MIĘDZYNARODOWE TARGI KSIĄŻKI: ARTE.TV O KSIĄŻKACH, KTÓRE WPŁYWAJĄ NA KULTURĘ, ŻYCIE I HISTORIĘ

Każdy, kto lubi czytać wie, że co roku w maju odbywają się Międzynarodowe Targi Książki. W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie ruszyło wielkie święto świata literatury. Gośćmi specjalnymi są włoscy autorzy, a tematem przewodnim literatura z ojczyzny Dantego i Petrarki. W związku tym wydarzeniem europejska platforma streamingowa ARTE.tv przygotowała kilka filmów dokumentalnych oraz serię reportaży o książkach, które odmieniły nasze życie. Widzowie tego bezpłatnego serwisu VOD mogą przyjrzeć się jednej z najważniejszych powieści miłosnych w historii literatury za sprawą obrazu „Wichrowe Wzgórza: miłość, nienawiść i zemsta”. A dzięki filmowi „Archipelag GUŁag – książka, która zmieniła historię Rosji” poznają wiele intersujących faktów na temat powstawania dzieła Aleksandra Sołżenicyna.

KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENIŁA MOJE ŻYCIE

Jakie książki czytają ludzie i dlaczego? Który tytuł uważają za najważniejszy? Jak literatura wpływa na nasze życie? Dziennikarka Jagoda Marinić postanowiła odpowiedzieć na te pytania i w ten sposób powstała seria reportaży „Książka, która zmieniła moje życie”. Marinić rozmawiała m.in. z Deborah Feldman – świtowej klasy pisarką, która zyskała uznanie dzięki swojej autobiografii pt. „Unorthodox”, na podstawie której powstał popularny serial na Netfliksie. W obszernym wywiadzie opowiada ona o istotnej roli, jaką odegrały w jej życiu książki, o powojennej literaturze traktującej o Holokauście, a także o współczesnych wydarzeniach, zwłaszcza o wojnie między Izraelem i Hamasem. Jak literatura wpływa na karierę? Jak konflikty zbrojne oraz okrucieństwo ludzkie opisywane jest w książkach? Tego dowiemy się z reportażu „Deborah Feldan – Książka, która zmieniła moje życie” zrealizowanego w ramach serii wywiadów dostępnych bezpłatnie pod linkiem: KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENIŁA MOJE ŻYCIE – SERIA REPORTAŻY | ARTE po polsku.

JEDNA Z NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH KSIĄŻEK XX WIEKU

Tylko kilka książek na świecie zmieniło bieg historii, a „Archipelag GUŁag” jest właśnie jedną z nich. Od momentu wydania w 1974 roku (rosyjskie wydanie ukazało się dopiero w roku 1989) stanowi świadectwo zniewolenia jednostki i odarcia jej z godności w myśl wzniosłych haseł. Utwór prowokuje do refleksji nad ludzką tragedią i nieludzką ideologią tworzącą bezduszny system ucisku. Laureat literackiej Nagrody Nobla Aleksander Sołżenicyn, sam więzień łagrów, zadedykował swoje arcydzieło milionom ofiar sowieckiego terroru, oddając im w ten sposób cześć i honor. Dzięki niemu świat dowiedział się o dramacie tych, których władza sowiecka zepchnęła na margines społeczeństwa. W 50. rocznicę wydania dzieła Sołżenicyna, ARTE.tv pod linkiem: ARCHIPELAG GUŁĄG – KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENIŁA HISTORIĘ ROSJI | ARTE po polsku, przypomina film dokumentalny o książce portretującej mroczną historię ZSRR, o której nie wolno nam zapomnieć.

JEDNO Z NAJBARDZIEJ PORUSZAJĄCYCH DZIEŁ LITERATURY ANGIELSKIEJ

Jedyna powieść Emily Brontë „Wichrowe Wzgórza”, wydana w 1847 roku pod jej męskim pseudonimem Ellis Bell, to jedno z najpoczytniejszych i najpopularniejszych dzieł literatury angielskiej. Ta wyjątkowa powieść łamiąca tabu obowiązujące w dziewiętnastowiecznej Anglii była z początku czytana niechętnie i zbierała wiele negatywnych opinii. Autorka była oskarżana o epatowanie brutalnością, nadmiernym erotyzmem i brakiem moralności. Dopiero z czasem doceniono dzieło, które zyskało wiele pozytywnych recenzji, zwłaszcza w latach 20. ubiegłego stulecia. Doceniono uniwersalne przesłanie powieści i zaczęto postrzegać, że „Wichrowe Wzgórza” są jedną z najbardziej udanych prób opisania zła, a zarazem stanowi przejmującą odę do dzieciństwa. W dokumencie „Wichrowe Wzgórza: miłość, nienawiść i zemsta” dostępnym na ARTE.tv pod linkiem: WICHROWE WZGÓRZA: MIŁOŚĆ, NIENAWIŚĆ I ZEMSTA | ARTE po polsku, reżyserka Mathilde Damoisel analizuje treść tego ponadczasowego działa i przygląda się dramatycznej, lecz wciąż żywej historii miłości, która wpędza głównych bohaterów w obsesję i staje się początkiem historii przemocy.

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tobejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ