Książka pod choinkę. Najciekawsze biografie

Książka pod choinkę. Najciekawsze biografie idealne na prezent

Jeśli nadal nie macie pomysłu na prezent, a szukacie czegoś „na szybko”, to książka będzie idealnym rozwiązaniem. W ostatniej odsłonie naszego cyklu „Książka pod choinkę” przedstawiamy najciekawsze biografie, które będą wręcz idealne na prezent.

Książka pod choinkę. Najciekawsze biografie
Fot. Pixabay

Książka pod choinkę. Najciekawsze biografie idealne na prezent

Święta za pasem i w końcu wypadałoby kupić jakieś prezenty, prawda? Nie ukrywamy, że pośród naszych propozycji, czy to z polskich serii kryminalnych, czy z cykli zagranicznych, czy z thrillerów albo literatury obyczajowej, sami kilka pozycji zapakowaliśmy już w ozdobny papier i wylądują one pod choinkami naszych bliskich. Podobnie ma się sprawa w przypadku biografii, które dzisiaj Wam polecamy. Znajdzie się tu coś i dla fanów muzyki i dla tych, co lubią być na bieżąco i chcą dogłębnie poznać sprawę Snowdena, a także dla tych, co kochają filmy i komiksy Marvela. 

Przedstawiamy najciekawsze publikacje biograficzne, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru tegorocznych prezentów pod choinkę.

„Freddie Mercury” – Alfonso Casas

Wydawnictwo Młody Book

Książka pod choinkę. Najciekawsze biografie
Fot. Wydawnictwo Młody Book

Tego Pana na pewno nikomu przedstawiać nie trzeba. Ikona, muzyczny geniusz, skandalista, legenda… To tylko kilka z wielu określeń, jakimi można opisać postać Freddiego Mercury’ego. 

Czyż nie jest faktem, że słowa ponadczasowych utworów Queen każdy z nas zna na pamięć? 

Publikacja jest ilustrowaną biografią lidera zespołu, Freddiego Mercury’ego. Biografią wyjątkową, bo nie skupiającą się na skandalach i brudach z życia legendarnego muzyka, a na nim samym. 

Autor tej niecodziennej biografii, Alfonso Casas, opisuje życie Freddiego od jego narodzin w Tanzanii, po jego śmierć w 1991 roku w Wielkiej Brytanii.

Jest to stosunkowo krótka książeczka, ale ładnie napisana i zawierająca najważniejsze fakty z życia Mercury’ego, a nie spekulacje i opisy homoseksualnych przygód muzyka, które zwykle są pożywką, na której buduje się marketing wokół tego typu publikacji.

Na zachętę do lektury (lub zakupu na prezent dla kogoś bliskiego) poniżej jeden fragment z biografii, który powinien uzmysłowić Wam, jakiego typu opowieści powinniście się spodziewać:

Freddie Mercury urodził się trzy razy. Pierwszy: jako Farrokh Bulsara. Drugi: jako Freddie. I trzeci: jako legenda.

Jak wspomnieliśmy wyżej, jest to biografia ilustrowana. Nie są to może kreski idealne, ale ilustracje są naprawdę urocze, a całość jest naprawdę czarująca. Jeśli macie w rodzinie fana Queen, ta książka będzie świetnym prezentem.

„Somebody to love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego” – Matt Richards, Mark Langthorne

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Książka pod choinkę. Najciekawsze biografie
Fot. Wydawnictwo Zysk i S-ka

Jeśli jednak preferujecie książki bardziej treściwe i głupio Wam wręczyć komuś biografię z ilustracjami, na uwagę zasługuje książka „Somebody to love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego”.

Znajdziemy tu znacznie obszerniejszy opis życia Freddiego aż do śmierci muzyka w wieku zaledwie czterdziestu pięciu lat. 

Biografia napisana przez Matta Richardsa i Marka Langthorne’a bogata jest w niepublikowane dotychczas wypowiedzi przyjaciół Freddiego i innych znanych muzyków. 

Autorzy skupili się jednak nie tyle na muzycznej sławie Mercury’ego, co na jego życiu prywatnym, które koncentrowało się wokół odkrycia samego siebie i poszukiwania miłości. Książka ta jest również przejmującym opisem historii AIDS, choroby, na którą w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku nie było żadnego sposobu.

Jest to poruszająca biografia, która stawia Freddiego w nowym świetle w oczach czytelnika i choć wydawać by się mogło, że wszystko już zostało o muzyku napisane, okazuje się, że jednak nie.

„Pamięć nieulotna” – Edward Snowden

Wydawnictwo Insignis

Książka pod choinkę. Najciekawsze biografie
Fot. Wydawnictwo Insignis

Autobiograficzna opowieść Edwarda Snowdena o jego dramatycznej decyzji, w której zdradza on szczegółowe informacje o masowej inwigilacji, do której dążył rząd Stanów Zjednoczonych pracując w tajemnicy nad sposobami rejestrowania wszystkich wiadomości tekstowych, rozmów telefonicznych i maili.

„Pamięć nieulotna” to swoista spowiedź Snowdena. Prowadzi on bowiem czytelnika przez całe swoje życie – od szczęśliwego dzieciństwa na przedmieściach po pracę jako agent Centralnej Agencji Wywiadowczej i pracownik kontraktowy Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Snowden szczegółowo opisuje samego siebie, aby czytelnik mógł zrozumieć, co doprowadziło go do momentu w 2013 roku, kiedy mający wówczas zaledwie dwadzieścia dziewięć lat Edward Snowden stał się znany na całym świecie.

„Pamięć nieulotna” to książka, którą warto przeczytać – po to choćby, żeby mieć świadomość istnienia technologii, które mogą całkowicie pozbawić nas prywatności. Ale także po to, by przekonać się, że są jeszcze na świecie ludzie, którzy posiadają sumienie. Błyskotliwa, diabelnie inteligentna i szczera do bólu. Naprawdę warto.

„Kiedy po przejściu kontroli bezpieczeństwa podążałem tunelem, uderzyło mnie nagle, że tam, przede mną, znajduje się moja przyszłość. Nie twierdzę, że właśnie wtedy podjąłem decyzję. Najważniejszych życiowych decyzji nigdy nie podejmuje się w taki sposób. Dojrzewają one stopniowo w podświadomości, a formułujemy je świadomie dopiero wówczas, kiedy przyjmą ostateczny kształt – gdy nabierzesz dość siły, żeby przyznać przed sobą, że twoje sumienie i przekonania już wybrały dla ciebie tę drogę. Moim prezentem dla siebie na dwudzieste dziewiąte urodziny było uświadomienie sobie, że wkroczyłem do tunelu, który zawęzi moje życie do pojedynczego, na razie niesprecyzowanego jeszcze czynu.”

To nie jest książka wyłącznie dla technologicznych freak’ów. To jest książka dla, kto posiada telefon komórkowy czy adres mailowy. To jest książka dla wszystkich.

„Kurt Cobain. Biografia” – David M. Buisan, David Aceituno

Wydawnictwo Młody Book

Książka pod choinkę. Najciekawsze biografie
Fot. Wydawnictwo Młody Book

Ilustrowana biografia Kurta Cobaina, która skupia się bardziej na osobie Cobaina i jego problemach psychicznych, niż na muzyce. Autorzy nie bali się dotknąć tematu depresji, a także podkreślić, jak bardzo Cobain pragnął miłości i akceptacji, co ostatecznie najprawdopodobniej było głównym powodem jego uzależnienia od narkotyków. Wszystkie te problemu towarzyszyły liderowi Nirvany do samego końca, a więc do dnia, w którym w wieku zaledwie dwudziestu siedmiu lat Kurt Cobain przyjął śmiertelną dawkę heroiny i się zastrzelił. 

Książka pozwala spojrzeć na muzyka z innej perspektywy, a także zastanowić się nad tym, jaka naprawdę była przyczyna jego śmierci. Ilustracje są doskonałym uzupełnieniem tekstu.

„Bowie. Biografia” – Maria Hesse, Fran Ruiz

Wydawnictwo Młody Book

Książka pod choinkę. Najciekawsze biografie
Fot. Wydawnictwo Młody Book

Ilustrowana biografia Davida Bowiego, a właściwie Davida Roberta Jonesa – człowieka o wielu talentach. Bowie był piosenkarzem, kompozytorem, multiinstrumentalistą, autorem tekstów, producentem, a także aktorem. Do tego malował i kolekcjonował sztukę.

Bowie zapisał się w historii muzyki jako jeden z artystów, których płyty sprzedały się w rekordowej ilości na całym świecie. 

Biografia autorstwa Marii Hesse i Fran Ruiz to opis życia osobistego muzyka, które miało ogromny wpływ na kształt jego kariery artystycznej. Znajdziemy tu wiele nieznanych dotąd tajemnic z życia Bowiego, a także anegdot.

Ta książka, dokładnie to wydanie, z ilustracjami idealnie pasującymi do artysty, który przez całe życie eksperymentował z różnymi stylami, wizualnie wpasowując się w medialny wizerunek Davida Bowiego.

„Leonardo Da Vinci” – Walter Isaacson

Wydawnictwo Insignis

Książka pod choinkę. Najciekawsze biografie
Fot. Wydawnictwo Insignis

Obszerna, ubrana w przepiękną biało-złotą okładkę publikacja składająca się z ponad ośmiuset stron i stu pięćdziesięciu kolorowych ilustracji książka autora takich bestsellerów jak „Innowatorzy” i „Steve Jobs”.

Walter Isaacson odwołuje się w swojej publikacji do zapisków z notatników geniusza, które liczą sobie tysiące stron. Autor, który w końcu ma na koncie książki biograficzne, świetnie łączy wątki dotyczące dokonań naukowych Leonarda Da Vinci z jego twórczością artystyczną.

Przeciętny człowiek o Leonardzie Da Vinci wie tyle, że namalował „Ostatnią wieczerzę” i „Mona Lisę”. Tymczasem Leonardo prowadził nowatorskie jak na tamte czasy badania dotyczące projektowania broni czy nad anatomią człowieka. Interesowała go botanika, ornitologia, maszyny latające, skamieniałości czy geologia.

Wszechstronność zainteresowań Leonarda i łączenie przez niego humanistyki z naukami przyrodniczymi sprawiają, że Da Vinci był jednym z najbardziej kreatywnych geniuszy w historii świata.

Książka dla wszystkich, których fascynują genialne umysły i historia. 

„Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom” – Leander Kahney

Wydawnictwo SQN

Książka pod choinkę. Najciekawsze biografie
Fot. Wydawnictwo SQN

Firma Apple kojarzy się przede wszystkim ze zmarłym Stevem Jobsem. Człowiekiem, który założył tę firmę, był jej dyrektorem generalnym i geniuszem marketingowym, który sprawił, że cały świat pożądał produktów z nadgryzionym jabłuszkiem, które stały się symbolem prestiżu. 

Tuż po śmierci Jobsa nikt sobie nie wyobrażał, że istnieje na świecie jakikolwiek człowiek, który mógłby go w jego roli zastąpić. Mówiło się nawet o tym, że bez Jobsa firma długo nie pociągnie.

Tymczasem Tim Cook, człowiek, o którym mówi się albo „nudziarz” albo „geniusz”, stanął na wysokości zadania i potroił wartość akcji Apple. Za jego kadencji Apple zostało wycenione na ponad bilion dolarów jako pierwsza firma w skali światowej. Wprowadził na rynek smartwatch znany pod nazwą Apple Watch… Zdaje się zatem, że Apple ma się co najmniej dobrze.

Biografia napisana przez Leander Kahney to obraz człowieka, który zastąpił kogoś, o kim myślało się, że jest niezastąpiony. Inspirująca opowieść nie tylko dla fanów produktów z nadgryzionym jabłkiem.

„Mówisz Apple, myślisz – Steve Jobs. Patrzysz na Maca, iPhone’a, iPada, myślisz – Steve Jobs. A jednak to nie Steve Jobs wyniósł Apple do stratosfery finansowej i pozycji niekwestionowanego hegemona świata nowych technologii. Zrobił to jego następca.”

Przemysław Pająk, redaktor naczelny Spider’s Web

„Tim Cook dokonał, wydawać by się mogło, rzeczy niemożliwej. Zastąpił na stanowisku dyrektora generalnego Apple niekwestionowaną ikonę świata technologicznego – Steve’a Jobsa. Od lat, mimo ogromnej presji, rozwija tę firmę z sukcesem, stając się także ważnym liderem zmian społecznych w USA. Jego drogę, która zaczęła się w małym miasteczku w Alabamie, prezentuje Leander Kahney. Książka ta to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy interesują się nie tylko Apple, ale i współczesnym światem.”

Krystian Kozerawski, redaktor naczelny MyApple.pl

„Stan Lee. Człowiek-Marvel” – Bob Batchelor

Wydawnictwo SQN

Książka pod choinkę. Najciekawsze biografie
Fot. Wydawnictwo SQN

Stan Lee to ojciec najpopularniejszych komiksowych superbohaterów: „Fantastycznej Czwórki”, „Spider-Mana”, „Hulka”, „X-Menów”, „Avengersów”, „Thora”, „Iron Mana”, „Daredevila” czy „Doktora Strange’a”. 

Biografia nieżyjącego już Stana Lee, który zmarł w 2018 roku w wieku dziewięćdziesięciu sześciu lat, to historia jego życia połączona z analizą jego komiksowych dzieł, na podstawie których ciągle powstają nowe adaptacje filmowe przyciągające do kin tłumy fanów.

W dużej mierze jednak jest to książka o komiksie, jego historii i wpływie na całą popkulturę. 

„Książka Boba Batchelora zabiera nas w podróż po życiu i wyobraźni Stana Lee, który we współpracy z Jackiem Kirbym i Steve’em Ditko stworzył fundamenty uniwersum Marvela, uwalniając tym samym kreatywną siłę, która do dziś kształtuje i zmienia naszą popkulturę.”

J.M. DeMatteis, pisarz

To by było na tyle, jeśli chodzi o nasze podpowiedzi związane z pomysłami na książkowe prezenty choinkowe. Mamy nadzieję, że nasze artykuły pomogły Wam w wyborze i ktoś z Waszych bliskich znajdzie pod choinką którąś z polecanych przez nas książek. A może… zrobicie prezent sami sobie? Tak czy siak, na pewno osoba, do której trafi którakolwiek z wymienianych przez nas lektur, na pewno będzie bardzo zadowolona z podrzuconego przez Gwiazdora podarunku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ