Schudnij dzięki skakance!

Początek lata to nie tylko okres słodkiej beztroski podczas wakacji czy urlopu. Wielu z nas sen z powiek spędzają zbędne kilogramy, których raczej nie uda nam nie ukryć pod skąpym kostiumem kąpielowym na plaży lub basenie. Zamiast pogrążać się w czarnych myślach, od razu weźmy sprawy w swoje ręce i zaplanujmy serię ćwiczeń, dzięki którym szybko wrócimy do formy. Pomoże nam w tym… skakanka!

watchfit.com

Zacznijmy od kilku faktów na temat tego niepozornego przyrządu gimnastycznego. Skakanka jest jedną z najstarszych zabawek, jakie zna ludzkość. Jest o tyle cenna, że prócz rozwijania koordynacji ruchowej, angażuje do pracy wszystkie mięśnie ciała: od mięśni łydek, ud i pośladków, przez wszystkie mięśnie brzucha (czego nie osiąga się robiąc na przykład brzuszki), pleców i klatki piersiowej, a także barków i przedramion, o których ćwiczeniu kobiety często zapominają.

Ponadto, mało które ćwiczenie pozwala na spalenie tak wielu kalorii w tak krótkim czasie, co skakanie na skakance. Podczas godzinnej, nieprzerwanej sesji jesteśmy w stanie spalić aż około 800 kalorii. Dla porównania, w czasie godzinnego, intensywnego marszu spalimy tylko około 200 kalorii.

Zanim zabierzemy się do ćwiczeń, musimy zadbać o prawidłowy dobór skakanki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej długość – przy zbyt krótkiej zmęczymy się za szybko i grozi nam potknięcie się, z kolei za długa będzie plątać się nam pod nogami i spowalniać nasze ruchy. Idealna skakanka, gdy staniemy wyprostowane na jej środku, będzie nam sięgać do pach. Prócz długości, zwróćmy uwagę również na to, czy uchwyty skakanki wygodnie leżą w dłoni i czy się z niej nie wyślizgują.

Kolejną kwestią jest wybór rodzaju skakanki. Godne polecenia są skakanki sportowe, które są dużo bardziej wytrzymałe od tych, które pamiętamy z dzieciństwa, czyli sznurkowych lub nylonowych. Rozpoczynając przygodę ze skakanką najlepiej zaopatrzyć się w lekką skakankę z PCV lub skakankę segmentową. W miarę wzrostu naszych możliwości będziemy mogły przerzucić się na model z linki albo cięższego od niej rzemienia. Na rynku dostępne są również wariacje tych podstawowych modeli, a więc skakanki z obciążeniem (dla osób nastawionych na intensyfikację pracy mięśni), a także skakanki liczące obroty lub/i ilość spalanych kalorii.

Jak ćwiczyć na skakance? Wbrew pozorom możliwości jest bardzo wiele. Zanim przejdziemy do treningów mieszanych, zwróćmy uwagę na odpowiednią, wyprostowaną postawę ciała podczas skoków, to, by łokcie układały się zawsze blisko tułowia, dłonie były odchylone na boki, a stopy zawsze najpierw dotykały podłoża palcami. Zazwyczaj skaczemy niezbyt wysoko i zawsze w obuwiu sportowym. Nie zaleca się wykonywania tego ćwiczenia na zbyt twardym podłożu (np. betonie) – zamiast tego wybierzmy nawierzchnie drewniane lub syntetyczne, a w razie braku innej możliwości, wyłóżmy podłoże matą do ćwiczeń.

Instruktorzy fitness zalecają, by na początek przynajmniej trzy razy w tygodniu wykonywać krótkie serie skoków przez co najmniej 2-3 minuty, odpoczywając pomiędzy nimi przez około 60 sekund. Wykorzystajmy ten czas na nauczenie się podstawowych ćwiczeń na skakance i wyrobienia sobie odpowiednich nawyków. Stopniowo będziemy zwiększać długość treningu oraz częstotliwość wykonywanych ćwiczeń. Ćwiczyć możemy na dwa sposoby – wykonując typowy trening aerobowy (kardio), stawiając na długotrwałe, ale niezbyt szybkie podskoki, albo interwałowo, wykonując krótkie, intensywne serie, pomiędzy którymi możemy na przykład przechodzić w marsz. Niezależnie od wybranej metody, efekty regularnego treningu będą widoczne w stosunkowo niedługim czasie, dlatego skakankę poleca się szczególnie tym osobom, dla których wymówką przed ćwiczeniami jest brak czasu.

Podstawowe ćwiczenia na skakance obejmują:

skoki w miejscu na jednej i na dwóch nogach,

bieg w miejscu,

dwa podskoki na jeden obrót,

krzyżowanie linki przed sobą (tzw. ósemka).

Opanowanie tych technik sprawi, że trening będzie bardziej urozmaicony i szybko nam się nie znudzi.

Zanim zaczniemy skakać, zastanówmy się, czy tego typu trening jest właśnie dla nas. Skakanki nie poleca się osobom bardzo otyłym, cierpiącym na schorzenia serca oraz tym, u których doszło do zwyrodnienia chrząstki stawowej. Również osoby nie wykonujące dotąd żadnej aktywności fizycznej powinny ostrożnie podchodzić do skakania na skakance, przynajmniej na początku stawiając raczej na krótkie serie niż na długotrwały wysiłek.

Ostatnia, ale wcale nie najmniej ważna kwestia – przed treningiem pamiętajmy o rozgrzaniu stawów skokowych, nadgarstków, kolan oraz barków! Warto wykonać po kilkanaście skłonów, skrętów i rozciągnięć – dzięki temu unikniemy kontuzji.

 

______________________

Duży wybór skakanek, zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych, znajdziecie tutaj.

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ