Książki, które trzeba przeczytać

Antologia 100/XX

Książka stanowi zbiór staranie wyselekcjonowanych, przez Mariusza Szczygła, reportaży. Sam autor mówi, ze to jego osobisty hołd złożony mistrzom polskiego reportażu. Na dwa tomy zebrane przez Mariusza Szczygła składa się sto najciekawszych, najlepszych i najgłośniejszych polskich reportaży opublikowanych pomiędzy 1901 a 2000 rokiem. Każdy kto lubuje się w tym rodzaju lektury, z pewnością powinien mieć tę książkę na swojej półce. Najlepsze reportaże w końcu znalazły się w jednym miejscu.

Sławne pary PRL

Książka Sławomira Kopra traktuje o elicie Polski Ludowej. Zofia i Krzysztof Komedowie, Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat, Alicja i Piotr Jaroszewiczowie, Halina Mikołajska i Marian Brandys, Maryla Rodowicz i Daniel Olbrychski – to tylko niektóre sławne pary, które na przekór szarej, peerelowskiej rzeczywistości żyły kolorowo i intensywnie, czasem zbyt intensywnie, o czym świadczy szereg skandali z ludźmi na świeczniku w roli głównej.

Dzika droga. Jak odnalazłam siebie

„Gdy grzeczne dziewczynki zaczytywały się w “Jedz, módl się, kochaj” Cheryl naprawdę postanowiła coś zmienić”. Te słowa głównej bohaterki najlepiej oddają charakter książki. To szczera i prosta opowieść o kobiecie, która postawiła wszystko na jedną kartę i samotnie ruszyła w drogę liczącą kilka tysięcy kilometrów. Trzy miesiące wśród dzikiej przyrody, w górach, na stepie, z plecakiem, spotykając przypadkowych wędrowców – to zdecydowanie dobry czas na zgubienie problemów cywilizacji, a odnalezienie prawdziwego ja. Czytając Cheryl Strayed każdy dojdzie do wniosku, że zawsze warto wykonać wysiłek, żeby poznać samego siebie.

Bridget Jones, szalejąc za facetem

Na koniec coś na rozluźnienie. Kobiety pokochały zmagającą się z nadwagą i uzależnieniem od papierosów Bridget Jones. Angielka mogłaby równie dobrze nazywać się człowiekiem gafą lub o prostu starą panną. Z wypiekami na twarzy i łzami od śmiechu, kobiety na całym świecie śledziły jej walkę o samą siebie i o miłość. Po 14 latach od „Pamiętników” otrzymujemy trzecią część przygód wesołej Brytyjki. Bridget jest teraz panią po pięćdziesiątce, scenarzystką, która poślubiła Marca Darcy’ego i w międzyczasie zdążyła owdowieć; jest też matką dwójki dzieci: Mabel i Billy’ego. Helen Fielding w najnowszej książce o perypetiach Bridget Jones postanowiła jej życie dodatkowo urozmaicić, obok wieku dodając młodego trzydziestoletniego chłopaka. Tak jak poprzednio mamy do czynienia z formą dziennika, w którym odnajdziemy zapisane problemy pięćdziesięciolatki, matki i kobiety, walczącej z nadwagą, papierosami, problemami wieku średniego i nowym uzależnieniem od Twittera i Facebooka.

 

Katarzyna Mierzejewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ