Lepiej zapobiegać, niż leczyć – żylaki

zylaki tekst life4styleŻylaki to problem większej połowy społeczeństwa. Niestety coraz częściej pojawia się także u osób w młodym wieku. Na szczęście da się im zapobiegać, albo chociaż opóźniać ich powstawanie. Dowiedz się jak przeciwdziałać żylakom zanim staną się również Twoim problemem. Przecież lepiej zapobiegać, niż leczyć…

Współczesne sposoby pozbywania się żylaków są skuteczne i małoinwazyjne – to dobra wiadomość. Aktualnie wykorzystywane są zabiegi laserowe, kriochirurgia czy radio frequency, jednak są one dość drogie i nie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Inną metodą sfinansowaną przez NFZ są operacje. Niestety wiążą się one ze znieczuleniami, cięciami i dłuższym okresem rekonwalescencji. Tego wszystkiego można jednak uniknąć, przeczytajcie jak to zrobić.

Przeciwdziałanie żylakom wiąże się przede wszystkim z aktywnością fizyczną. Jazda na rowerze, pływanie, bieganie lub szybki marsz to idealne propozycje dla osób w każdym wieku. Ważne, aby ich intensywność była dopasowana do możliwości oraz by wybrany sport uprawiany był regularnie. Inną ważną kwestią jest zapewnienie odpoczynku naszym nogom. Na żylaki szczególnie narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia, dlatego ważne jest, aby w nocy, a także w ciągu dnia w każdej wolnej chwili siadać „z nogami w górze”. Gdy oglądasz telewizję lub czytasz książkę, próbuj podłożyć krzesło pod stopy, tak, by znajdowały się wyżej niż uda. To spowoduje, że krew spłynie w kierunku serca.

Nadwaga i otyłość również sprzyjają powstawaniu żylaków, dlatego niezwykle ważne jest dbanie o odpowiednią masę ciała. Każdy dodatkowy kilogram, który dźwigają Twoje nogi, może odbić się niekorzystnie na zdrowiu. Pomóc w tym może odpowiednia dieta – ta zalecana jest również przy profilaktyce żylaków. Szczególnie polecane są produkty z zawartością witaminy C i P – cytrusy, kiwi, brokuły, kasza gryczana, cebula, papryka oraz napary z pokrzywy i mniszka lekarskiego. To one wzmocnią ściany naszych naczyń krwionośnych.

Niestety wysokie obcasy i obcisłe ubrania również są przeciwwskazane. Utrudniają odpływ krwi ze zmęczonych kończyn, dlatego gdy elegancki ubiór nie jest wymagany, rzuć ulubione szpilki w kąt i zaprzyjaźnij się z trampkami.

Pierwsze objawy problemów z żylakami to uczucie ciężkości nóg i wieczorna opuchlizna. Później pojawiają się tak zwane „pajączki”, a od nich droga do poważnych problemów jest już krótka, dlatego weź sobie do serca nasze porady i już dziś zacznij dbać o swoje nogi!

Anna Kukiełka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ