Kanapki świata
Banh Mi
To wietnamska propozycja na kanapkę. Choć wygląda jak zwykła bagietka z mięsem, zawiera całą masę wietnamskich smaków. Pieczywo w Banh Mi jest wypiekane z mąki pszennej oraz mąki ryżowej, które smaruje się domowej roboty majonezem i pasztetem. Kanapkę docenili twórcy amerykańskiego serialu „True Detective”. W jednym z odcinków bohaterowie zatrzymują się w przydrożnym barze, w którym nie królują burgery, a właśnie wietnamskie Banh Mi.
Składniki:
bagietki
piklowane warzywa (zwłaszcza marchewki)
świeży ogórek
chili
świeża kolendra
mięso (pierś z kurczaka lub mięso mielone)
majonez
cebula
Przygotowanie: Mięso doprawić przyprawami, odstawić do lodówki na ok. 2 godziny. Przygotowanie mięsa zależy oczywiście od jego rodzaju. Jeśli wybór padł na pierś z kurczaka to należy pokroić ją w paski, a jeśli mielonego to uformować z niego małe klopsiki. Cebulę pokroić w piórka, papryczkę w plasterki, a ogórka w paseczki. Mięso usmażyć. Bagietkę przekroić wzdłuż, wyciągnąć miąższ i podpiec w piekarniku, aż będzie chrupiąca. Ciepłe bagietki posmarować majonezem, ułożyć mięso, cebulę, piklowane marchewki, ogórka, chili, a wierzch posypać posiekaną kolendrą.
Gelato
Śródziemnomorski klimat sprzyja zajadaniu się lodami przez cały rok. Dlaczego więc wykorzystywać je tylko do deserów? Tę opinię podzielają Włosi, zwłaszcza ci na Sycylii, którzy lody zaczęli dodawać do kanapek. Tam lody je się jak cheeseburgery: wsadza się je w słodkawą bułkę i danie gotowe. Oczywiście ile smaków lodu, tyle kombinacji. Pomysł dziwny, ale orzeźwiający, idealny na śniadanie. Poza tym co by się nie działo, łakocie zawsze są w stanie poprawić nam humor, a kiedy przydaje się to bardziej niż podczas nerwowego poranka?
Bunny chow
W południowej Afryce praktycznie do wszystkiego dodaje się curry. Nic więc dziwnego, że nie ominęło to przepisu kanapkowego. Chociaż słowo kanapka w tym wypadku, może być dla nas, Europejczyków trochę nie na miejscu. Bunny Chow to prawdziwe danie idealne zarówno dla jaroszy, jak i fanów mięsa. W wersji wegetariańskiej najpierw dusi się w oleju hinduskie przyprawy (suche i świeże), do tego dodaje pomidory, a gdy się rozpadną ugotowaną wcześniej fasolę pinto. W wersji niewegetariańskiej dochodzi do tego mięso – baranina lub jagnięcina, pokrojona na kawałki.
Porilainen
Finowie gustują w przekąsce, która jest połączeniem kanapki i hot-doga. między dwa kawałki chleba lub bułki wkłada się bardzo gruby kawałek kiełbasy, imitujący kotlet, oraz tradycyjne dodatki, takie jak plasterki ogórka konserwowego, cebulkę oraz duże porcje ketchupu, majonezu i musztardy.
Katarzyna Mierzejewska