Kulinarna kombinacja kultur – kuchnia fusion!

Masz już dość serwowania tradycyjnych potraw? W Twojej kuchni pojawiła się ostatnio nuda i rutyna? A może pociągają Cię kulinarne wyzwania i lubisz zaskakiwać swoich gości? Jesteś zwolenniczką nietypowych i niebanalnych rozwiązań? Nie musisz za każdym razem stawać przed dylematem, co przygotować na kolację, aby zadowolić nawet najbardziej wybredne podniebienia. Postaw na „fuzję” smaków, czyli na kuchnię fusion.

www.kandktestkitchen.com

Kuchnia fusion to kompozycja, rozmaitych tradycji kulinarnych pochodzących z różnych kultur świata, przekuta w nowoczesność. Charakteryzują ją fantazyjne połączenia składników, smaków, faktury i kolorów, a także sposobów przygotowywania i podawania. Chociaż jej korzenie sięgają XIX-wiecznej Ameryki, ciągle zaskakuje i stanowi innowację w wielu współczesnych restauracjach i domowych pieleszach. Trend ten zrodził się w wyniku inspiracji podróżami i mieszania kultur z różnych stron świata. Przepisy tej kuchni polecane są miłośnikom kulinarnych eksperymentów, ale słynącym z dobrego smaku, przy czym nie chodzi tu tylko walory estetyczne, ale o dosłowne odczuwanie smaku. Kuchnia fusion pozwala na zabawę smakiem, ale jest na tyle wymagająca, że zmierza do harmonijnego połączenia skrajności z różnych części świata. Sukces tego rodzaju kuchni zależy w największej mierze od otwartości Twojej i Twoich gości na nowe smaki.

Jeśli nie chcesz rezygnować z polskich dań, możesz zastosować polski fusion i mieszać smaki z różnych regionów Polski. W ramach łączenia tradycyjnych polskich składników, skorzystaj z przepisów na pierogi z kaszanką. Jeżeli interesują cię połączenia naszej rodzimej kuchni z innymi częściami świata, do zupy ogórkowej dodaj awokado, a zupę pomidorową wzbogać mleczkiem kokosowym lub serkiem mascarpone. Natomiast do tradycyjnego ciasta chlebowego dorzuć szafran.

Przykładowy przepis kuchni fusion na kotleciki z cukinii z jogurtem i gremolatą

Składniki:

2 roztrzepane jaja,

1 cukinia,

mąka,

1 jogurt,

gremolata (inaczej natka pietruszki, czosnku oraz skórki cytrynowej),

oliwa do smażenia,

sól i pieprz.

Sposób przygotowania:

Umytą cukinię utrzyj na tarce o dużych oczkach. Wymieszaj ją z jajkami, solą i pieprzem. Dodaj jak najmniej mąki dla połączenia składników. Wszystkie czynności postaraj się wykonywać sprawnie, ponieważ cukinia może puszczać sok i rozcieńczać masę. Wkładaj łyżką na gorący olej, formując niewielkie placki i smaż na złocisty kolor. Polej sosem z jogurtu i gremolaty. Smacznego!

Nasza rada

Ważnym elementem kuchni fusion jest sposób podania potrawy. Istotną rolę odgrywają też sosy, którymi można wykonać ostateczny szlif dania nadając mu artystyczny wygląd. Sos możesz wykorzystać do zrobienia geometrycznych wzorów wokół potrawy. Podawaj ją na prostokątnym lub kwadratowym szklanym talerzu.

Źródło: megapedia.pl, go-fusion.pl, point.fm

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ