Jedzenie moim wrogiem!
Obecnie co raz więcej młodych kobiet (ale nie tylko) cierpi na zaburzenia odżywiania. Jest to problem mający podłoże psychiczne, którego pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć. Długotrwałe zaburzenia prowadzą do złego stanu emocjonalnego i fizycznego, co w konsekwencji jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Czym właściwie są zaburzenia odżywiania? Najprościej mówiąc to anoreksja, bulimia i nadmierne objadanie się. To choroby polegające na nieprawidłowym spożywaniu pokarmów. Wszystkie z powyżej wymienionych problemów są poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Anoreksja, inaczej nazywana jadłowstrętem psychicznym, charakteryzuje się ograniczeniem spożywania pokarmów do minimum, co skutkuje niedowagą i wycieńczeniem organizmu. Anorektyczki (bo najczęściej problem dotyczy kobiet) cierpią również na zaburzenia hormonalne, podwyższony poziom stresu i utratę popędu seksualnego. Chore kobiety przesadnie dbają o swoje ciało i czują wstręt do jedzenia.
Bulimii również nie można bagatelizować. W przeciwieństwie do anoreksji, objawia się nadmiernym spożywaniem pokarmów, jednak kolejnym krokiem jest prowokowanie wymiotów lub zażywanie środków przeczyszczających w celu nie nabrania masy. Bulimiczki również są narażone na podwyższony poziom stresu i zmęczenie, ale także na problemy z żołądkiem i utratą szkliwa nazębnego.
Nadmierne objadanie się przypomina co nieco bulimię, jednak w tym wypadku, osoby cierpiące, nie dbają o utrzymanie wagi lub utratę kilogramów. Wiąże się to z otyłością kliniczną, która co raz częściej dotyka nasze społeczeństwo.
Konsekwencje problemów związanych z zaburzeniami odżywiania są zatrważające. Powodują między innymi brak równowagi chemicznej, zmiany gęstości kości i zaburzenia krążenia.
Osoby cierpiące na powyżej wymienione choroby częściej miewają również skłonności do posiadania depresji, bywają zamknięte w sobie oraz izolują się od środowiska. Mają również problemy z koncentracją i snem. Zdarza się, że miewają stany lękowe. Zaburzenia odżywiania wymagają specjalistycznego leczenia, ponieważ w innym wypadku mogą prowadzić do poważnych schorzeń.
Joanna Łuszczykiewicz