Jak zarabiać na cudzym sukcesie? Nowości książkowe tego tygodnia

Jak zarabiać na cudzym sukcesie? Nowości książkowe tego tygodnia

Jak zarabiać na cudzym sukcesie? Napisać o kimś książkę! Pisanie książek o innych ludziach, którzy osiągnęli jakiś sukces, nie jest niczym nowym. Pytanie tylko, ile jeszcze może powstać biografii zawierających „nowe fakty” z życia martwych artystów. Patrząc na rynek wydawniczy – ta studnia chyba nie ma dna… Przestawiamy nowości książkowe tego tygodnia.

Jak zarabiać na cudzym sukcesie? Nowości książkowe tego tygodnia
Fot. Pixabay

Jak zarabiać na cudzym sukcesie? Nowości książkowe tego tygodnia

Nie od dziś wiadomo, że martwy artysta to bogaty artysta. Michael Jackson w samym tylko 2018 roku zarobił 400 milionów dolarów. Zmarła w 1962 roku Marilyn Monroe również wciąż zarabia ogromne pieniądze. Co prawda nie takie, jak król popu, ale osiąganie takiego wyniku ponad pięćdziesiąt lat po śmierci to nie lada wyczyn. 

Kasa wciąż spływa i to nie tylko na konta tych, którzy są uprawnieni do jej otrzymywania. Na cudzym sukcesie można zarabiać nie tylko posiadając licencje czy będąc spadkobiercą zmarłego. Można bowiem na przykład napisać o kimś książkę. To nic, że tytułów o danej gwieździe jest już na rynku zatrzęsienie. Fani i tak kupią.

Można także skorzystać z ogromnego sukcesu osoby jeszcze żyjącej i napisać książkę o… sukcesie cudzych książek, a właściwie serialu powstałego na ich podstawie. Ewentualnie zebrać cudze słowa, okrasić je swoją przedmową i całość opisać jako swoje opracowanie.

Czy w tych praktykach jest coś złego? To już każdy musi ocenić sam. 

Wspominając Kurta Cobaina. Biografia lidera NirvanyDanny Goldberg

Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Jak zarabiać na cudzym sukcesie? Nowości książkowe tego tygodnia
Fot. Wydawnictwo Znak

Zgodnie z opisem z okładki, dostajemy do ręki książkę, w której znajdziemy nigdzie wcześniej nie upubliczniane materiały. Danny Goldberg był menadżerem Nirvany i w dwadzieścia pięć lat po śmierci lidera zespołu, Kurta Cobaina, wydaje swoje wspomnienia o artyście. Może to będzie ta książka, która odpowie na zadawane od lat pytanie: czy można było zapobiec śmierci Cobaina? Trzeba będzie się przekonać i przeczytać. 

Kiedy sława bywa przekleństwem.

Biografia legendy, która natchnęła całe pokolenia. W 25. rocznicę śmierci legendarnego lidera Nirvany Kurta Cobaina.

Wydawało się, że miał wszystko. Sławę, pieniądze, rzesze oddanych fanów. Jednak to nie wystarczyło. Cały świat zamarł, kiedy 5 kwietnia 1994 roku znaleziono jego ciało. Kurt Cobain popełnił samobójstwo. Jak do tego doszło? Czy coś zapowiadało tak dramatyczny koniec?

Początek 1991 roku. Danny Goldberg, znany menedżer muzyczny, zgadza się wziąć pod swoje skrzydła rokujący młody zespół z podziemnej sceny muzycznej w Seattle. Nie ma pojęcia, że lider Nirvany stanie się ikoną popkultury na miarę Johna Lennona, Michaela Jacksona czy Elvisa Presleya.

Danny znał Kurta jak mało kto. Był z nim od początku aż do tragicznego końca. Jego opowieść o legendzie Nirvany, oparta na własnych wspomnieniach, relacjach rodziny i przyjaciół nigdy wcześniej nie upublicznianych, ukazuje postać Kurta w całkiem nowym świetle.

Skarby Queen. Oficjalna historia legendy rocka – Harry Doherty, Brian May, Roger Taylor

Wydawnictwo SQN

Jak zarabiać na cudzym sukcesie? Nowości książkowe tego tygodnia
Fot. Wydawnictwo SQN

Na fali zeszłorocznego sukcesu „Bohemian Rhapsody”, filmu o historii Queen, na rynek wypłynęło kilka nowych pozycji o zespole. W tym tygodniu na księgarnianych półkach stanie kolejna. Ponoć jest to publikacja oficjalna, zaaprobowana przez zespół. Kto jednak zna dobrze historię Queen, ten wie, że muzycy nieco ułagodzili swój obraz w filmie. Istnieje zatem obawa, że w tej „oficjalnej publikacji” również znajdziemy pewne… nieścisłości. Nie ma się co jednak oszukiwać: wystarczy, że jest to książka o Queen i każdy prawdziwy fan pewnie i tak ją kupi. Niezależnie od tego, czy treść będzie dokładnie taka sama, jak w dziesiątkach innych biografii zespołu. 

W tej akurat publikacji znajdziemy przedmowę członków zespołu – Briana Maya oraz Rogera Taylora.

Queen – jeden z największych zespołów w historii muzyki. Bił wszelkie rekordy, jak chociażby najliczniejsza widownia na płatnym koncercie, najwięcej tygodni na liście przebojów, status głównej gwiazdy na największym festiwalu w historii. Do tego wyprzedane trasy, podbój list przebojów i pasmo olbrzymich sukcesów przez niemal 50 lat. Setki milionów sprzedanych na całym świecie albumów, singli i wydawnictw wideo. Wśród nagród i wyróżnień zespołu – zbyt licznych, by je wszystkie wymienić – powtarzają się tytuły: „Najlepszy zespół”, „Najlepsza płyta”, „Najlepszy singiel”, „Najlepszy teledysk” i „Najlepsza grupa koncertowa”. W 2001 roku przyjęto Queen w poczet Rock and Roll Hall of Fame, rok później zespół otrzymał własną gwiazdę na Hollywood Walk of Fame, w 2018 roku zaś film Bohemian Rhapsody stał się najpopularniejszą muzyczną biografią w historii kina.

Skarby Queen to oficjalna publikacja, w pełni zaaprobowana przez zespół. Opowiada historię niesamowicie utalentowanych i popularnych muzyków, którzy przez całą swoją karierę cieszyli się olbrzymim uznaniem fanów. Słowa, fotografie i unikatowe pamiątki z prywatnej kolekcji członków Queen układają się w historię zespołu, płyt i tras koncertowych.

Nieoficjalny ilustrowany przewodnik po Grze o tron – Kim Renfro

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Jak zarabiać na cudzym sukcesie? Nowości książkowe tego tygodnia
Fot. Wydawnictwo Zysk i S-ka

Tak, dobrze przeczytaliście. Nieoficjalny – czyli nikt z twórców serialu nie brał udziału przy jego powstawaniu. Tak, to jest przewodnik po „Grze o tron”. Tak, my też się dziwimy, że takie książki powstają. I też się zastanawiamy, czy fani sagi stworzonej przez George’a R.R. Martina sięgną po tę publikację – zwłaszcza biorąc pod uwagę niezadowolenie po finale ósmego sezonu.

Nie można jednak przejść obojętnie wobec faktu, że Kim Renfro, dziennikarka INSIDERA, wykonała kawał niesamowitej roboty tworząc tę książkę. Obejrzeć osiem sezonów i scena po scenie wskazać czytelnikowi wszystko, co mogło mu umknąć? Z samej tylko ciekawości, co się przegapiło, pewnie wiele osób może tę książkę kupić. Znajdziemy tu też wiele ciekawostek i szczegółów z planu.

Autorka jako reporterka przekazywała relacje z premier wszystkich sezonów, analizowała fabuły poszczególnych odcinków i dzieje postaci, a także przeprowadzała wywiady z aktorami, reżyserami oraz całą ekipą filmowców. W tej książce zaznajamia czytelników z przewodnimi motywami i historią postaci, a także wyjaśnia znaczenie zakończenia serialu i pisze o tym, czego możemy spodziewać się po nowych planowanych serialach ze świata Gry o tron.

Po co właściwie wprowadzono postać Nocnego Króla? Czy serial przeszkodzi George’owi R.R. Martinowi w ukończeniu cyklu? Dlaczego ostatnie sezony były krótsze? Dlaczego niemal całkowicie pominięto wilkory? Jakie zapowiedzi losów czekających Jona Snow i Daenerys Targaryen umieszczono w serialu? Czy zakończenie rzeczywiście było słodko‑gorzkie?

Przemowy niezapomniane. Słowa, które zmieniły bieg historii – Shaun Usher

Wydawnictwo SQN

Jak zarabiać na cudzym sukcesie? Nowości książkowe tego tygodnia
Fot. Wydawnictwo SQN

Jak wspomnieliśmy na początku, na cudzym sukcesie można zarabiać na różne sposoby. Autor tego opracowania, Shaun Usher, spędza swój czas na wyszukiwaniu wyjątkowych przemów i korespondencji. 

„Przemowy niezapomniane” to ozdobiony licznymi fotografiami zbiór zawierający najsłynniejsze wzruszające przemowy znanych ludzi. Opis z okładki określa tę publikację jako „świadectwo walki o najważniejsze wartości”. 

Czyje słowa znajdziemy w tej książce?

– przemowa Nicka Cave’a w Royal Festival Hall o pisaniu piosenki miłosnej,

przemowa Malali Yousafzai do Zgromadzenia Młodzieży w siedzibie ONZ, zawierająca słowa: „Umarły słabość, strach i beznadzieja. Narodziły się siła, moc i odwaga”,

homilia świętego Jana Pawła II w czasie pierwszej podróży apostolskiej do Polski w 1979 roku,

przemowa Ryana White’a, chłopca chorego na AIDS, dyskryminowanego i odrzuconego przez kolegów, koleżanki, nauczycieli i mieszkańców swojego miasteczka,

przemowa rannego Theodore’a Roosevelta chwilę po postrzale,

wystąpienie Tildy Swinton na gali z okazji wystawy poświęconej Davidowi Bowiemu,

przemowa Jerzego Owsiaka po pogrzebie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza,

mało znane przemówienie Alberta Einsteina na nowojorskiej wystawie w 1940 roku, chwalącego ideę Muru Sławy…

…a oprócz tego mowy królowej Elżbiety I, Sokratesa, Pabla Picassa, Meghan Markle, Virginii Woolf, Victora Hugo, Richarda Nixona i wielu, wielu innych wspaniałych ludzi: pisarzy, poetów, polityków, działaczy, muzyków i naukowców.

Jak już wspomnieliśmy – nie oceniamy wartości tych publikacji. Zastanawiamy się jedynie, co jeszcze można napisać o tym, o czym wszystko już zostało napisane. 

No coż, trzeba będzie sięgnąć po te książki i się przekonać.

Źródło: opisy pochodzą od Wydawców, opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ