Miłość – oczekiwania kontra rzeczywistość

Miłość zazwyczaj idzie w parze z romantyzmem – a szczególnie w literaturze oraz sztuce – w końcu nie bez powodu istnieje odrębny styl w tych dziedzinach, nazywany romantyzmem. Który pokazuje i opisuje uczucia wyższe, jak właśnie miłość. A jak jest w rzeczywistości?

Ewa Chodakowska obchodzi 4. rocznicę ślubu

Wiadomo, że miłość i romantyzm to coś ponadczasowego, co nie jest zależne od panujących trendów i mody. W naszym współczesnym świecie, nastawionym na pragmatyzm i materializm, nadal wielu z nas wierzy w wyższe uczucia i romantyzm. Mówiąc o tym drugim, mam na myśli intymną relacje, pomiędzy dwojgiem ludzi. Choć romantyzm może się nam kojarzyć z czym banalnym, i wyidealizowanym, co z upływem czasu traci na wartości a nawet przynosi wielkie rozczarowanie. Warto więc realnie spojrzeć na romantyczne pojmowanie miłości, bu umożliwić nam wieczne cieszenie się szczęściem – we dwójkę.

Miłość i jej otoczka:

Miłość – w literaturze, sztuce, a nawet w życiu, często zawiera w sobie jakąś magiczną aurę, której jej nadajemy. Mam tutaj na myśli wiarę w los, przeznaczenie, niewytłumaczalną chemię, występującą jedynie w przypadku jedynej miłości. Wiara w tego typu rzeczy faktycznie jest piękna, jednak to tylko pewne koncepcje. Rzeczywistość ma się trochę inaczej – na pewno jest mniej ekscytująca, niż często jest przedstawiana. Niektórzy faktycznie, miłość chcą dostrzegać przez pryzmat nadprzyrodzonej siły – dzięki czemu wierzą, że ich uczucie jest czymś, czego ludzki umysł nie pojmuje i nie rozumie. Nastawienie tego typu może doprowadzić do tego, że trudno nam będzie cieszyć się z realnych rzeczy, i w pełni doceniać normalne, przyziemne relacje. Ludzie wierzący w magiczną siłę miłości zakładają, że gdy w ich związku pojawiają się jakiekolwiek, drobne problemy, są one wynikiem niedopasowania, ponieważ ktoś „nie był nam pisany”, bądź nie był prawdziwą „drugą połówką”. Osoby, mające takie nastawienie, za pewnik przyjmują znalezienie wyśnionego, idealnie dopisanego, a wręcz „pisanego” nam partnera. Co nie wymaga podejmowania rzeczywistych wysiłków, a zostawienia wszystkiego w rękach losu. Bo w końcu wszystko ma się dziać w pełni naturalnie – zgodnie z odgórnym, wcześniej zaplanowanym biegiem.

„Power of Love”- potęga miłości:

Często się mówi, że miłość jest w stanie przezwyciężyć wszystkie trudności i przeszkody. Niestety, wszystko zależy od stopnia intensywności, a romantyczna miłość, jak wszystkie inne emocje, ma pewne granice. W związku z czym nie zawsze nad nami przejmuje kontrolę. Wiara w miłość, która przezwycięża wszystkie problemy, może przynieść gorzkie rozczarowanie. Widoczne jest to w przypadkach, gdy łudzimy się, że ktoś jest zdolny do zmiany – w kogoś idealnym, wykreowanym przez nas wizerunku. Miłość faktycznie, w pewnym stopniu wpływa na zmianę zachowania, jednak nawet najsilniejsze uczucie nie zmieni charakteru drugiej osoby. Poza tym, chyba zmienianie kogoś na siłę naprawdę nie ma sensu?

Patrząc zupełnie realnie – nawet miłość nie jest w stanie przejść obojętnie obok niektórych przewinień, przeszkód, czy problemów. Można nawet powiedzieć, że jest zupełnie odwrotnie – im silniejsza miłość między dwoma osobami – tym ciaśniejsze granice.

Realistyczna miłość:

Jak już wiemy z życia, zauważalny jest silny kontrast między realistycznym, dalekim od ideału związkiem, a tym bajkowym, i wyidealizowanym. Co może mieć ogromny wpływ na to, że w realistycznych związkach dochodzi do rozpadu – nie spełniają one tych bajkowych oczekiwań.

Czy jest na to jakaś rada? Po prostu nie powinniśmy porównać naszego codziennego życie i związku, który może być pełny niedoskonałości oraz nieporozumień, z czymś co istnieje jedynie w naszych wyobrażeniach. Wiadomo, że w takim zestawieniu rzeczywistość stoi na przegranej pozycji. Jednak kierując się jakimś idealnym wyobrażeniem naszego partnera i związku, możemy przeoczyć coś, co jest istotne w realnym życiu. Niespełnione pragnienia i oczekiwania, mogą doprowadzić jedynie do frustracji i rozczarowania. W związku z czym może warto żyć tu i teraz, a nie w bajkowym świecie, który nie istnieje.

Zobacz także:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ