Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali z Pokojową Nagrodą Nobla
Pokojowa Nagroda Nobla 2019 została przyznana premierowi Abiy Ahmed’owi Ali z Etiopii. Wśród nominowanych byli również Jerzy Owsiak, Papież Franciszek i Greta Thunberg.
Abiy Ahmed Ali otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Premier Etiopii otrzymał ją za wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a zwłaszcza za inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z Erytreą, który trwał przeszło dwie dekady. W lipcu 2018 roku po latach sporu kraje te wznowiły oficjalne stosunki.
– W Etiopii pozostało jeszcze wiele pracy, jednak laureat zainicjował ważne reformy, które dają obywatelom nadzieję na lepsze życie i lepszą przyszłość. Jako premier starał się promować pojednanie, solidarność i sprawiedliwość społeczną – podkreślił komitet.
https://www.instagram.com/p/B2tPbl1nDG-/
Kim jest Abiy Ahmed Ali?
Abiy Ahmed Ali założył Agencję Informacji i Bezpieczeństwa. W latach 2014–2015 pełnił funkcję ministra nauki i technologii. 22 lutego 2018 objął stanowisko przewodniczącego Demokratycznej Organizacji Ludu Oromskiego, a 27 lutego 2018 stanął na czele Etiopskiego Ludowo-Rewolucyjnego Frontu Demokratycznego.
Jest przedstawicielem oromów, pochodzi z mieszanej rodziny muzułmańsko-chrześcijańskiej, sam jest pobożnym zielonoświątkowcem.
BREAKING NEWS:
The Norwegian Nobel Committee has decided to award the Nobel Peace Prize for 2019 to Ethiopian Prime Minister Abiy Ahmed Ali.#NobelPrize #NobelPeacePrize pic.twitter.com/uGRpZJHk1B— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 11, 2019
W tym roku o wyróżnienie ubiegało się 301 kandydatów, w tym 78 organizacji. Rok temu zwycięzcami zostali Nadia Murad, pochodząca z Iraku jazydzka działaczka społeczna, oraz Denis Mukwege, kongijski ginekolog. Uhonorowano ich za „wysiłki podjęte przeciwko wykorzystywaniu przemocy seksualnej jako broni podczas wojen i konfliktów zbrojnych”.
Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku
Pokojowy Nobel jest przyznawany od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla polityków i organizacji działających na rzecz pokoju. Uroczyste wręczenie odbywa się zawsze 10 grudnia w Oslo. W przeciwieństwie do wyróżnień w pozostałych dziedzinach, Pokojową Nagrodę Nobla przyznaje nie instytucja szwedzka, a Norweski Komitet Noblowski, złożony z pięciu członków powoływanych przez Storting, tamtejszy parlament.
W gronie pokojowych noblistów znajduje się Lech Wałęsa. Otrzymał wyróżnienie w 1983 roku jako przywódca „Solidarności”. Ponieważ obawiał się trudności czynionych mu przez władze komunistyczne w powrocie do kraju, nagrodę odebrała za niego żona – Danuta Wałęsa.
https://www.facebook.com/nobelprize/posts/10156738078039103
Nagroda Nobla – w jakich dziedzinach jest przyznawana?
Corocznie przyznawane są następujące Nagrody Nobla:
- z fizyki, za „najważniejsze odkrycie lub wynalazek w dziedzinie fizyki”
- z chemii, za „najważniejsze odkrycie lub postęp w dziedzinie chemii”
- z fizjologii lub medycyny, za „najważniejsze odkrycie w dziedzinie fizjologii lub medycyny”
- literatury, za „wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji”
- ekonomii (nagroda przyznawana od 1968 roku)
- Pokojowa Nagroda Nobla, za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych”
Polscy laureaci Nagrody Nobla
- Maria Skłodowska Currie (dwukrotna laureatka, w 1903 roku otrzymała wspólną nagrodę z mężem Piotrem z fizyki, a w 1911 została również noblistką z chemii)
- Henryk Sienkiewicz (literacki Nobel przyznany w 1905 roku)
- Władysław Reymont (literacki Nobel przyznany w 1924 roku)
- Czesław Miłosz (literacki Nobel przyznany w 1980 roku)
- Lech Wałęsa (Pokojowa Nagroda Nobla przyznana w 1983)
- Józef Rotblat (Pokojowa Nagroda Nobla przyznana w 1995)
- Wisława Szymborska (literacki Nobel przyznany w 1980 roku)
- Olga Tokarczuk (literacki Nobel przyznany w 2019 roku)
Zobacz również:
Źródło: Wirtualna Polska / Fot. Facebook
1 KOMENTARZ
ZOSTAW ODPOWIEDŹ
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
skłodowska- Curie, a nie currie