Festiwal poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu

Festiwal poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu coraz bliżej! Jakie gwiazdy zaśpiewają?

Muzyk zmarł 22 maja 2017 roku w jednym z warszawskich szpitali w wyniku udaru mózgu. Trzy miesiące później założono Fundację im. Zbigniewa Wodeckiego, której głównym celem jest upamiętnianie jego dorobku artystycznego. 8 i 9 czerwca w Krakowie odbędzie się I Wodecki Twist Festival. Jakie gwiazdy zagrają?

Ponad 40 lat grania

8 i 9 czerwca 2018 roku odbędzie się dwudniowy festiwal, który zostanie poświęcony pamięci zmarłego muzyka. Wydarzenie organizuje fundacja, która opiekuje się dorobkiem artysty oraz Miasto Kraków. Muzyczne święto zgromadzi najwspanialsze polskie głosy i najwybitniejszych artystów różnych gatunków. Okazuje się, że na początku miał to być kameralny festiwal, ale szybko zaczął się rozrastać…

„Festiwal odbędzie się w rodzinnym Krakowie zresztą tworzymy go wspólnie z Miastem. Na razie nie mogę wiele powiedzieć. Okazało się, że wbrew pozorom przygotowujemy ogromny projekt. Wystartowaliśmy z pomysłem na kameralny festiwal, który natychmiast zaczął się rozrastać, w sumie z bardzo prostej przyczyny, twórczość taty to ponad 40 lat grania. I to właściwie permanentnego grania, longiem, cały czas…” – mówiła córka artysty, Katarzyna Wodecka w rozmowie z magazynem Viva.pl.

Festiwal poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu coraz bliżej! Jakie gwiazdy zaśpiewają?

Na festiwalu zagra wiele znanych osób. Nie zabraknie również niespodzianek! Bardzo ważne dla organizatorów jest dotarcie do widzów w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. 

„Z przyjaciół, ikon muzyki, którzy z ojcem grali, czy śpiewali zaprosiliśmy panią Zdzisławę Sośnicką, Alicję Majewską, Beatę Rybotycką, czy Grzegorza Turnaua i liczymy na to, że z nami będą, ale też wielu innych wspaniałych artystów zostawmy sobie też trochę niespodzianki, a niespodzianki będą, program Festiwalu i gości ogłaszamy jeszcze w marcu. Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby ten festiwal miał bardzo pogodny charakter” – wyznała Katarzyna Wodecka.

Tatowy festiwal

Jednym z głównych założeń festiwalu jest też promocja młodych i zdolnych artystów, którzy działających w obszarach kompozycji i wokalistyki. Powalczą o wsparcie finansowe i opiekę Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego. Jaki będzie festiwal? Na pewno pozytywny!

– Taki „tatowy”, pozytywny, będziemy starali się pokazać Zbigniewa Wodeckiego takim, jakim był. A był bardzo pogodnym człowiekiem. Nigdy nie pielęgnował problemów, kiedy pojawiały się złe emocje, to mówiąc dosłownie bardzo szybko je „czyścił”, wykonywał natychmiast jakiś telefon, wyjaśniał, prostował, wyrzucał to z siebie. Nauczył nas tego. Myślę, że łatwiej tak żyć” – wspomina córka muzyka.

 – Zbigniew Wodecki rozpoczął swoją przygodę z muzyką już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej. Jako wokalista zadebiutował w latach 70-ych. Wszyscy znamy jego niezapomniane przeboje „Zacznij od Bacha”, „Izolda” czy „Pszczółka Maja” albo „Chałupy”. Laureat wielu konkursów i festiwali. Instrumentalista, kompozytor, aranżer. Sam o sobie mówił, że jest „śpiewającym muzykiem”. Lista jego osiągnięć muzycznych jest bardzo długa. Zrealizował kolejny projekt, efektem czego jest płyta „1976: A Space Odyssey”. Marzył także o lansowaniu młodych, zdolnych ludzi, których kreowałby na prawdziwe gwiazdy. Był gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN „Droga do gwiazd”, „Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami – czytamy na stronie internetowej festiwalu.

Szykujecie się na I Wodecki Twist Festival?

—————————————————————————————————–

Źródło zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Wodecki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ