Jak opóźnić procesy starzenia organizmu?

Procesom starzenia możemy zapobiegać już w okresie młodzieńczym, kiedy jeszcze nie widać oznak upływającego czasu. Olbrzymią rolę w hamowaniu zmian degeneracyjnych organizmu ma prawidłowe odżywianie i zdrowy tryb życia.

www.huffingtonpost.co.uk

Starzenie się organizmu rozpoczyna się w wieku młodzieńczym wraz z zakończeniem dojrzewania, a długość życia uzależniona jest od warunków środowiskowych i czynników genetycznych, a poza tym od stylu życia oraz sposobu żywienia. Żywność spowalniająca procesy starzenia podnosi psychofizyczny komfort życia oraz pozwala na przedłużenie czasu trwania tego stanu. Prawidłowa dieta ma olbrzymi udział w spowalnianiu procesów starzenia organizmu, ponieważ hamuje zmiany degeneracyjne, które niejednokrotnie rozwijają przez całe życie, począwszy od wieku młodzieńczego. Objawy przebiegających zmian degeneracyjnych są widoczne dopiero w wieku podeszłym i stanowią przyczynę poważnych powikłań zdrowotnych. Ryzyko wystąpienia zmian degeneracyjnych organizmu jest wyższe w przypadku osób z nadwaga lub otyłością, które dotyczą większej części naszego społeczeństwa.

Walka z wolnymi rodnikami

Proces starzenia organizmu wynika w dużym stopniu z aktywności wolnych rodników. Ich produkcja zwiększa się kiedy się stresujemy lub intensywnie pracujemy. Ponadto, w stanach przemęczenia nasz organizm traci siły na walkę z wolnymi rodnikami. Wywołują one uszkodzenia DNA i RNA, białek i lipidów, co jest przyczyną rozwoju nowotworów. W stoczeniu z nimi batalii pomocne są naturalne antyoksydanty. Są nimi witaminy C, E i A. Witamina C występuje głównie w warzywach i owocach, takich jak czerwona papryka, natka pietruszki, warzywa kapustne, owoce jagodowe i cytrusowe. Spożywane one powinny być najlepiej w formie surowej, ze względu na straty podczas obróbki termicznej. Witaminę E można znaleźć w oliwie z oliwek, oliwkach, olejach, orzechach (pistacje), nasionach słonecznika, dyni, sezamu, awokado, migdałach, roślinach strączkowych, kiełkach pszenicy. Do źródeł witaminy A należą produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak masło, olej, wątroba, mleko i jego przetwory, żółtko jaja; produkty wzbogacane, produkty roślinne: ciemnozielone, pomarańczowe, żółte, czerwone warzywa: dynia, marchew, papryka, nać pietruszki, szpinak, botwinka, pomidory, brokuły oraz owoce: brzoskwinie, pomarańcze i wiśnie. Działanie przeciwutleniające mają także tzw. zmiatacze wolnych rodników – karotenoidy i flawonoidy. Źródłem pierwszych z nich są przeważnie zielone, żółte i pomarańczowe owoce i warzywa. Natomiast flawonoidy występują w zielonej i czarnej herbacie, kakao, gorzkiej czekoladzie, roślinach strączkowych, aronii, borówce amerykańskiej oraz żurawinie.

Zdrowe kwasy tłuszczowe

Na hamowanie zmian degeneracyjnych organizmu duży wpływ mają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Ich działanie polega między innymi na zapobieganiu chorobom układu krążenia, niektórym nowotworom oraz cukrzycy typu II. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (EPA i DHA) nie mogą być samodzielnie syntetyzowane w organizmie człowieka, dlatego konieczne jest dostarczanie z pożywieniem ich prekursorów – niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), czyli kwasu linolowego (n-6) i α-linolenowego (n-3). Źródłem NNKT są głownie oleje: kukurydziany, rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, krokoszowy. Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziesz także w rybach, takich jak łosoś, tuńczyk i sardynki.

Dieta niskoenergetyczna

Procesom starzenia organizmu przeciwdziałają restrykcje kaloryczne, czyli zmniejszenie wartości energetycznej diety. Dzięki temu następuje spadek nadmiernej masy ciała, a co za tym idzie – obniżenie ryzyka wielu chorób. Istotne jest również to, że redukcja masy ciała, będąca wynikiem stosowania diety niskokalorycznej, umożliwia niszczenie złogów i komórek już chorobowo zmienionych.

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ