Jak wybrać idealną siłownię?

Jeżeli Twoim noworocznym postanowieniem jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów lub po prostu zmiana stylu życia na zdrowszy i bardziej aktywny, najwyższy czas zapisać się na siłownię. Siłowni i klubów fitness na rynku jest coraz więcej, czasem więc trudno podjąć decyzję o tym, na który z nich się zdecydować. Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnej siłowni.

Źródło: pixabay.com

Styczeń to na większości siłowni czas pojawiania się tzw. sezonowców. Jeżeli ty też do nich należysz, nie przejmuj się. Lepiej teraz niż wcale. Aby dokonać wyboru odpowiedniej dla Ciebie siłowni, musisz przemyśleć takie kwestie jak lokalizacja, cena, wyposażenie i proponowana oferta. Pamiętaj, że większość siłowni oferuje nowym klientom darmowe jednorazowe wejściówki, dzięki którym możesz sprawdzić, czy klub spełnia twoje oczekiwania. W takim miejscu ważna jest również atmosfera, więc przed wykupieniem rocznego karnetu warto popytać znajomych lub poszukać opinii na internetowych forach.

Lokalizacja i godziny otwarcia

Po pierwsze zastanów się, kiedy chcesz ćwiczyć – rano, po południu czy wieczorem. Jeżeli rano, warto wziąć pod uwagę wybór klubu fitness w okolicy twojego miejsca pracy. Popołudniowe i wieczorne treningi wygodniej odbywać blisko domu. W takim wypadku można również korzystać z usług siłowni np. z partnerem, co będzie stanowiło dodatkową motywację do regularnych ćwiczeń. Oceniając dojazd do siłowni, sprawdź, czy obiekt dysponuje parkingiem. Godziny otwarcia również dopasuj do swoich planów treningowych. Sprawdź, czy klub otwarty jest w weekendy. Na rynku są już siłownie otwarte całą dobę.

Cena

Cena to bardzo ważny aspekt klubu fitness. Przemyśl, jak często zamierzasz ćwiczyć i jaki typ aktywności Cię interesuje. Na próbę możesz wykupić miesięczny karnet i sprawdzić, co i ile razy w tygodniu najbardziej Ci odpowiada. W Warszawie ceny miesięcznego karnetu wahają się mniej więcej od 80 do 200 zł.

Wyposażenie i rodzaj zajęć

Dobre wyposażenie siłowni to jej podstawa. Liczy się ilość, użyteczność i stan techniczny maszyn. Duże siłownie sieciowe dysponują zazwyczaj większą przestrzenią i zapleczem sprzętowym. Weź jednak pod uwagę, że wyposażenie siłowni musisz ocenić w kontekście ilości jej klientów. Gorzej wyposażona, jednak rzadziej odwiedzana siłownia, również ma swoje zalety. Jeżeli w tematyce aktywności fizycznej jesteś świeżakiem, poproś o ocenę sprzętu na danej siłowni osobę, która zna się na tym lepiej. Zwróć też uwagę na wielkość szatni, ilość pryszniców i szafek. Kolejnymi ważnymi kwestiami są czystość obiektu i dobrze działająca w nim klimatyzacja. Zastanów się, czy rodzaj i głośność puszczanej tam muzyki nie są dla Ciebie drażniące. Oferty klubu fitness są  bardzo różnorodne. Niektóre siłownie skupiają się wyłącznie na sali do ćwiczeń, inne stawiają na rozbudowaną ofertę zajęć fitness. Dla początkujących kobiet ta druga opcja może być bardziej atrakcyjna. Zumba, CrossFit czy Step urozmaicą Ci program treningowy i dostarczą aktywności typu cardio, która pozwala spalić tkankę tłuszczową.

Atmosfera i kadra

Dobrze wykwalifikowana i przyjazna kadra jest w stanie niezwykle ułatwić Ci trening na siłowni. Zastanawiając się nad wyborem danego klubu, poproś o możliwość wcześniejszej konsultacji z trenerem. Atmosferę na sali musisz jednak ocenić samodzielnie. Pierwsze tygodnie z pewnością będą dla Ciebie mało komfortowe, ale postaraj się o tym nie myśleć. Pamiętaj, że masz prawo nie wiedzieć, jak działają niektóre maszyny i jak prawidłowo wykonywać dane ćwiczenia. Nie bój się prosić kadry o pomoc, po to tam są. Jeżeli czujesz, że możesz czuć się zakłopotana obecnością na siłowni mężczyzn, na rynku funkcjonują siłownie nastawione wyłącznie na kobiety. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ w takim wypadku wyposażenie siłowni i oferta zajęć fitness również dopasowane są do kobiecych potrzeb.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ