas, zabiera na trening niegazowaną wodę źródlaną, tkwiąc w przekonaniu, że zostanie ona szybciej wchłonięta przez organizm i uzupełni deficyt płynów. Woda rzeczywiście wchłania się szybko, jednak nie zapewni uzupełnienia utraconych podczas ćwiczeń pierwiastków. Jeśli już decydujesz się na wodę, nie wybieraj najzwyklejszej źródlanej, lecz sięgnij po wodę mineralną, bogatą w jony potasu i sodu. Niestety, nawet taka woda mineralna, nie jest w stanie dostatecznie uzupełnić strat wodnych, energetycznych i elektrolitycznych w organizmie. Ponadto, jeśli będziesz ją pić w zbyt dużych ilościach, stanie się to przyczyną obniżenia poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie, do osłabienia organizmu.
Również niezbyt dobrym pomysłem jest uzupełnianie niedoborów powstałych podczas treningu, przy pomocy słodkich soków lub słodzonych napojów gazowanych. Ze względu na zawartość dużej ilości węglowodanów, wchłaniają się one znacznie wolniej do organizmu, przez co wolniej zaspokajają pragnienie.
Najlepszym rozwiązaniem okazuje się sięgnięcie po napój izotoniczny. Takie napoje, charakteryzują się zawartością ciśnienia osmotycznego, odpowiadającemu ciśnieniu panującemu w naszych płynach ustrojowych. Dzięki odpowiedniemu stężeniu cukrów, minerałów i jonów, szybko uzupełniają deficyty powstałe wskutek dużego wysiłku, wchłaniają się równie dobrze jak woda, lecz nawadniają o wiele efektywniej.
Głównym składnikiem napojów izotonicznych jest sód, który warunkuje utrzymanie równowagi elektrolitycznej organizmu i efektywne wchłanianie wody oraz jest odpowiedzialny za utrzymywanie temperatury ciała na prawidłowym poziomie, podczas wykonywania wysiłku fizycznego. Takie napoje, uzupełniają także niedobory potasu, wapnia i magnezu, które są niezbędne do właściwej pracy układów mięśniowego i nerwowego, zachowania równowagi elektrolitowej oraz procesów regulacyjnych. Izotoniki wzbogacane są również często w witaminy.
Dominika Dębicka