Jedzenie wspomagające pracę mózgu

mozg tekst life4styleAby praca mózgu była najbardziej efektywna, a szare komórki włączyły się całkowicie do ciężkiej pracy, konieczna jest odpowiednia dieta. Często w sytuacjach wymagających koncentracji, decydujemy się na napoje energetyzujące czy batoniki, które nie są odpowiednim źródłem zdrowia i przynoszą kiepskie efekty. Sprawdź, jakie produkty powinien zawierać codzienny jadłospis, by zdolność zapamiętywania stała się znacznie większa.

Lecytyna

Jest podstawowym składnikiem włókien nerwowych i błon komórek mózgowych. Jej głównym zadaniem jest przenoszenie impulsów nerwowych. Przyczynia się ona do polepszenia pamięci. Szukaj lecytyny w takich produktach jak: soja, żółtka jaj, orzeszki ziemne, rzepak oraz kiełki pszenicy.

Węglowodany

Stanowią główne źródło energii dla naszego mózgu. Najważniejsze jest dostarczanie do naszych organizmów węglowodanów złożonych, takich o niskiej wartości wskaźnika glikemicznego (IG). Produkty mające niski IG uwalniają cukry stopniowo, utrzymując w ten sposób poziom glukozy we krwi na tym samym poziomie. Spożywanie żywności o wysokim wskaźniku glikemicznym, powoduje wahania poziomu cukru we krwi, następstwem czego jest osłabienie koncentracji i zwiększenie uczucia zmęczenia. Produkty o niskim IG, sprzyjające pracy mózgu to: makarony pełnoziarniste, otręby owsiane, chleby jęczmienny i gryczany, dziki ryż.

Witaminy z grupy B

Budują one komórki nerwowe i wspomagają ich prawidłowe funkcjonowanie oraz odgrywają istotną rolę w przekształcaniu węglowodanów w energię. Dzięki nim, praca mózgu stanie się o wiele łatwiejsza, a koncentracja ulegnie znacznej poprawie. Do naturalnych źródeł witaminy B należą: jaja, drób, wołowina, wieprzowina, wątroba, awokado, ryż, drożdże, fasola, zielone warzywa liściaste, mleko i przetwory mleczne, produkty pełnoziarniste, orzechy.

Kwasy omega-3

Stanowią budulec tkanki mózgowej i są ważnym czynnikiem w rozwoju mózgu oraz umożliwiają zachowanie sprawności umysłu na długie lata. Znaleźć je można przede wszystkim w morskich rybach, takich jak makrela, tuńczyk, łosoś, dorsz, sardynki, szprotka oraz w owocach morza. Ponadto, kwasy te występują w oleju rzepakowym i oliwie z oliwek.

Przeciwutleniacze

Są to substancje, będące niczym tarcza obronna dla naszego mózgu przez utratą takich zdolności jak zapamiętywanie faktów oraz umiejętność rozumowania i oceniania. Ich źródło stanowią: pomidory, marchew, papryka, szpinak, dynia, brokuły, jaja, pomarańcze, truskawki, czarne porzeczki, orzechy, świeże zioła.

Dominika Dębicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ