Capote odnaleziony

W dzisiejszym wydaniu niemieckiego tygodnika „Die Zeit” ukazały się niepublikowane wcześniej opowiadania Trumana Capote. Jest to zapowiedź nowego tomu opowiadań, który na rynku ukaże się w następnym roku.

Źródło: kultura.banzaj.pl

Świat dowiedział się o nieznanych wcześniej opowiadaniach pisarza za sprawą małżeństwa – Petera Haaga i Anuschki Roshani. Szwajcarzy postanowili włączyć się w poszukiwanie fragmentów manuskryptu „Niewysłuchanych modlitw”. Nieukończonej powieści Trumana Capote, która planowana była na dzieło pokroju Proustowskiego dzieła „W poszukiwaniu utraconego czasu”. Autorowi nie udało się niestety jej ukończyć i dziś znamy tylko trzy pierwsze rozdziały, które zostały opublikowane w gazecie jeszcze za życia pisarza.

W świecie literackim krąży jednak pogłoska, że Truman Capote pozostawił po sobie więcej fragmentów „Niewysłuchanych modlitw”. Przed samą śmiercią miał wręczyć swojej przyjaciółce klucz do schowka (prawdopodobnie w przechowalni autobusowej) i powiedzieć, że jego „powieść zostanie znaleziona, jeśli będzie chciała zostać odnaleziona”.

Wspomniane wcześniej opowiadania zostały znalezione w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej. Szwajcarskie małżeństwo natknęło się na nie w jednym z kartonów zawierającym archiwalia artysty, podczas poszukiwań „Niewysłuchanych modlitw”. Jest to kilkanaście wierszy oraz dwadzieścia opowiadań, które zostały napisane we wczesnych latach życia Capote (14-17 lat). Mimo tak młodego wieku autora nie można powiedzieć, żeby ich jakość odbiegała znacząco od jego późniejszego pisarstwa. Capote już wtedy odznaczał się bardzo dużą dojrzałością. Nie można również zapominać o tym, że w momencie swojego literackiego debiutu pisarz miał zaledwie 19 lat.

Większość ze znalezionych utworów nie była jeszcze nigdzie publikowana lub ukazała się jedynie w gazetkach szkolnych. Musiały czekać aż 30 lat na to, aby ujrzeć światło dzienne. Specjaliści zachodzą w głowę, jak to możliwe, że nie odkryto ich wcześniej. Zarząd nowojorskiej biblioteki odpowiada, że to z powodów niskiego budżetu przeznaczonego na badania – nie mieli pieniędzy na to, aby ocenić wartość znajdujących się tam tekstów.

Publikacja całości odnalezionych utworów planowana jest na rok 2015.


Aleksandra Supryn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ