rodowicz o mężu

Mezo, Rodowicz, Stachurski i inni – tak będą wyglądały obchody 100 lecia Niepodległej

Koncert dla Niepodległej na stadionie PGE Narodowy, Festiwal „Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu, Koncert galowy projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie oraz premiera filmu „Niepodległość” również w Tatrze Wielkim – to najważniejsze z wydarzeń współorganizowanych przez MKiDN w ramach obchodów Święta Niepodległości. Wydarzenia odbędą się 10, 11 i 12 listopada. Bądźmy w te dni razem, aby wspólnie uczcić Święto Niepodległości, bo – jak głosi hasło obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Niepodległa jest dla wszystkich!

Koncert dla Niepodległej

Już 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości, odbędzie się jedno z trzech największych wydarzeń w stolicy, organizowanych przez MKiDN w ramach Programu Niepodległa – Koncert dla Niepodległej na stadionie PGE Narodowy.

Niezwykłe widowisko słowno-muzyczne będzie transmitowane na antenie TVP i Polskiego Radia. Podczas koncertu artyści zabiorą słuchaczy w podróż przez ostatnie sto lat historii Polski. Usłyszymy utwory, które towarzyszyły Legionom Polskim, żołnierzom walczącym pod Monte Cassino, obrońcom stolicy w Powstaniu Warszawskim. Nie zabraknie piosenek, które dodawały nadziei walczącym z totalitarną władzą, a także tych, które towarzyszyły chwilom radosnym – na dancingach i w dyskotekach.

Koncert zainauguruje Natalia Sikora wzruszającą piosenką napisaną w przeddzień wybuchu stanu wojennego. Usłyszymy także Marylę Rodowicz, która wykona największe przeboje gwiazd piosenki młodzieżowej lat 60 i Krystynę Prońko w nowej aranżacji usłyszymy „Murów” Jacka Kaczmarskiego. W klimaty podziemnych koncertów przeniesie nas z kolei Paweł Kukiz, a Wojciech Cugowski i Damian Ukeje przypomną utwór „To wychowanie”, który był krytyką fasadowego patriotyzmu propagowanego przez komunistyczne państwo. Usłyszmy też nietypowe wykonanie „Arahji” zespołu Kult, przygotowane przez Ewę Farną, i „Chcemy być sobą” śpiewane przez Krzysztofa Cugowskiego. Ponadto własne aranżacje znanych utworów przygotowali: Kamil Bednarek, Aleksandra Kurzak, Adam Bałdych, L.U.C., Natalia Nykiel, Sebastian Karpiel Bułecka, Sławek Uniatowski i Natalia Szroeder. Na scenie zobaczymy też m. in. Marka Piekarczyka, Michała Kowalonka, Andrzeja Lamperta, Olgę Szomańską, Kasię Moś, Stanisławę Celińską, Sławka Uniatowskiego, Sound’n’Grace, Małą Armię Janosika, Sound’n’Grace, zespół Mazowsze, Warszawskie Combo Taneczne, Warszawską Orkiestrę Sentymelntalną i zespół SBB.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Festiwal „Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu

11 listopada, po zakończeniu oficjalnych państwowych uroczystości na placu Piłsudskiego, wszystkich przebywających w stolicy zapraszamy na Krakowskie Przedmieście na atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu „Niepodległa”. Na dwóch trasach – Białej i Czerwonej – będą czekały na odwiedzających miejsca warte zatrzymania się i zachęcające do przyłączenia się do świętowania.

Na trasie Białej czeka na gości sześć przystanków z warsztatami, koncertami i spektaklami. Przewidzieliśmy scenę muzyczną z utworami polskiej historii muzycznej ostatniego stulecia, przystanek poświęcony polskim tańcom czy przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i specjałów kuchni polskiej. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta RP stworzony zostanie przystanek – Wystawa Orła Białego, a Narodowe Centrum Kultury zaplanowało Wystawę Jednego Pomnika.

Trasa Biała – szczegółowy program

Na trasie Czerwonej przygotowano prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości Polski: Paderewskiego, Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa, Daszyńskiego oraz Korfantego, którzy będą mieli własne przystanki na Krakowskim Przedmieściu. Każda z lokalizacji będzie nawiązywała pośrednio do postaci, której będzie poświęcona. Pod hotelem Bristol będzie przystanek Paderewskiego, który bywał jego gościem, zaś w jednej z sal hotelu grane będą utwory kompozytora transmitowane na specjalnym telebimie hotelowym.

Trasa Czerwona – szczegółowy program

Na świętujących będą czekały także inne atrakcje. Co godzinę będzie można przyłączać się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim, podczas którego będzie można poznać tajniki architektury Krakowskiego Przedmieścia, dowiedzieć się, którzy z wielkich Polaków spacerowali po Trakcie Królewskim, oraz anegdot i historii z salonów Warszawy.

Spacery z przewodnikiem – szczegółowy program

Zaplanowano również parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej czy zabytkowych powozów konnych, a także przemarsze orkiestr dętych, zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki czy pokazów mody z dwudziestolecia międzywojennego.

Całość rozpocznie się o godzinie 13.00 wspólnym odśpiewaniem hymnu. Zakończenie Festiwalu planowane jest na godzinę 22.00.

Koncert galowy projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się koncert galowy w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. W programie: Fanfara i Te Deum Krzysztofa Pendereckiego, Beatus Vir op. 38 Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego. Usłyszymy Mariusza Godlewskiego (baryton), Ewę Vesin (sopran), Karolinę Sikorę (mezzosopran), Arnolda Rutkowskiego (tenor), Tomasza Koniecznego( bas-baryton) oraz Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Przy fortepianie zasiądzie Garrick Ohlsson.

W ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” na 11 listopada zaplanowano (łącznie z koncertem w Warszawie) 11 koncertów w Polsce i 11 na świecie. W wydarzeniach bezpośrednio weźmie udział 12 500 odbiorców w kraju oraz 15 000 publiczności międzynarodowej. Dzięki transmisjom radiowym i telewizyjnym każdy będzie mógł posłuchać doskonałej polskiej muzyki.

Premiera filmu „Niepodległość”

12 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się premiera współprodukowanego przez MKIDN filmu „Niepodległość” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego. Dokument opowiada o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, walce o polskie granice w czasie I wojny światowej, w czasie wojny polsko-sowieckiej, w powstaniach i plebiscytach oraz o walce dyplomatycznej w Wersalu.

Film powstał z materiałów archiwalnych z lat 1914-1923, które do tej pory nie były pokazywane polskiej widowni. Całość materiałów została odrestaurowana i pokolorowana. Muzykę do filmu skomponował Krzesimir Dębski. Po uroczystej premierze film trafi do bezpłatnej oferty platformy Ipla.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 More posts in Koncerty category
Recommended for you
Czy doczekamy się koncertu Eminema w Polsce?

Plotki nie cichną, wręcz przeciwnie. Słychać coraz więcej pogłosek na temat koncertu Eminema w Polsce....