Jak przetrwać katar i przeziębienie?

grypa 3 life4styleMożesz sobie zrobić inhalacje – parówki z ziół mogą ci pomóc, gdy masz zatkany nos, katar lub wysuszone i podrażnione gardło. Do miski nalewa się litr gorącej wody i wsypuje zioła, np. pełną garść kwiatów rumianku, który obniża temperaturę i działa przeciwzapalnie (można kupić też specjalnie przygotowane w tym celu olejki: kamforowy, ziołowy Amol, eukaliptusowy). Nakrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy gorącą parę. Inhalacje ułatwiają też rozrzedzanie wydzieliny błon śluzowych w oskrzelach i samooczyszczanie się z wirusów, bakterii i toksyn. Należy przy tym zamknąć oczy i zbytnio nie przybliżać twarzy do miski, aby uniknąć poparzenia. Można również korzystać z inhalatorów. Parówki powtarzamy kilka razy dziennie.

Unikaj ciężkich i obfitych posiłków– jedz lekkostrawne potrawy, najlepiej ciepłe. Koniecznie pamiętaj przy tym o warzywach i owocach. Lekarze zalecają także rosół z kury.

Pij soki owocowe i pamiętaj o odpoczynku 

A może bańki?grypa 4 life4style

Przed postawieniem baniek najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Robi się je wieczorem przed snem. Przystawiamy je do ciała najczęściej na klatce piersiowej i plecach. Podgrzane wytwarzają podciśnienie i wsysają skórę do środka, co powoduje pękanie naczynek krwionośnych. Krew, w której krążą drobnoustroje, przedostaje się do przestrzeni międzytkankowych, gdzie system immunologiczny niszczy chorobotwórcze wirusy. Oprócz naszych tradycyjnych szklanych baniek, które muszą być podgrzane gorącym powietrzem, są również bańki bezogniowe, z których powietrze wyciąga się strzykawką. Natomiast chińskie bańki z gumy wystarczy nacisnąć, aby wydobyć z nich powietrze i przystawić do pleców.

Pamiętaj, że…

Jeżeli objawy przeziębienia trwają dłużej niż 3 dni, należy zgłosić się do lekarza. Podobnie należy postąpić, gdy: stan gorączkowy się utrzymuje lub temperatura jest wyższa niż 38oC; czujemy ostry ból np. ucha, zatok przynosowych, w klatce piersiowej; mamy obrzmiałe migdałki; odkrztuszamy podbarwioną wydzielinę; mamy wyraźne trudności przy przełykaniu; utraciliśmy apetyt i mamy duszności.

Ada Chmielecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ