Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali z Pokojową Nagrodą Nobla

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 została przyznana premierowi Abiy Ahmed’owi Ali z Etiopii. Wśród nominowanych byli również Jerzy Owsiak, Papież Franciszek i Greta Thunberg.

Abiy Ahmed Ali otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Premier Etiopii otrzymał ją za wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a zwłaszcza za inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z Erytreą, który trwał przeszło dwie dekady. W lipcu 2018 roku po latach sporu kraje te wznowiły oficjalne stosunki.

– W Etiopii pozostało jeszcze wiele pracy, jednak laureat zainicjował ważne reformy, które dają obywatelom nadzieję na lepsze życie i lepszą przyszłość. Jako premier starał się promować pojednanie, solidarność i sprawiedliwość społeczną – podkreślił komitet.

View this post on Instagram

Hosaena (September 22, 2019)

A post shared by Prime Minister Abiy Ahmed (@pmabiyahmed) on

Kim jest Abiy Ahmed Ali?

Abiy Ahmed Ali założył Agencję Informacji i Bezpieczeństwa. W latach 2014–2015 pełnił funkcję ministra nauki i technologii. 22 lutego 2018 objął stanowisko przewodniczącego Demokratycznej Organizacji Ludu Oromskiego, a 27 lutego 2018 stanął na czele Etiopskiego Ludowo-Rewolucyjnego Frontu Demokratycznego.

Jest przedstawicielem oromów, pochodzi z mieszanej rodziny muzułmańsko-chrześcijańskiej, sam jest pobożnym zielonoświątkowcem.

W tym roku o wyróżnienie ubiegało się 301 kandydatów, w tym 78 organizacji. Rok temu zwycięzcami zostali Nadia Murad, pochodząca z Iraku jazydzka działaczka społeczna, oraz Denis Mukwege, kongijski ginekolog. Uhonorowano ich za „wysiłki podjęte przeciwko wykorzystywaniu przemocy seksualnej jako broni podczas wojen i konfliktów zbrojnych”.

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku

Pokojowy Nobel jest przyznawany od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla polityków i organizacji działających na rzecz pokoju. Uroczyste wręczenie odbywa się zawsze 10 grudnia w Oslo. W przeciwieństwie do wyróżnień w pozostałych dziedzinach, Pokojową Nagrodę Nobla przyznaje nie instytucja szwedzka, a Norweski Komitet Noblowski, złożony z pięciu członków powoływanych przez Storting, tamtejszy parlament.

W gronie pokojowych noblistów znajduje się Lech Wałęsa. Otrzymał wyróżnienie w 1983 roku jako przywódca „Solidarności”. Ponieważ obawiał się trudności czynionych mu przez władze komunistyczne w powrocie do kraju, nagrodę odebrała za niego żona – Danuta Wałęsa.

2019 Peace Laureate Abiy Ahmed Ali is the first Ethiopian to be awarded a Nobel Prize. This year’s prize is also the 100th Nobel Peace Prize.#NobelFactsLearn more:https://bit.ly/2osXsR6

Opublikowany przez Nobel Prize Piątek, 11 października 2019

Nagroda Nobla – w jakich dziedzinach jest przyznawana?

Corocznie przyznawane są następujące Nagrody Nobla:

 • z fizyki, za „najważniejsze odkrycie lub wynalazek w dziedzinie fizyki”
 • z chemii, za „najważniejsze odkrycie lub postęp w dziedzinie chemii”
 • z fizjologii lub medycyny, za „najważniejsze odkrycie w dziedzinie fizjologii lub medycyny”
 • literatury, za „wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji”
 • ekonomii (nagroda przyznawana od 1968 roku)
 • Pokojowa Nagroda Nobla, za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych”

Wielki sukces polskiej pisarki! Olga Tokarczuk nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla

Polscy laureaci Nagrody Nobla

 • Maria Skłodowska Currie (dwukrotna laureatka, w 1903 roku otrzymała wspólną nagrodę z mężem Piotrem z fizyki, a w 1911 została również noblistką z chemii)
 • Henryk Sienkiewicz (literacki Nobel przyznany w 1905 roku)
 • Władysław Reymont (literacki Nobel przyznany w 1924 roku)
 • Czesław Miłosz (literacki Nobel przyznany w 1980 roku)
 • Lech Wałęsa (Pokojowa Nagroda Nobla przyznana w 1983)
 • Józef Rotblat (Pokojowa Nagroda Nobla przyznana w 1995)
 • Wisława Szymborska (literacki Nobel przyznany w 1980 roku)
 • Olga Tokarczuk (literacki Nobel przyznany w 2019 roku)

Zobacz również:

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk. Pisarze: “już dawno powinna trafić do kanonu lektur”

Źródło: Wirtualna Polska / Fot. Facebook

One Comment

Dodaj komentarz

5218 More posts in Newsy category
Recommended for you
Pielęgnacja skóry podczas mroźnych dni

Jak dbać o skórę podczas zimy? Czy w tym czasie powinniśmy używać innych kosmetyków niż...