10 naturalnych antybiotyków

cebula tekst life4styleKto z Was lubi przyjmować antybiotyki? Zapewne znajdzie się niewielu zwolenników. Nie przepadamy za faszerowaniem naszych organizmów chemicznymi środkami wydawanymi na receptę, które nie zawsze wykazują się skutecznością. Nasze organizmy uodporniają się na działanie wielu leków. Nadszedł czas, by powrócić do medycyny naturalnej, która coraz częściej przynosi o niebo lepsze efekty.


1. Cebula

Już w Starożytności doceniano jej działanie lecznicze. Podobno, w Starożytnym Egipcie stanowiła ona nawet środek antykoncepcyjny. Była ona stosowana także jako afrodyzjak. Cebula ma przede wszystkim silne działanie bakteriobójcze. Zwalcza nieżyt dróg oddechowych i ma korzystne działanie na błony śluzowe organizmu. Ponadto, jest bogata w witaminy i ma zdolność do obniżania ciśnienia krwi. Jeśli męczy Cię suchy kaszel, pij codziennie cebulowy syrop. Możesz także połączyć świeżo wyciśnięty sok z cebuli z miodem lub syropem, co zwiększy działanie wykrztuśne. Cebula sprawdzi się też doskonale jako okład przy oparzeniu, odmrożeniu, wysypce oraz rozmaitych urazach.

2. Czosnek

Zapobiega przede wszystkim przeziębieniom. Obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Skutecznie wzmacnia organizm i wspomaga przy leczeniu chorób układu oddechowego. Jest również ukojeniem w stanach niestrawności czy wzdęciach oraz przeciwdziała pasożytom jelitowym. Czosnek ma zbawienny wpływ na serce, co zostało udowodnione w badaniach – w krajach gdzie spożycie czosnku jest większe, zapadalność na choroby serca jest znacznie niższa. Poza tym, czosnek poprawia krążenie krwi i poprawia elastyczność tętnic.

3. Oregano

Wspomaga leczenie zakażeń układu pokarmowego. Radzi sobie nawet ze zwalczaniem wielu niebezpiecznych bakterii, w tym szczepów odpornych na antybiotyki. Ma działanie przeciwgrzybicze. To zioło wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, przez co coraz częściej jest wykorzystywane w profilaktyce współczesnych chorób cywilizacyjnych i w przeciwdziałaniu starzeniu biologicznemu. Nie zapominajmy też, że oregano to przede wszystkim naturalny antyseptyk. Warto stosować je do inhalacji lub łączyć z mydłem do mycia rąk, aby uchronić się przed zakażeniem typowymi dla tej pory roku infekcjami wirusowymi.

4. Bazylia

Jest znakomitym środkiem ułatwiającym trawienie. Likwiduje wzdęcia i nadmierną fermentację w jelitach. Olejek z bazylii działa łagodząco na podrażnienia żołądka, a tym samym na towarzyszące im bóle. Bazylię można dodać także do inhalatora i z jej pomocą udrożnić górne drogi oddechowe. To zioło ma działanie rozkurczowe, przeciwzapalne i moczopędne. Przyda się także przy zapaleniu zatok i w leczeniu schorzeń związanych ze stawami. Kiedy męczy Cię przeziębienie, wypłucz gardło naparem z bazylii, ułatwi Ci to nie tylko oddychanie, lecz także odświeży jamę ustną i zwalczy wszelkie bakterie.

5. Żurawina

Owoc żurawiny to niezastąpione źródło witamin – zawiera w sobie witaminy A, B1, B2 oraz C. Obfituje w węglowodany, błonnik i pektyny. Żurawina jest bogata w wiele cennych mikroelementów takich jak wapń, magnez, żelazo, fosfor i jod. Spożywanie żurawiny wzmacnia odporność organizmu. Podczas choroby, żurawina może być przydatna w zwalczaniu gorączki. Picie soku żurawinowego ma pozytywny wpływ na drogi moczowe i może zapobiegać ich infekcjom. Żurawina przyczynia się także do podwyższenia w organizmie poziomu dobrego cholesterolu. Ma właściwości antybakteryjnie, dzięki czemu jest doskonałym środkiem w walce z zakażeniami bakteryjnymi. Poza tym, usuwa ona z organizmu toksyny i ma dobroczynny wpływ na trawienie.

6. Echinacea

Wyciąg z tej rośliny jest pomocny w leczeniu przeziębienia i grypy. Zapobiega powstawaniu ostrych zakażeń wirusowych oraz wspomaga walkę z infekcją górnych dróg oddechowych. Echinacea polecana jest w stanach wycieńczenia i osłabienia organizmu oraz podczas długotrwałego przyjmowania antybiotyków. Można ją także stosować wewnętrznie na trudno gojące się rany, przy zmianach alergicznych skóry oraz wypryskach.

7. Grejpfrut

Ekstrakt z jego pestek jest bardzo silnym naturalnym antybiotykiem. Powstrzymuje on rozwój bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków. Jest skuteczny w zwalczaniu grypy i infekcji gardła. Ma także działanie przeciwalergiczne. Można go również stosować zewnętrznie.

8. Srebro koloidalne

Srebro jest pierwiastkiem śladowym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Działanie jego niewielkich ilości prowadzi do wzmocnienia układu immunologicznego. Srebro ma naturę ochronną, broni przed przeziębieniami i chorobami. Koloidalne srebro może być także stosowane zewnętrznie, sprawdza się jako „lek” w walce z trądzikiem, grzybicą, opryszczką, ranami otwartymi oraz różnego rodzaju chorobami skórnymi.

9.Zielone warzywa

Zawierają chlorofil, który działa przeciwzapalnie i oczyszczająco. Chlorofil to pogromca stanów zapalnych gardła, skóry, stawów oraz trzustki. Ponadto przyczynia się on do rozwoju korzystnej flory bakteryjnej jelit, dzięki czemu je wzmacnia. Ma działanie lekko moczopędne, łagodzi stany nerwowe i obniża wysokie ciśnienie krwi.

10. Miód manuka

Jest to gatunek miodu pochodzący z Nowej Zelandii. Jest lekarstwem na wszelkie choroby żołądka i dolegliwości jelitowe. Ma właściwości przeciwzapalne. Przynosi ogólną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia. Leczy przeziębienia i infekcje gardła oraz jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym.

Dominika Dębicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ