Fenomen witaminy A

ID-10030858Pomidory, szpinak, dynia, jajka, marchew… można wymieniać bez końca. Produkty dnia codziennego, ogólnodostępne dbają o nasze włosy, skórę i paznokcie. To takie proste!

Witaminy A wcale nie musimy szukać w aptekach czy kupować drogich składników do naszego jadłospisu. Retinol (bo taka właśnie jest druga nazwa witaminy A) jest kluczowy w zachowaniu zdrowia wszystkich tkanek miękkich. To informacja jest niezwykle ważna przede wszystkim dla kobiet, dla których te właśnie części ciała odgrywają istotną rolę w w wyglądzie. Każda z nas chce mięć przecież błyszczące włosy, długie poznokcie i gładką skórę.

Retinol stosowany jest w kuracjach osób o cerze tłustej i trądzikowej. Jest dobrą i szybko działającą bronią przeciwko rozszerzonym porom, łojtokowi i nadmiernemu błyszczeniu. Witamina A dba także o to, czego nie widać na zewnątrz. Czyli z jednej strony o błony śluzowe m. in. przewodu pokarmowego, płuc, jamy ustnej czy nosa. Z drugiej – o kości i uzębienie – szczególnie u osób młodych, u których dopiero się one kształtują. U osób starszych obniża cholesterol i wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzienna dawka witaminy A to (wyrażona w różnych jednostkach): 1,5 [mg] – 1500 [µg] – 5000 [IU].

Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach i magazynowana nawet na długie miesiące w wątrobie, więc nie ma potrzeby jej codziennego uzupełniania. Mimo to istniały przypadki niedoboru tej witaminy co objawiało się tzw. kurzą ślepotą. Jest to wada wzroku polegająca na zaburzeniu widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Sytuacja taka ma miejsce niezwykle rzadko, zdarza się tylko w przypadkach ubóstwa, gdy brak podstawowych produktów spożywczych lub wśród ludzi, których głównym składnikiem diety jest ryż.

Jak wiadomo każdy kij ma dwa końce, więc istnieje również możliwość przedawkowania witaminy A, stan ten objawia się bólami głowy, wymiotami i nudnościami, drażliwością, zaburzoną pracą wątroby, bólami stawów i kości. Jak widać przyjmowanie witamin powinno być regulowane i przemyślane. Czemu nie korzystać racjonalnie z tego co ma nam do zaoferowania sama natura?

Wioletta Odalska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ