Książki nagrodzone w 2019 roku
Choć 2019 rok zapisze się w historii jako rok, w którym literacka Nagroda Nobla trafiła w ręce naszej rodaczki, to wielu innych autorów otrzymało w tym roku różne nagrody. Przedstawiamy listę nagrodzonych pisarzy i tytułów, za które zostali nagrodzeni.
Książki nagrodzone w 2019 roku
To niewątpliwie był rok Olgi Tokarczuk. Pisarka otrzymała prestiżową Nagrodę Nobla, a sprzedaż jej książek podskoczyła w każdej księgarni. Po ogłoszeniu wyników sieć Empik odnotowała sprzedaż blisko dwunastu tysięcy książek Olgi Tokarczuk w… dziesięć godzin. Kolejka po autograf noblistki podczas tegorocznych Krakowskich Targów Książki ciągnęła się przez kilka ulic… Ci, którzy odstali swoje, mogli później wystawić książkę z podpisem Tokarczuk na Allegro, które zostało zasypane tego typu aukcjami, a taki podpisany egzemplarz można było zdobyć za jedyny… tysiąc złotych lub więcej. Nie mamy również wątpliwości, że wielu Polaków znalazło książki Olgi Tokarczuk pod choinką.
Paszporty „Polityki”
W kategorii literackiej nagrodzona została Małgorzata Rejmer za książkę „Błoto słodsze niż miód”. Jurorzy umotywowali przyznanie nagrody pisarce za „umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji”.
Małgorzata Rejmer jako powieściopisarka debiutowała w 2009 roku – nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża ukazała się wówczas jej „Toksymia”. W 2013 roku opublikowała reportaż „Bukareszt. Kurz i krew”, za który została uhonorowana Nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej i który przyniósł jej nominację do Nagrody Literackiej Nike.
Nagroda Literacka Nike
W 2019 roku nominację otrzymały książki:
„Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego,„Prymityw. Epopeja narodowa” Marcina Kołodziejczyka, „Błoto słodsze niż miód” Małgorzaty Rejmer, „Krótka wymiana ognia” Zyty Rudzkiej, „Turysta polski w ZSRR” Juliusza Strachoty, „Nie ma” Mariusza Szczygła, „Królestwo” Szczepana Twardocha.
Nagroda trafiła do Mariusza Szczygła i to zarówno od czytelników jak i od jury.
W tym roku w jury zasiadali: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna i Marek Zaleski (przewodniczący). Zwycięzca nagrody otrzymał statuetkę projektu Gustawa Zemły oraz 100 tysięcy złotych.
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza
Do nagrody nominowano pięcioro autorów: Olgę Hund za książkę „Psy ras drobnych”, Katarzynę Pochmarę-Balcer za „Lekcje kwitnienia”, Jakuba Tabaczka za „Czytajcie, co jest wam pisane”, Annę Wiśniewską-Grabarczyk za „Porzeczkowego Josefa” i Łukasza Zawadę za „Fragmenty dziennika SI”. Laureatką tegorocznej edycji została Olga Hund.
Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza przyznaje prozaikom debiutantom prezydent Radomia przy współudziale Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Nominowanych i zwycięzców wybiera jury w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska. Sekretarzem kapituły jest Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza.
Nagroda Bookera
W historii Nagrody Bookera już dwukrotnie zdarzyło się, że wyróżniono dwóch twórców. W 1974 roku nagrodę literacką otrzymali Nadine Gordimer i Stanley Middleton, a w 1992 roku Michael Ondaatje oraz Barry Unsworth. Rok później zdecydowano, że nagrodę może otrzymać tylko jeden autor. I dlatego tym większym zaskoczeniem było, że Booker 2019 został przyznany dwóm autorkom – Margaret Atwood oraz Bernardine Evaristo. Autorki nie otrzymały jednak po sto procent nagrody pieniężnej, a jedną, wynoszącą pięćdziesiąt tysięcy funtów, która została między nie podzielona.
Man Booker International Prize
W tym roku nagrodą Man Booker International Prize uhonorowana została autorka Jokha Alharthi za książkę „Celestial Bodies”. Jokha Alharthi to pierwsza w historii pochodząca z Zatoki Arabskiej osoba, która kiedykolwiek znalazła się na tzw. długiej liście nominowanych do Międzynarodowego Bookera. Autorka jest również pierwszą kobietą z Omanu, której książkę przetłumaczono na język angielski.
Nagroda Pulitzera
W 2019 roku Nagrody Pulitzera przyznano juz po raz sto drugi. Jest to prestiżowa nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziennikarstwie, literaturze i muzyce, którą przyznaje jury z Uniwersytetu Columbia.
W dziedzinie literatury nagrodzony został Richard Powers za książkę „The Overstory”.
Wyróżnieni zostali także:
- David W. Blight za „Frederick Douglass: Prophet of Freedom” – Nagroda Pulitzera w kategorii historia,
- Jeffrey C. Stewart za „The New Negro: The Life of Alain Locke” – Nagroda Pulitzera w kategorii biografia,
- Eliza Griswold za „Amity and Prosperity: One Family and the Fracturing of America” – Nagroda Pulitzera w kategorii reportaż,
- Forrest Gander za „Be With” – Nagroda Pulitzera w kategorii poezja,
- Jackie Sibblies Drury za „Fairview” – Nagroda Pulitzera w kategorii dramat.
National Book Award
Nagroda National Book Award została ustanowiona w 1936 roku przez American Booksellers Association. Nagrody przyznawane są w kategoriach: literatura piękna, literatura faktu, poezja, literatura młodzieżowa i (ponownie od 2017 roku) literatura tłumaczona na język angielski.
W najważniejszej kategorii, czyli literaturze pięknej, wygrała powieść Susan Choi „Trust Exercise”.
W pozostałych kategoriach zwyciężyli: Sarah M. Broom („The Yellow House: A Memoir”), Arthur Sze (za tom poezji „Sight Lines”) i Martin W. Sandler, uhonorowany za książkę „1919. The Year that Changed America”.
Nagroda Literacka Europy Środkowej
W 2019 roku nagrodą „Angelus” został uhonorowany bułgarski pisarz, Georgie Gospodinow. Został on doceniony za powieść „Fizyka smutku”.
O przyznaniu nagrody decydowało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), prof. Marcin Cieński, dr hab. Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, prof. Anna Nasiłowska, prof. Małgorzata Szpakowska oraz prof. Piotr Śliwiński. Gospodinow otrzymał nagrodę – czek na kwotę 150 tys. złotych oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano. Fundatorem nagród jest miasto Wrocław.
Nagroda Conrada
Nagrodę Conrada przyznaje się za najlepszy debiut literacki (z roku wcześniejszego). Celem przyznawania nagrody jest promocja młodych twórców. W 2019 roku Nagrodę Conrada zdobyła Olga Hund.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego
Maciej Zaremba Bielawski otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2018 – za książkę „Dom z dwiema wieżami” („Huset med de två tornen”), wydaną nakładem Wydawnictwa Karakter. Mariusz Kalinowski, który tłumaczył nagrodzoną książkę z języka szwedzkiego na polski, otrzymał nagrodę za najlepszy przekład.
W finale 10. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki znalazły się jeszcze cztery reportaże: Mashy Gessen „Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji” w tłumaczeniu Magdaleny Iwińskiej i Hanny Faryny-Paszkiewicz, Bena Judaha „Nowi londyńczycy” w przekładzie Barbary Gutowskiej-Nowak, Pawła Kapusty „Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym” oraz Mariusza Szczygła „Nie ma”.
Ogólnopolska Nagroda Literacka dla Autorki „Gryfia”
Laureatką ósmej edycji Nagrody Literackiej „Gryfia” została Ula Ryciak za książkę o małżeństwie Rubinsteinów, „Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów”.
Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla
Podczas Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon decyzją jego uczestników w kategorii powieść zwyciężył Robert M. Wegner za „Każde martwe marzenie”. Za najlepsze opowiadanie uznano tekst „Pierwsze słowo” Marty Kisiel ze zbioru o tym samym tytule.
Nagroda „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej
Katarzyna Surmiak-Domańska otrzymała nagrodę w kategorii najlepsza książka za reporterską biografię „Kieślowski. Zbliżenie”.
Nagroda „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej przyznawana jest od 2013 roku przez Fundację im. Teresy Torańskiej.
Nagroda Literacka Gdynia
Decyzją Kapituły Nagroda Literacka GDYNIA 2019 trafiła w ręce czterech kobiet:
- „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” Olga Drenda – kategoria eseistyka,
- „Sny uckermärkerów” Małgorzata Lebda – kategoria poezja,
- „Krótka wymiana ognia” Zyta Rudzka – kategoria powieść,
- Tłumaczenie „Alfabet” Inger Christensen w wykonaniu Bogusławy Sochańskiej w kategorii przekład na język polski.
Każda z laureatek otrzymała statuetkę Kostki Literackiej oraz nagrodę w wysokości pięćdziesięciu tysięcy złotych.
Nagroda Wielkiego Kalibru
Nagrodę Wielkiego Kalibru zdobył Robert Małecki za powieść „Skaza”. Statuetka została wręczona autorowi przez Prezydenta Miasta Wrocławia. Autor otrzymał również nagrodę w wysokości dwudziestu pięciu tysięcy złotych.
Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymał Bernard Minier, francuski autor powieści kryminalnych.
Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru w postaci statuetki trafiła do rąk Wojciecha Chmielarza, któremu w tym roku udało się zdobyć podwójną nominację – za „Żmijowisko” oraz „Cienie”. Czytelnicy w większości głosowali jednak na „Żmijowisko”.
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu przyznawana jest taże Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej. W tym roku otrzymał ją Igor Brejdygant za powieść „Rysa”.