Książki, które trzeba przeczytać

Każdy szanujący się mól książkowy ma na ścianie powieszoną słynną listę 100 książek które trzeba przeczytać przed śmiercią. Jest na niej Biblia, Alicja w Krainie Czarów, arcydzieła Dostojewskiego i wiele innych kultowych pozycji. Jak wiadomo pisarze nie spoczęli na laurach i co roku płodzą nowe dzieła. Wypadałoby więc tę listę nieco rozszerzyć. Przed wami małe wyzwanie: te książki musicie przeczytać w najblizszym czasie. Trzymamy kciuki!

ksiazki obrazlife4style


Złodziejka książek

To  bestsellerowa powieść. Choć jej premiera odbyła się w 2006 roku,  warto wspomnieć o niej szczególnie teraz, gdyż na jej podstawie powstała Hollywoodzka produkcja. Książka przez 375 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów New York Timesa! Powieść opowiada o Liesel Meminger, która kradnie książki. Pierwszą zdobywa w czasie pogrzebu młodszego brata, potem kradnie książki z płonących stosów lub z bibliotek. Pewnego dnia, rodzina dziewczynki postanawia ukryć w swoim domu Żyda. Od tej chwili życie dziewczynki nie jest już takie samo.

The Fault in Our Stars

To nie jest książka o raku, bo książki o raku to lipa”. Tym zdaniem rozpoczyna się „Cios udręki”, ulubiona powieść Hazel Grace, głównej bohaterki „Gwiazd naszych wina”. Szesnastoletnia Hazel jest śmiertelnie chora – ma raka tarczycy, który od jakiegoś czasu mocno utrudnia jej też najprostsze czynności związane z oddychaniem. Dziewczyna zaczęła chodzić na spotkania grupy wsparcia dla osób chorych na raka. Podczas jednego z nich, poznaje Augustusa, któremu kostniakomięsak pozostawił niemiłe wspomnienia i protezę prawej nogi. Między bohaterami rodzi się niezwykłe uczucie. Taka miłość zdarza się prawdopodobnie rzadziej niż raz na miliard.

Szukając Alaski

Niektórzy porównuję tę książkę  z przełomowym „Buszującym w zbożu” J.D. Salingera.  Literacki debiut Johna Greena to powieść o myślących i wrażliwych młodych ludziach. Zbuntowanych, szukających intensywnych wrażeń i odpowiedzi na najważniejsze pytania: o miłość, która wywraca świat do góry nogami, o przyjaźń, której doświadcza się na całe życie. Niezapomniana opowieść o odkrywającym życie Milesie zakochanym w niedostępnej  Alasce, dzięki której odnalazł Wielkie Być Może – czyli najintensywniejsze i najprawdziwsze doświadczenie rzeczywistości.

Woda różana i chleb na sodzie

To kontynuacja bestsellerowej „Zupy z granatów”. Powieść o trzech siostrach, dwóch krajach – i mowie smaków.  Mimo że od wydarzeń przedstawionych w poprzedniej książce upłynęło prawie półtora roku, w Ballinacroagh, nadmorskim miasteczku w Irlandii, na siostry Aminpur nadal patrzy się z nieufnością. Trzy Iranki, które uciekły z kraju tuż przed wybuchem rewolucji, wciąż uważane są za obce, a ich orientalną restaurację niektórzy uznają za miejsce rozpusty. W życiu sióstr przychodzi czas na zmiany. Mardżan zakochuje się w angielskim pisarzu, szesnastoletnia Lejla przeżywa okres buntu i marzy o dorosłości, a Bahar zaczyna interesować się duchowością chrześcijańską. Marsha Mehran doskonale oddaje atmosferę miasteczka na peryferiach i z humorem nakreśla prowincjonalną społeczność i małomiasteczkową mentalność.

Big Beat

To świeżynka na polskim rynku wydawniczym. Zbiór wspomnień Marka Karewicza, jednej z najbarwniejszych i najbardziej rozpoznawalnych osobowości naszej powojennej sceny muzycznej, okraszone jest wieloma zdjęciami z jego archiwum. Z opowieści Karewicza można się dowiedzieć, jak funkcjonowała polska estrada w latach 60. i 70. Nie jest to książka o idealnym, cukierkowym świecie. Karewicz dzieli się z czytelnikami obserwacjami i komentarzami często kontrowersyjnymi. To przezabawna, a zarazem fascynująca opowieść o tym jak w czasach absurdu i zniewolenia, radziła sobie polska estrada i kim byli z bliska ludzie, których przeboje pamiętamy do dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ