Festiwal poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu

Festiwal poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu coraz bliżej! Jakie gwiazdy zaśpiewają?

Muzyk zmarł 22 maja 2017 roku w jednym z warszawskich szpitali w wyniku udaru mózgu. Trzy miesiące później założono Fundację im. Zbigniewa Wodeckiego, której głównym celem jest upamiętnianie jego dorobku artystycznego. 8 i 9 czerwca w Krakowie odbędzie się I Wodecki Twist Festival. Jakie gwiazdy zagrają?

Ponad 40 lat grania

8 i 9 czerwca 2018 roku odbędzie się dwudniowy festiwal, który zostanie poświęcony pamięci zmarłego muzyka. Wydarzenie organizuje fundacja, która opiekuje się dorobkiem artysty oraz Miasto Kraków. Muzyczne święto zgromadzi najwspanialsze polskie głosy i najwybitniejszych artystów różnych gatunków. Okazuje się, że na początku miał to być kameralny festiwal, ale szybko zaczął się rozrastać…

“Festiwal odbędzie się w rodzinnym Krakowie zresztą tworzymy go wspólnie z Miastem. Na razie nie mogę wiele powiedzieć. Okazało się, że wbrew pozorom przygotowujemy ogromny projekt. Wystartowaliśmy z pomysłem na kameralny festiwal, który natychmiast zaczął się rozrastać, w sumie z bardzo prostej przyczyny, twórczość taty to ponad 40 lat grania. I to właściwie permanentnego grania, longiem, cały czas…” – mówiła córka artysty, Katarzyna Wodecka w rozmowie z magazynem Viva.pl.

Festiwal poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu coraz bliżej! Jakie gwiazdy zaśpiewają?

Na festiwalu zagra wiele znanych osób. Nie zabraknie również niespodzianek! Bardzo ważne dla organizatorów jest dotarcie do widzów w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. 

“Z przyjaciół, ikon muzyki, którzy z ojcem grali, czy śpiewali zaprosiliśmy panią Zdzisławę Sośnicką, Alicję Majewską, Beatę Rybotycką, czy Grzegorza Turnaua i liczymy na to, że z nami będą, ale też wielu innych wspaniałych artystów zostawmy sobie też trochę niespodzianki, a niespodzianki będą, program Festiwalu i gości ogłaszamy jeszcze w marcu. Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby ten festiwal miał bardzo pogodny charakter” – wyznała Katarzyna Wodecka.

Tatowy festiwal

Jednym z głównych założeń festiwalu jest też promocja młodych i zdolnych artystów, którzy działających w obszarach kompozycji i wokalistyki. Powalczą o wsparcie finansowe i opiekę Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego. Jaki będzie festiwal? Na pewno pozytywny!

– Taki „tatowy”, pozytywny, będziemy starali się pokazać Zbigniewa Wodeckiego takim, jakim był. A był bardzo pogodnym człowiekiem. Nigdy nie pielęgnował problemów, kiedy pojawiały się złe emocje, to mówiąc dosłownie bardzo szybko je „czyścił”, wykonywał natychmiast jakiś telefon, wyjaśniał, prostował, wyrzucał to z siebie. Nauczył nas tego. Myślę, że łatwiej tak żyć” – wspomina córka muzyka.

 – Zbigniew Wodecki rozpoczął swoją przygodę z muzyką już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej. Jako wokalista zadebiutował w latach 70-ych. Wszyscy znamy jego niezapomniane przeboje „Zacznij od Bacha”, „Izolda” czy „Pszczółka Maja” albo „Chałupy”. Laureat wielu konkursów i festiwali. Instrumentalista, kompozytor, aranżer. Sam o sobie mówił, że jest „śpiewającym muzykiem”. Lista jego osiągnięć muzycznych jest bardzo długa. Zrealizował kolejny projekt, efektem czego jest płyta „1976: A Space Odyssey”. Marzył także o lansowaniu młodych, zdolnych ludzi, których kreowałby na prawdziwe gwiazdy. Był gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN „Droga do gwiazd”, „Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami – czytamy na stronie internetowej festiwalu.

Szykujecie się na I Wodecki Twist Festival?

—————————————————————————————————–

Źródło zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Wodecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

23 More posts in Festiwale category
Recommended for you
Słaby wynik Polski na Eurowizji
Słaby wynik Polski na Eurowizji. Jak Gromee to tłumaczy?

10 maja odbył się drugi półfinał 63. Konkurs Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Nasz kraj reprezentował...