Jesteś prokrastynatorem?

W dzisiejszych czasach żyjemy coraz szybciej i wymagamy od siebie coraz więcej, co skutkuje odkładaniem niektórych zadań na później. Robienie wszystkiego na ostatnią chwilę jest źródłem stresu, pośpiechu i zmęczenia. Jak pozbyć się prokrastynacji?

 Żródło: natemat.pl

Czy w  pracy wciąż przekładasz zadania, za które już dawno powinieneś się zabrać? Jeśli często zdarza ci się odkładać obowiązki na później, być może dopadła cię prokrastynacja. Często pozostaje nierozpoznana. Dopiero niedawno została uznana za zaburzenie psychiczne.

Osoby mające tendencję do nieustannego przekładania pewnych czynności na później z reguły powielają jednakowy schemat organizacji czasu. Na początku są przekonani, że czasu na wykonanie zadania jest dużo. Jest to więc usprawiedliwieniem dla braku działania. U prokrastynatorów pojawia się po pewnym czasie poczucie presji w związku ze zbliżającym się terminem realizacji zadania. Odpierają jednak oni takie myślenie, tworząc kolejne wymówki. Zadanie zostaje w końcu wykonane w ostatniej chwili. Jeżeli taka osoba nie poniesie negatywnych konsekwencji swojego zachowania, wkrótce powieli cały schemat, zaczynając się od początku.

Ciekawostką jest, że prokrastynacja  nie zawsze ujawnia się we wszystkich obszarach życia. Najczęściej odkładamy te działania, które wiążą się dla nas z większą presją. Niektórzy są świetnie zorganizowani w pracy, natomiast mają problem z uporządkowaniem spraw prywatnych. Zdarza się też, że świetni organizatorzy życia domowego i towarzyskiego, w pracy działają chaotycznie.

Skąd się bierze chorobliwe odkładanie?


Przyczyny odkładania wszystkiego na później mogą być różne. Psychologowie twierdzą, że za powstanie prokrastynacji odpowiada przede wszystkim wychowanie. Wysokie wymagania i presja ze strony rodziców, spowodowałyodczuwanietak silnej presji na co dzień, że osoby dotknięte prokrasynacją zaprzestają działania w ogóle. Paraliżuje ich lęk przed porażką, dlatego wciąż przekładają zadanie. Osoby z tendencją od perfekcjonizmu boją się porażki, która może je spotkać w trakcie wykonywania zadania. Z obawy, że zadanie nie zostanie zrealizowane wystarczająco dobrze, nie zabierają się do pracy.  Niektórzy po prostu do działania potrzebują silnych bodźców. Dobrze czują się w sytuacji dużego stresu, dlatego sami stwarzają sytuację, w której sobie takich bodźców dostarczają.

 

Jak sobie radzić z odkładaniem na później?


  • Wyznacz priorytety

Staraj się wykonywać najważniejsze zadania jako pierwsze każdego dnia. Zwykle nie mamy ochoty ich robić od razu, ponieważ wymagają najwięcej czasu i wysiłku. Wykonując najpierw drobne i przyjemniejsze zadania doprowadzamy do sytuacji, gdy nie mamy już czasu na te najważniejsze. Nie planuj też zbyt wielu działań na jeden dzień. Zbyt napięty plan zachęca do odkładania.

  • Zapisuj zadania

Każdą ważną rzecz, która masz do zrobienia, wpisuj od razu w kalendarz pod konkretną datą. Tworzenie list z zadaniami do wykonania jest bardzo ważnym krokiem do tego, aby te zadania zostały wykonane. Często przypominamy sobie o nich, gdy już jest za późno.

  • Podziel zadania na mniejsze kawałki.

Wszystkie duże zadania dziel na jak najmniejsze części i planuj dokładnie na konkretny dzień i godzinę. Zastanów się, jakie kroki są potrzebne, aby wykonać całe zadanie i zabierz się za każdy kolejno. Duże rzeczy zazwyczaj nas przerastają i dlatego odkładamy je na później.  Znacznie łatwiej jest się zabrać do łatwego elementu dużego zadania niż od razu do całości. Każdy z kroków wyda się wtedy bardzo prosty.

  • Przestań być perfekcjonistą

Chcąc wykonać zadanie perfekcyjnie możesz  odkładać je w nieskończoność, czekając na odpowiednie samopoczucie, ilość czasu bądź energii. Coś co miało zostać zrobione idealnie, nie zostaje wykonane wcale. Należy pamiętać, że niedoskonała praca jest zawsze lepsza niż jej zupełny brak.

  • Dodatkowa motywacja

Warto nagradzać się za każdy wykonany punkt planu. Porażki będą się zdarzały, nie są jednak zaprzepaszczeniem szans na sukces. Istotne jest by doceniać nawet te małe sukcesy. Wykonując zadanie przypominaj sobie co jakiś czas cel do którego dążysz. Przybliży cię to do sukcesu.


Jeżeli regularnie będziesz wprowadzać zmiany w życie, zyskasz zarówno satysfakcję, więcej wolnego czasu, a być może całkowicie pożegnasz się z niechcianym nawykiem. Jeśli czujesz, że przyczyny prokrastynacji są u ciebie głębsze niż zwykły brak organizacji, możesz skorzystać z psychoterapii.

Beata Mironow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ