najciekawsze dzisiejsze premiery w kategorii: literatura piękna

Najciekawsze dzisiejsze premiery w kategorii: literatura piękna

Jesień to idealny okres na chwile spędzone z kocem, gorącą herbatą i książką. Długie wieczory i szarzyzna za oknem sprzyjają spędzaniu czasu w domowych pieleszach i rozrywkę w postaci dobrej literatury. Co jednak wybrać, kiedy księgarniane półki uginają się od nowości? Wybraliśmy dla was trzy najciekawsze dzisiejsze premiery w kategorii: literatura piękna.

najciekawsze dzisiejsze premiery w kategorii: literatura piękna
Fot. Pixabay

Najciekawsze dzisiejsze premiery w kategorii: literatura piękna

Ciężar atramentu – Rachel Kadish

Wydawnictwo Czarna Owca

Najciekawsze dzisiejsze premiery w kategorii: literatura piękna
Fot. Wydawnictwo Czarna Owca

Powieść Amerykanki miała swoją premierę w 2017 roku, do naszego kraju dotarła jednak dopiero teraz. Za „Ciężar atramentu” autorka została nagrodzona prestiżową nagrodą literacką National Jewish Book Award. Na portalu goodreads.com powieść zbiera ogrom pozytywnych opinii, w których czytelnicy określają ją jako wyjątkową emocjonalną opowieść, której nie da się zapomnieć.

Fascynującą powieść historyczna o dwóch kobietach, które rozdzieliły stulecia, oraz o wyborach i poświęceniach, jakich są zmuszone dokonać, aby osiągnąć w życiu harmonię serca i umysłu. 

Osadzona w Londynie lat sześćdziesiątych XVII wieku oraz współcześnie, powieść „Ciężar atramentu” splata losy dwóch kobiet o nieprzeciętnym intelekcie: Ester Velasquez, emigrantki z Amsterdamu, która na krótko przed epidemią dżumy zostaje skrybą niewidomego rabina, oraz Helen Watt, chorej profesor historii zafascynowanej spuścizną żydowską.

Poznajemy Helen, gdy ta zostaje poproszona przez byłego studenta o ocenę siedemnastowiecznych żydowskich dokumentów odnalezionych w jego domu podczas remontu. Helen zwraca się o pomoc do amerykańskiego doktoranta, Aarona Levy’ego – tyleż niecierpliwego, co czarującego – i wspólnie z nim podejmuje ostatnie naukowe wyzwanie, którym jest ustalenie tożsamości autora dokumentów, tajemniczego skryby podpisującego się „Aleph”. Równolegle tę samą zagadkę usiłuje rozwikłać inny zespół historyków, więc Helen i Aaron muszą się spieszyć…

Grand Union – Zadie Smith

Wydawnictwo Znak

Najciekawsze dzisiejsze premiery w kategorii: literatura piękna
Fot. Wydawnictwo Znak

Niezwykle udany debiut Brytyjki, „Białe zęby”, który miał swoją polską premierę w 2002 roku, przyniósł jej miano jednej z najbardziej poruszających współczesnych autorek. Powieści Smith czytane są na całym świecie, a sama autorka była nominowana do prestiżowej nagrody Man-Booker Prize. Tym razem na rynek wchodzi jej zbiór opowiadań, w którym znajduje się między innymi opowiadanie o Sopocie, który autorka miała okazję odwiedzić podczas festiwalu Literacki Sopot, którego była gościem w 2018 roku.

Każdy z nas kocha inaczej.

Każdy z nas myśli w inny sposób.

Każdy z nas widzi co innego.

Każdy niesie swoją opowieść. Chłopczyk, który występuje z rodzicami w teatrze lalek. Transseksualista poszukujący gorsetu idealnego. Kobieta, która znalazła w sobie siłę, by odejść od kochającego męża. Zadie Smith dostrzega ich wszystkich, po mistrzowsku łącząc przenikliwe spojrzenie z wrażliwością na emocje. W „Grand Union” bez tabu mówi o seksualności, bada potrzebę intymności, poszukuje granic wolności. Balansuje na cienkiej linii między oddaniem a uzależnieniem. Każdy z nas znajdzie w jej opowiadaniach coś, co pozwoli mu odkryć nieznaną jeszcze prawdę o sobie.

Félix i niewidzialne źródło – Eric-Emmanuel Schmitt 

Wydawnictwo Znak Literanova

Najciekawsze dzisiejsze premiery w kategorii: literatura piękna
Fot. Wydawnictwo Znak Literanova

Jeden z najpopularniejszych francuskich pisarzy na świecie – jego twórczość tłumaczona jest na 35 języków. Autor znany jest z krótkich nowel, a swoją popularność w Polsce zawdzięcza noweli „Oskar i pani Róża”, która otwiera cykl „Opowieści o niewidzialnym”. „Felix i niewidzialne źródło” to czwarta odsłona tej serii, w której bohater musi odkryć sens życia, a z różnych powodów ma na to niewiele czasu. 

Czasem by odnaleźć sens życia, trzeba wrócić do źródeł swojego istnienia.

Jego imię znaczy „szczęśliwy” – Felix wie to od mamy, Fatou, która mieszka w Paryżu i prowadzi kawiarnię, ale pochodzi z Afryki i ma moc nadawania znaczeń, bo widzi i rozumie więcej.

Felix o swoim szczęściu nie myśli do czasu, gdy pewnego dnia wszystko w jego życiu się zmienia. Mama przestaje się uśmiechać, a w jej oczach gaśnie życie. Sprawia wrażenie martwej w środku. Chłopiec postanawia ratować ją za wszelką cenę – zabiera Fatou do magicznej, migoczącej kolorami Afryki, gdzie na kobietę czekają duchy przodków.

Pustynna ziemia skrywa potężne tajemnice, o których zachodni medycy nie mają pojęcia. Wśród nocy, w jasnym świetle księżyca do głosu dochodzą pradawne siły – tylko one mogą wskrzesić w Fatou wolę istnienia i na powrót zjednoczyć ją z ziemią, która dała jej życie.

Czy mały Félix zdąży doprowadzić matkę do niewidzialnego źródła, zanim będzie za późno? Czy znów będzie szczęśliwy?

Każda z tych propozycji brzmi interesująco, prawda? Którą z nich wybierzecie?

Źródło: wszystkie opisy pochodzą od Wydawców – Znak, Znak Literanova, Czarna Owca; opracowanie własne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ