Jak przetrwać katar i przeziębienie?

grypa life4styleZimy nie widać, ale jesienna pogoda na dobre zagościła w Polsce. Chłodny podmuch wiatru i gotowe – blokujący nos katar, kaszel i ogólne osłabienie organizmu. Ostatecznie na tydzień trafiamy do łóżka z powodu przeziębienia lub grypy. Sprawdziliśmy, jak najlepiej przetrwać kata, jak zapobiegać przeziębieniom i co najskuteczniej działa na chwilowe osłabienie?

Sprawcami naszej choroby są najczęściej wirusy. To one zaatakowały nasz osłabiony organizm, korzystając ze sprzyjających okoliczności: wilgoci i zimna. Niestety, na przeziębienie nie ma jednego lekarstwa, a antybiotyki, tak pomocne w walce z bakteriami, są nieskuteczne wobec wirusów. Możemy jednak złagodzić objawy choroby i skrócić czas jej trwania. Wtedy, trzeba zacząć działać szybko, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się infekcji. Sposobów na przeziębienie jest wiele.

Natychmiast rozgrzej się – weź gorącą kąpiel lub wymocz nogi w gorącej wodzie, do której możesz dodać garść soli lub napar z tymianku. Starannie je wysusz i załóż ciepłe, najlepiej wełniane skarpety. Rozgrzać możesz się także dzięki wypiciu malinowej herbatki lub herbaty z sokiem malinowym albo z cytryną i miodem. Dorosłym można niekiedy dolać kieliszek koniaku lub zalecić wypicie kieliszka czerwonego wina.

Zażyj dużą dawkę witaminy C – aby wspomóc naturalne siły organizmu w walce z infekcją, bierzemy 3 razy dziennie wzmocnione dawki witaminy C (po 3-4 mg). Nie wystarczy wziąć jednorazową porcję tej witaminy, ponieważ jest ona bardzo nietrwała i szybko wydalana przez organizm. Bierzemy witaminę C przez kilka dni od wystąpienia pierwszych objawów. Dzięki temu, można skrócić czas trwania przeziębienia z 7 do 3 dni. Witamina C łagodzi takie objawy przeziębienia, jak katar i kaszel.

Zażywaj leki przeciwzapalne i rozgrzewające: aspirynę lub paracetamol.

Bierz tabletki na gardło (np. Neoangin, Chlorchinaldin, Strepsils, Cholinex) – mają nie tylko działanie odkażające, ale także zmuszają organizm do produkowania większej ilości śliny, w której znajdują się substancje zwalczające drobnoustroje.

Zdecyduj się na leki homeopatyczne – pobudzą one sprawność twojego organizmu, który sam zmobilizuje się do walki z chorobą (np. Oscillococcinum, Gelsemium 9CH, Rhus toxicodendron 9CH, Bryonia 9CH, Eupatorium perfoliatum 9CH). Najlepiej poradź się lekarza homeopaty, które z nich i w jakich dawkach należy stosować. grypa 2 life4style

Pij napary z ziół – mają działanie pomocnicze. Złagodzą i pobudzą organizm do zwalczania choroby. Wykorzystaj do tego takie zioła, jak rumianek, jeżówka wąskolistna (zwana Echinaceą), szałwia lekarska, macierzanka, bez czarny, babka lancetowata, kwiat lipy, mięta, tymianek. W aptekach są również gotowe mieszanki (np. Septosan). Możesz płukać gardło wodą z solą.

Zrób sobie syrop z cebuli i miodu – utrzyj lub drobniutko pokrój dwie cebule. Wyciśnij z nich sok, do którego dodaj tę samą ilość miodu. Możesz dolać sok z połówki cytryny. Syrop uzyskasz również w inny sposób: pokrojoną cebulę zasyp cukrem i odstaw na kilkanaście godzin. Syrop pij po 1 łyżce kilka razy na dzień.

Spróbuj wykorzystać czosnek – ma bardzo silne działanie i niszczy liczne drobnoustroje, szczególnie wywołujące zakażenie górnych dróg oddechowych (gardło, oskrzela) oraz płuc. Zawarte w nim lotne związki siarkowe przedostają się do płuc i działają tam odkażająco. Odkażają również przewód pokarmowy. Najlepiej jeść go na surowo. Czosnek drobniutko siekamy lub miażdżymy, a następnie posypujemy chleb z masłem. Jeżeli chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, możemy łykać kapsułki czosnkowe Aliofil i Alitol, które zawierają   wyciąg z czosnku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ