Metody depilacji

depilacja teksst life4styleUsuwanie zbędnego owłosienia w dzisiejszych czasach jest już chyba normą kulturową. Moda na gładkie ciało coraz bardziej się rozszerza, a wraz z nią rośnie też ilość metod pomagających w walce z owłosieniem. Wszystkie dostępne zabiegi mają zalety i wady. Przyjrzyjmy się dokładniej wszystkim sposobom depilacji, by każda z nas mogła wybrać dla siebie tę najkorzystniejszą.

Najszybszą i zarazem najprostszą metodą depilacji, jest oczywiście usuwanie zbędnych włosków za pomocą golarki. Ta metoda jest błyskawiczna i bezbolesna. Niestety, niesie też wiele negatywnych skutków. Po pierwsze, jest to metoda krótkotrwała. Włosy odrastają szybko, więc golenie trzeba powtarzać bardzo często, a co za tym idzie, dochodzi do podrażnienia skóry. Niestety, odrastające włoski stają się coraz ciemniejsze, grubsze i twardsze, a w dodatku kłujące. Ponadto, podczas golenia może dojść do zacięcia się ostrzem golarki, a tym samym do nieprzyjemnych skaleczeń, które mogą skutkować bakteryjnym zakażeniem skóry. Nie zapominaj, że przy tej metodzie depilacji, konieczne jest stosowanie pianek i żeli do golenia oraz dokładna dezynfekcja golarki. Ta metoda polecana jest głównie dla osób o jasnych i cienkich włoskach.

Powszechnie znany w walce z nielubianymi przez nas włoskami jest depilator elektryczny. Usuwa on włoski razem z cebulkami, dzięki czemu możemy cieszyć się efektem gładkiej skóry nawet przez trzy tygodnie. Nie powoduje on uczuleń i jest poręczny, więc można go bez problemu zabrać ze sobą w każde miejsce. Poza tym, może służyć przez naprawdę długi czas. Jak jednak wiadomo, nie ma rzeczy idealnych. Mimo, że te urządzenia wyposażone są często w chłodzące czy masujące końcówki, zabieg pozostaje nadal bolesny. Poza tym, depilator powoduje wrastanie włosków w skórę, przez co wiele czasu należy poświęcić na wykonywanie peelingów, czy codzienne mycie depilowanych partii ciała szorstką gąbką. W związku z tym, czas zaoszczędzony na depilacji, tracimy na czymś innym. Depilator może też podrażniać skórę, a czasem wyrywać włoski niedokładnie, co będzie powodowało ich szybszy wzrost.

Znaną i powszechną metodą pozbywania się owłosienia jest oczywiście depilacja za pomocą wosku. To metoda niezwykle skuteczna, bo dzięki niej możemy pożegnać się z włoskami nawet na 3-4 tygodnie. Odrastające włosy stają się cieńsze i delikatniejsze. Sposoby depilacji woskiem są dwa: na ciepło lub na zimno. Pierwsza z metod stosowana jest w gabinetach kosmetycznych, ze względu na dużą skuteczność. Polega na nakładaniu wosku zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa i na zrywaniu go w przeciwnym kierunku. Drugą z metod możemy wykonywać we własnym domu, gdyż wosk zimny jest bardzo łatwy w użyciu i dostępny w formie plastrów w każdej drogerii. Niestety, depilacja woskiem jest bardzo bolesna. Powoduje zaczerwienienie skóry, a włoski mogą nie tylko wrastać w skórę, lecz także odrastać w nierównym tempie. Przy tej metodzie depilacji, należy także uważać na zapalenie mieszków włosowych.

Popularna staje się także depilacja za pomocą pasty cukrowej. Działa podobnie jak wosk, jednak obejmuje tylko naturalne składniki. Składa się z cukru, soku z cytryny oraz odpowiedniej mieszanki ziół. Ta metoda jest o wiele delikatniejsza i mniej inwazyjna od tradycyjnego woskowania, a prawidłowo wykonana powoduje długotrwały efekt.

Znanymi produktami do usuwania owłosienia są także kremy i mleczka do depilacji. Zgodnie z założeniem, mają one rozpuszczać strukturę włosa, zmiękczać i nawilżać skórę. Zaletą tej metody jest możliwość stosowania jej we wszystkich partiach ciała oraz stosunkowo niska cena. Niestety efekt nie jest długotrwały, włosy odrastają szybko. Poza tym, jest to metoda dość czasochłonna, a niekiedy zawarte w kremach środki chemiczne powodują podrażnienie skóry.

Metodą, która pozwala na trwałe usunięcie owłosienia jest depilacja laserowa. Podczas zabiegu dochodzi do zniszczenia włosa, jednak aby osiągnąć pożądany efekt należy powtarzać go około 5-8 razy. Do trwałego usunięcia włosów laserem nadają się włosy ciemne. Zabiegu nie można wykonać na zbyt opalonej i podrażnionej skórze, podczas przyjmowania niektórych antybiotyków oraz przy niewyrównanej cukrzycy i u kobiet w ciąży. Gładkie ciało po zabiegach laserowych utrzymuje się nawet do kilkunastu miesięcy, koszt takiej depilacji jest jednak bardzo duży, jeden zabieg to wydatek rzędu 200-1000zł.

Dominika Dębicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ